AK Parti İstanbul adayı: Öne çıkan 5, güçlü 2 aday var

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayının 29-30 Aralık’ta açıklanması hedefleniyor. Partideki temayül yoklamasında 5 isim öne çıktı. Ancak aday için anketler, konuşulan aday adaylarına yönelik kamuoyu yoklamaları da değerlendirildikten sonra bir karar verilecek.

AK Parti İstanbul adayı: Öne çıkan 5, güçlü 2 aday var
20.12.2023 - 07:15
Kaynak: Haber Merkezi
233

İktidardan muhalefete yerel seçimlere ilişkin ittifak görüşmelerinde sona gelinirken eş zamanlı adayları belirleme çalışmaları da devam ediyor. AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının 29-30 Aralık’ta açıklanması hedefleniyor. Adayın son temayül yoklamasında öne çıkan 5 isimden biri olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da hafta sonu yapılacak temayül yoklaması öncesi yaptığı açıklamada “Aralık ayının sonuna doğru birinci derecede büyükşehirlerimizin adaylarını açıklayacağız” dedi. Edinilen bilgiye göre temayül yoklamasına İstanbul’un üç bölgesindeki ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları, ilçelerden sorumlu il yönetim kurulu üyeleri ve milletvekillerinin bulunduğu 338 kişi katıldı. Üç ayrı toplantıda yaklaşık 35 kişi konuştu. Partililer yaptıkları konuşmalarda ilçesine, bölgesine dair değerlendirmelerde bulundu.

ERDOĞAN’DAN MUHALEFETE BAKMAYIN, ÇOK ÇALIŞIN TALİMATI

2. tur seçim sonuçlarının açıklandığı 28 Mayıs gecesi İstanbul’u kazanma hedefi koyan Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda CHP’li belediye yönetiminde 5 yılın kaybedildiğini söyledi, tüm teşkilat mensuplarına daha çok çalışılması talimatı verdi.

İYİ Parti’nin İstanbul’da aday çıkarma kararı, DEM Parti’nin de aday çıkarma eğilimi nedeniyle AK Parti’nin İstanbul’da kazanma olasılığının daha yüksek olduğu değerlendirmeleri yapılıyor. Edinilen bilgiye göre Erdoğan teşkilat mensuplarını rehavete kapılmamaları konusunda da uyardı, “Muhalefete değil kendimize bakacağız. Sokağınızı, mahallenizi, bölgenizi doğru analiz edin, iyi planlamalar yapın, doğru yöntemler belirleyin. Belediye sadece büyükşehir belediye başkanı, ilçe belediye başkanı değil. Meclis üyelerini de titizlikle belirlemek gerek. Bunlar bir bütünün parçaları” dedi.

Temayül yoklamasında konuşmalardan sonra katılımcılara birer form dağıtıldı. Tüm katılımcılar İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adaylığı için 3 isim yazdı. Ayrıca mevcut AK Partili ilçe belediye başkanlarına dair memnuniyet soruldu. Memnun olmayanlardan da 3 aday önerisi istendi. Muhalefette olan belediye başkanlıkları için de isim önerileri alındı. Kapalı zarf içinde alınan öneriler teşkilat yöneticileri tarafından Erdoğan’a sunuldu.

ÖNE ÇIKAN 5 İSİM, GÜÇLÜ İKİ ADAY

Katılımcılara ve parti yöneticilerine sonuçla ilgili açıklama yapılmadı ama toplantıda yer alan siyasetçiler temayül yoklamasında kamuoyunda bir süredir konuşulan isimlerin yer aldığını anlattı. Buna göre eski bakanlar Murat Kurum, Adil Karaismailoğlu ile Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen öne çıkan isimler oldu. Ancak bu 5 aday adayı içinde açık ara önde olan bir ismin bulunmadığı kaydedildi. İstanbul için adı geçen İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ise öneriler arasında çok fazla yer almadığı öğrenildi.

AK Partili birçok yönetici İstanbul adayının konuşulan bu 5 isimden biri olacağını düşünüyor. Seçim stratejisinin de hizmet ve proje odaklı olması gerektiğine vurgu yapanlar İstanbul’un deprem riskine dikkat çekerek adayın da bu sorun düşünülerek belirlenmesi gerektiğini savunuyor. “Deprem gerçeği siyasetin önüne geçecektir. Kentsel dönüşümle ilgili önemli bir yasa çıktı, ama bu yasanın en iyi şekilde uygulanması için iktidarla çatışmayacak bir belediye olmalı. Seçmen çocuklarının, torunlarının geleceği için kent güvenliğini tercih edecektir” diyenler eski Çevre Bakanı Murat Kurum ve eski TOKİ Başkanı, şimdi Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’ın daha şanslı olduğu görüşünde.

Ancak AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı belirlenirken sadece temayül yoklamasına bakılmayacak. Teşkilat mensuplarının değerlendirmeleri ölçülerden sadece biri olacak. Bunun yanı sıra anketler, konuşulan aday adaylarına yönelik kamuoyu yoklamaları da değerlendirildikten sonra bir karar verilecek. AK Partili yetkililer aday belirleme çalışmasında sona gelindiğini, 29 Aralık ya da 30 Aralık’ta yapılacak bir tanıtım toplantısı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayının ilan edileceğini söyledi.

YENİDEN REFAH’LA İŞ BİRLİĞİ OLACAK MI?

AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın iş birliği kapsamında İstanbul’da AK Parti aday çıkaracak, MHP onu destekleyecek. Ancak Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ı destekleyen, Meclis seçimine ise kendi listesiyle giren Yeniden Refah Partisi henüz kararını vermedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta görüştüğü Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’dan İstanbul ve Ankara için destek istemişti. Kulislere Erbakan’ın bu destek karşılığı bir büyükşehir belediyesi istediği iddiası yansıdı. Parti yetkilileri ise bu iddiayı doğrulamadı. AK Partili yetkililer de son seçimde İstanbul’da yüzde 3 oy alan Yeniden Refah Partisi’nin böyle bir beklentisinin gerçekçi olmadığını düşünüyor. MHP’nin 2019 Yerel Seçimi'nde yüzde 10 oyuna karşılık Silivri ve Beşiktaş’ın olduğu iki ilçeden sadece aday gösterdiğine dikkat çeken yetkiler Yeniden Refah ile iş birliğinde de belediye meclis üyeliğinin ya da muhalefette olan bir ilçe belediyesinin konuşulabileceği görüşünde.

AK PARTİ-MHP HEYETLERİ 12. TOPLANTIYI YAPACAK

Öte yandan AK Parti ile MHP’nin yerel seçim iş birliği çalışmasının geçtiğimiz hafta sonlanması bekleniyordu. Ancak ilçeler üzerinde çalışmaların bitmediği, bu hafta gerçekleşecek 12. toplantı sonrası liderlere sunulacak rapora nokta konulacağı öğrenildi. İki liderin bu toplantının ardından bu hafta bir araya gelmesi bekleniyor.

Nergis Demirkaya


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums