Anti-semitizm suç ama Anti-İslamizm serbest öyle mi?

  • 2.01.2020 00:00

 “Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung, İsrail Başbakanı Netanyahu’yla ilgili karikatürü tepkilere neden olan 85 yaşındaki çizerin görevine son verdi. Dieter Hanitzsch tarafından çizilen karikatürde İsrail Başbakanı B. Netanyahu, 2018 Eurovision Şarkı Yarışması'nı kazanan İsrailli şarkıcı Netta’nın kostümü içinde görünüyor. Bir elinde mikrofon diğer elinde üzerinde Davud'un Yıldızı olan bir füze tutan İsrail Başbakanı, ‘Gelecek yıl Kudüs’te!’ diyor.”


“Almanya’nın Köln şehrinden bir polis memuru, anti-semitik paylaşımda bulunması nedeniyle işinden oldu. İsmi açıklanmayan polis memuru, WhatsApp yolu ile Adolf Hitler’in fotoğrafını paylaşarak, ‘Noel Baba ve bir Yahudi arasındaki fark nedir? Baca yönü’ ifadelerini kullandı.”

“İngiltere’de ana muhalefet İşçi Partisi’nin eski lideri Jeremy Corbyn’in, parti içinde Yahudi düşmanlığı ile ilgili yürütülen bir soruşturmada, lider olduğu dönemde partinin ‘hukuksuz ayrımcılık ve taciz olaylarından sorumlu tutulması’ üzerine parti üyeliği askıya alındı. İngiltere’deki insan hakları ihlallerini denetleyen Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu, Yahudi düşmanlığı içeren ırkçılığa karşı tavır almada İşçi Partisi’nin ‘ciddi kusurları olduğu’ sonucuna vardı.”

“New York’un en zengin mahallelerinden Fieldston’da bulunan ECFS adlı üniversite hazırlık okulu, (Prep School) sosyal medyada İsrail karşıtlığı yapan öğretmeni kovdu.”

“Hitler Almanyasının Musevilere yönelik soykırımını inkar etme suçundan yargılandığı Viyana'da 3 yıl hapse mahkum olan İngiliz tarihçi yazar David Irving'in basınla görüşmesine izin verilmediği bildirildi.”

“ABD Dışişleri Bakanlığı, açıkladığı Antisemitizm Raporu’nda, Yahudi düşmanlığının ve Yahudilere yönelik eylemlerin son yıllarda artış gösterdiği vurgulanarak, uluslararası camianın bu eğilime karşı yeni bir kararlılıkla mücadele etmesi talep edildi.”

“Fransa Ulusal Meclisi, siyonizm karşıtlığını antisemitizmle eş değer sayan yasa tasarısını onaylandı. Le Monde gazetesinde yayınlanan açık mektupta, Fransa, İsrail ve birçok ülkede görev yapan 127 Yahudi akademisyen, antisemitizmle mücadelenin önemli olduğunu, ancak siyonizm karşıtlığını antisemitizmle eş değer sayan yasa tasarısına karşı çıktıklarını belirtmişti. Akademisyenler, Fransa Ulusal Meclisi'ne söz konusu tasarının kabul edilmemesi konusunda çağrıda bulunmuş, siyonizm karşıtlığının meşru olduğunun altını çizmişti. Siyonizm karşıtlığı ile antisemitizmin aynı şey olmadığına vurgu yapan akademisyenler, bir devleti eleştirmenin 'siyonizm karşıtlığı' anlamına gelmediğini kaydetmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, şubatta siyonizm karşıtlığının antisemitizmin modern biçimlerinden biri olduğunu ve Uluslararası Holokost Anma İttifakı'nın antisemitizm tanımını kabul edeceğini açıklamıştı.”

 

Buraya kadar alıntıladığım haberler, ki çok daha fazlası da var, anti-semitizmin bir suç olduğunu, bu suçu işleyenlere karşı çok çeşitli yaptırımlar uygulandığını gösteriyor. Aynı zamanda anti-semitizmin boyutları öyle bir hale gelmiş durum da ki İsrail’i eleştirmeniz bile anti-siyonizm, anti-semitizm (ki iki kavram çok farklı şeyler, biri ideoloji diğeri bir millet) üzerinden değerlendiriliyor ve suç kabul edilebiliyor. Buna karşın, konu anti-islamizm (İslam karşıtlığı) olduğunda birden tutum ve tavırlar değişiyor, bir bakalım…

“İngiltere Başbakanı B. Johnson, 1995'te yazdığı bir köşe yazısında ‘Kuran'ı okuyan gayrimüslim için İslamofobi doğal bir tepkidir. Sorun İslam dinidir’ diye yazmıştı.” Hakkını yemeyelim Johnson daha sonra özür diledi ancak merak ediyorum “Sorun Yahudiliktir” yazabilir miydi, elbette hayır. Yazmış olsa bir özürle bu ayıptan kurtulamazdı.

“ABD Başkanı D. Trump, çoğunluğu Müslüman olan 7 ülke vatandaşının ve mültecilerin ABD’ye girişini 120 günlüğüne durduran başkanlık emrine imza attı. Ayrıca bu ülke vatandaşlarının vize işlemleri de 90 günlüğüne durduruldu.”

“ABD Başkanı Trump, aşırı sağcı İngiliz siyasetçi Jayda Fransen'in Twitter hesabında yayımladığı üç İslamofobik videoyu yeniden paylaştı.”

“Fransa Cumhurbaşkanı E. Macron, Vahabizm, radikal İslam ve Selefilik atfıyla ‘İslam, bütün dünyada kriz yaşayan bir din. Siyasal İslam'a inanmıyoruz, dünya istikrarı ve barışı ile uyumlu olduğuna inanmıyoruz’ dedi.” Benzer ifadeleri asla ve asla Yahudilik için kullanmazdı, kullanamazdı.

