ERGENEKON VE DEMOKRASİ

  • 7.03.2011 00:00

Bu ülkede;

27 Mayıs 1960 Darbesi’ni postacılar mı yaptı?

12 Mart 1971 Muhtırası’nı belediye zabıtaları mı verdi?

12 Eylül 1980 Darbesi’ni mahalle bekçileri mi yaptı?

28 Şubat 1997 Darbesi’ni muhtarlar mı yaptı?

27 Nisan 2007 Muhtırası, kimlerin eseriydi?

Şöyle dönüp geriye baktığımızda, geçmişi pek de parlak olmayanlar var.

Ayışığı, Yakamoz, Eldiven, Balyoz darbe planları, “ıslak imza”lı eylem planları, cami bombalama ve kendi uçağını düşürme “oyun”ları, baskıncıyı “çoban sanma”lar ve adlarını unuttuğumuz daha nice melanet neyin nesiydi?

Kimileri, “Bunlar darbe mi yaptılar da yargılanıyorlar?” feryatları koparıyor. Ergenekon soruşturması, “Odatv” adlı karanlık internet sitesinin karanlık ilişkilerine doğru uzanınca, “Basın ve ifade özgürlüğü elden gidiyor” çığlıkları yükseliyor. Oysa sadece yazdıklarından dolayı hüküm giyen onlarca yazar; “Kürdistan” dediği için daha geçen gün 15 ay hapis cezası alan İsmail Beşikçi; doğrudan doğruya gazetecilik faaliyetlerinden dolayı ceza tehdidi altında mahkemeye taşınan mesela Taraf, Star, Zaman gazeteleri yazarları; kimi Kürt sanatçı ve yazarların ölüm tehdidi altında olması onların ilgi alanına girmiyor. Onlar, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Sayın Öcalan” dediği için yargılanmak istenmesini alkışla karşılıyorlardı. “Tanırım, iyi çocuktur” değerlendirmesiyle, kimi insanları yargı denetiminin dışında ve üstünde tutma yaklaşımı, dün “Şemdinli suikastçıları” için yanlıştı, bugün de yanlıştır.

Öte yandan Genel Kurmay Başkanı’nın, yanına kuvvet komutanlarını alarak, tutuklanan paşaları ziyaret etmesi ve Atatürk’e şikâyet için Anıtkabir’e giden tutuklu paşa yakınlarına “arkanızdayım” mesajı vermesi de “Tanırım, iyi çocuktur” mantığıdır, yanlıştır. İtalya’da Gladyo Soruşturması’nda her meslekten binlerce kişi tutuklandı ve yargılandı.

Dün, topraktan ve denizden silahlar fışkırırken “Silah askerde olmayacak da kim de olacak” diyerek ya da “O silahları fethullahçılar gömmüş” diyerek Ergenekon Soruşturması’nın durdurulmasını talep edenler, bugün “Tutuklananlar arasında gazeteciler var” diyerek Ergenekon Soruşturması’nın durdurulmasını talep ediyorlar.

Özgürlüklerin güvencelerinin başında, Soğuk Savaş artığı derin devlet yapılanmalarının tasfiyesi geliyor.
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.