SU, SU, SU

  • 26.10.2010 00:00

 

64 yaşına girdim. Kendimi bildiğim günden bugüne kadar Akçakoca’nın su sorunu çözüme ulaşmadı.

 

1957 senesinde, şehre en yakın Kepenç Köyü’nden, su ve aydınlanma yüzünden, köyüme bir kilometre uzaklıkta Yukarı Mahalle’ye göç ettik. 1977 senesine kadar evimizin üst katına su çıkmadı. 1977 senesinde merhum Belediye Başkanı Hüseyin Yanmaz tarafından Sarıyayla Su Projesi hayata geçmişti. Ben ve benim gibi su sorunu olan herkes en üst katlara kadar,arıtma tesislerinde süzülmüş, tazyikli ve insan sağlığını tehdit etmeyen sağlıklı suya kavuştuk.

 

O günden bu güne kadar çok başkanlar geldi geçti. Yaz gelince Belediyenin hoparlörlerinden halka; “Aşırı kurak yüzünden su havzalarında yeterli suyun depolanamaması sonucu, dönüşümlü su vermek zorundayız” derler.

 

Nazmi Çiloğlu, Belediye Başkanlığı’na geldi; aynı sorun devam etti. Nazmi Bey, ilk iş olarak, her mahallenin şebekesini ayırdı, sorun yine çözülmedi. 1950’de yapılan şebekenin çürüdüğü ve aynı şebekeden kaçak su kullanıldığı tesbit edildi. Belediye Meclisi’nce, “Su şebekesinin kökten yeni teknoloji ile inşa edilmesi ve Sarıyayla’ya 90 metre yüksekliğinde baraj inşa edilmesi” kararı alındı. Şebeke değiştirildi. Nazmi Bey’in seçim vaatlerinde, “Akçakoca’nın su sorununu kökten çözüp 41 köyümüzün suyunu da bu şebekeye bağlama projesi” vardı. Ne yazık ki seçilemedi.

 

“Su sorununun çözümü, bizim işimizdir” diyen Sayın Fikret Albayrak seçildi. Bırakın kendi işi olan su sorununu, 18 ayını tamamlayan Başkan ve ekibi, seçim öncesinde halka vaat ettiklerinin hangisini hayata geçirdi? Laf üretmeyi bırak, icraat Başkan, icraat.

 

Son zamanlarda; musluğumuzdan akan suyun, halkın sağlığını tehdit ettiğini söylüyorlar. Okulların açılmasıyla yüzlerce çocuk, kusma ve ishal şikâyetiyle hastaneleri doldurdu. Belediye Başkanı’nın savunması; “Okulların su sarnıçlarını temizlemedikleri, rahatsızlığın bundan kaynaklandığı”. Ben şimdi Sayın Fikret Başkan’a sormak isterim; Yukarı Mahalle’deki depoları temizlemeyi, dezenfekte etmeyi düşünmüş müdür? Seçildiği günden bu güne kadar bu depoların durumu nedir?

 

Günümüzde beton depolar, tarihe karışıyor. Yeni depolar, paslanmaz çelikten yapılıyor. Bunları gezip gördün de, hayata geçirmek istedin de bir engelle mi karşılaştın? Karşılaştınsa lütfen açıkla. Geçmişteki yöneticileri suçlayarak bir yere varılmaz. “Su işi, bizim işimiz” diyen Sayın Fikret Albayrak, bu palavralara halkın karnının tok olduğunu bilmeli. Bir gün gelir, sandık kurulur. Halk, kendisini aldatanlara bunun hesabını bu sandıkta sorar.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.