CHP KONGRESİ VE DEĞİŞİM UMUDU ÜZERİNE

  • 5.11.2023 14:28

4 Ekim2023 Kongresinde CHP, sadece üzerindeki ölü toprağını silkelemekle kalmadı; yürekleri demokrasi, huzur, barış, kardeşlik için atan yüreklere de bir ateş düşürdü. Bu Kongre Türkiye için bir dönüm noktası olabilir.

Türkiye, son 20 yılında bir kabus yaşıyor. Daha fazla otoriterleşme, kimlikler arası çatışma, giderek derinleşen yozlaşma, birlikte gelen yoksullaşma, kurumlarda çözülme, keyfilik, sermayenin elinde acımasızca sömürülen doğa, hukuksuzluk içinde çekilen onca acı, ülkeyi terk eden yetişmiş insan gücü, moral değerlerde çözülme ve yıpranma. Bugün bunları yaşıyor, biz nasıl bu günlere geldik diye kendimize soruyoruz.

Türkiye’de, Cumhuriyetin 100 yıllık geçmişi ile derdi olan iktidar sahipleri, ülkeyi 20 yılda içine sürükledikleri bu durumdan rahatsız olmuş gibi görünmüyorlar.  Cumhuriyeti sadece Türk’e ait görenler de, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin 2023 de dönüştüğü son halinde, bizim de bir sorumluluğumuz var mı diye kendilerine sormuyorlar.  

Fakat, tıpkı mehtabın mahmurluğu sona erip, güneşin bütün acımasızlığı ile sağa sola bırakılan pislikleri görünür kıldığı gibi; günün sonunda bu son kesim galiba ayıldı. Kılıçdaroğlu Kongre açılış konuşmasında “ben seçimlere arkamda hançerle girdim” diyerek yenilgide faturayı başkasına kesmeye kalkınca, artık bu kadarı da olmaz deyip koltuğu altından çekiverdiler.

4 Kasım 2023 CHP Kongresi değişim umudunu ve talebini Türkiye toplumuna taşımada motive edici, teşvik edici bir rol oynayabilir. Kılıçdaroğlunun seçilmesi için toplanan kongrede, manipüle edici her türlü girişime rağmen parti lideri değişebiliyorsa; ayakta kalmak için devletin her türlü imkânını kullanan iktidar da değişebilir, değiştirilebilir. Bu fikir ve duygu kongreden halka yayılırsa bunun bir sonucu olabilir.

4 Kasım 2023 CHP Kongresi sadece CHP için değil içine sürüklenilen ekonomik, siyasal, kurumsal, hukuksal yozlaşmaya direnen bütün taraflar için, bir silkinme, toparlanma, el ele verme, bir direniş zemini oluşturmada bir ilk adım haline gelebilir.

Bunun Kuvvai Milliye ruhu içinde doğmuş CHP kongresinde yaşanması ayrıca önemlidir. Umut vericidir.  Fakat bunun bir sonuç üretebilmesi, lider değişikliğinin bütünsel bir ideolojik yenilenmeye dönüşebilmesine bağlıdır. Milliyetçilik üzerinden, kimlik üzerinden siyaset yapma alışkanlığı bırakılırsa, bu umut ileriye taşınabilir.

Türkiye insanını Türkü Kürdü ile tek bir halk olarak görmek. Her yaşam biçiminin, kendi inancını, kültürünü yaşamasını, kendini istediği gibi ifade etmesini, eğitimini ana dilinde almasını bir insanlık hakkı olarak görmek. Değişim buna yol açarsa yol alır, sonuç alır.

Huzur ve istikrara ulaşmanın yolu, tek bir kültür, tek bir inanç üzerinden ortak payda üretip diğerlerine dayatarak açılamaz. Mücadele, bu coğrafya üzerinde süre giden ortaklaşa yaşamı kolaylaştırmak, iyileştirmek, insanı iyi yetiştirmek, emeğe saygı duymak, değer vermek, geliri hakça bölüşmek, kuralları, yasaları herkese eşit uygulamak, kederde sevinçte ortaklaşmak, demokrasi ve dayanışma içinde yürümek üzerinden yükselirse değişim sonuç alır.

Umarım bu lider değişimi Türkiye’de bütünsel bir değişimin habercisi olur.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.