 

Müslümanların Peygamberi Hz. Muhammed’e yönelik saldırgan karikatürü basın özgürlüğü üzerinden değerlendiren Macron, Yahudilere yönelik saldırgan söylem ve eylemlerin suç olduğunu uzun süredir ifade ediyor ve Fransa bu konuda yasalar çıkarıyor.

Avrupa’daki aşırı sağcı siyasi isimler İslamofobik ve Anti-İslamizm söylemi çok aşırı derecede kullandığı için (Örneğin Le Pen, Wilders gibi isimler) ve ayrıca siyasi etkinlikleri olsa dahi yönetimde doğrudan etkili olmadıkları için kendilerine ait ifadeleri buraya almadım. Burada paylaştığım anti-semitizmin Batılı siyasi yöneticiler tarafından suç kabul edilirken, Anti-İslamizmin suç kabul edilmediğine dair örnekler, Batı toplumlarına, medyasına dair örnekler değiller. Zira toplumlarda durum daha farklı işliyor… Batılı toplumlarda yabancı/öteki düşmanlığı aslında Yahudi ve Müslüman ayrımı yapmıyor. Anti-İslamist olan kişi ve gruplar, aynı ırkçı nefretle anti-semitizm suçu da işliyor. Oranlara bakıldığında, kippa takan bir Yahudi ya da başını örten/sakallı olan Müslümanın uğradığı saldırının oranları birbirlerine yakın. Sadece anti-semitizm suç kabul edilip, Anti-İslamizm yoğun tepki olmadıkça suç kabul edilmediği için bu suç daha rahat işlenebiliyor ve daha yaygın bir hale geliyor.

Maalesef başörtülü bir kadını maymun olarak çizmek serbest ama kippalı bir Yahudi’ye benzer bir muamele yapmak suç… Müslümanları ve İslam’ı şiddetin kaynağı olarak göstermek serbest ama Filistin’i yerel hukuktan uluslararası hukuka kadar her tür insan hakları ve hukuku çiğneyerek işgal eden İsrail’i, siyonizmi şiddetin kaynağı olarak göstermek suç. İçinde yaşadığımız haklının ve hukukun değil de zalim ve güçlü olanın kanunlarının işlediği bir dünyaya dahi bu kadar çifte standart fazla…

 

Müslümanlara düşen görevler…

İslamofobi de, anti-islamizm de normal şartlarda nefret söylemi, ayrımcılık suçu örnekleridir. Ancak bunların her ne kadar Batı’da karşısında olan kişi ve gruplar, siyasi hareketler, insan hakları örgütleri olsa da, azaltılmasına yönelik çalışmalar olsa da sonuçlara baktığımızda maalesef bunların yetersiz olduğunu görülmekte. Dolayısıyla bu konuda akademiden, lobi faaliyetlerine kadar her alanda çalışmak gerekiyor. Örneğin; Müslümanların yaşadığı ülkeler sivil toplumu serbest bırakarak desteklemeli, sivil toplum bu konuda çalışmalı. Siyasiler, iktidarlar lobi faaliyetlerine ağırlık vermeli. Slogan atmakla, “saldırı altındayız” demekle sorun çözülmüyor. Müslümanlar zaten neyin ne olduğunun farkında, Müslümanlara dert anlatmaya değil Müslüman olmayan dünyaya derdinizi anlatmak zorundasınız. Akademik ve hukuki çalışmalar arttırılmalı ve desteklenmeli. Emin olun bahsettiğim bu basit şeyleri yapmak konusunda bile başarılı değiliz.

Müslümanların, terör ve şiddetle arasına mesafe koyması gerekiyor; berbat bir karikatürü yayımladığı için ya da hiçbir suçu olmayan, kilisede ibadet eden insanları vahşice öldürürseniz peygamberinizi sevmiş olmuyorsunuz. -Haşa- İslam’ı ve Hz. Muhammed’i şiddet yanlısı gibi gösteriyorsunuz.

Dış politikada tüm Müslümanları ilgilendiren bir problemi, iç siyaset malzemesi yapıp, toplumları gaza getirip, olumlu sonuç doğurmayacak eylemlere davetin de bir faydası olmadığını görmek mümkün.

 

Batı dünyası…

“Batı dünyasına şirin görünelim, kendimizi anlatalım, ah biz Müslümanlar çok vahşi ve geri kalmışız” kompleksindekilerden beriyim… Batı dünyasının da her şey gözleri önünde yaşanıyorken, Anti-İslamizme karşı aptalı oynamasını oldukça sahtekarca buluyorum. Üç beş tane terör örgütünü yok edeceğim diye neredeyse 20 yıl boyunca Afganistan ve Irak’ı işgal edip binlerce sivilin öldürülmesine neden olan ABD; Bosna’da soykırım yapan Sırplar; Norveç’te 77 masum sivili öldürüp 240 kişiyi yaralayan İslamofobik katil Breivik; Yeni Zelanda’daki camilerde 51 kişiyi öldüren Tarrant; her daim Müslümanlara yönelik saldırgan içerik hazırlayan ırkçı Charlie Hebdo’ya bakıp, tüm Batı Hıristiyan dünyasını terörist, saldırgan, Anti-İslamist, ırkçı, barbar ilan etmiyor ve o şekilde muamele etmiyorsam, bir zahmet siz de milyonlarca Müslümanın içinde şiddete bulaşan sadece yüzde 1’lik kısmı baz alıp, tüm Müslümanları terörist ilan etmeyiverin.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.