Danıştay, Zeytinlik Katliamına ‘Dur’ Dedi

Danıştay, Zeytinlik Katliamına ‘Dur’ Dedi
25.04.2022 - 10:08
Haber Merkezi
610

Danıştay 8. Dairesi, zeytinlik alanlarda maden faaliyeti yürütülebilmesine olanak sağlayan Maden Yönetmeliği hükmünün yürütmesini Zeytincilik Kanunu olarak bilinen, 3573 sayılı kanuna aykırı hükümler içerdiği gerekçesiyle durdurdu.

Sözcü'de Mustafa Sarıipek'in haberinde, Zeytinlik alanlarda maden faaliyeti yürütülebilmesine olanak sağlayan Maden Yönetmeliği hükmünün yürütmesi Danıştay 8. Dairesi tarafından durduruldu. Gerekçe olarak Zeytincilik Kanunu olarak bilinen, 3573 sayılı kanuna aykırı hükümler gösterildi. Danıştay kararı tüm çevreciler ve çevre gruplarınca mutlulukla karşılandı.

Resmi Gazete'de 1 Mart 2022'de yayımlanan düzenleme ile Maden Yönetmeliği'nde kritik bir değişiklik yapılarak madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda zeytin sahası üzerinde maden tesisi açılmasına olanak tanınmıştı.

Düzenlemenin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay'da çok sayıda dava açılmıştı.

DÜZENLEMENİN YÜRÜTMESİ DURDURULDU

Danıştay 8. Dairesi, incelemesini tamamlayarak davayı esastan karara bağlayana kadar düzenlemenin 3573 sayılı Zeytincilik Kanunu'na aykırı hükümler içerdiği ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Uygulamanın durdurulma haberini sosyal medya hesabından yayınlayan Greenpeace ekibi, “Bugün güzel bir haberimiz var: Danıştay, zeytinlikleri elektrik üretimi için gerekli madencilik faaliyetine açan yönetmelik değişikliğinin yürütmesini durdurdu! Yasaya aykırı yönetmeliğin durdurulması ile zeytinlikleri tahrip edecek faaliyetlerin önüne geçildi. Yerel hareketlerin, yaşam savunucularının, sivil toplumun ve hukukçuların bir arada yürüttüğü kararlı mücadele ile zeytinin yüzü gülerken, kömür yatırımcılarının yasa dışı hayalleri suya düştü. Bugün iklim için, çevre için güzel bir gün. Kömürden çıkış kararını kutlayacağımız daha güzel günler de gelmeli” ifadelerine yer verdi.


Editör: M. AKAY