İstanbul Sözleşmesi kararı Resmi Gazete'de: 1 Temmuz'da sona eriyor

İstanbul Sözleşmesi kararı Resmi Gazete'de: 1 Temmuz'da sona eriyor
30.04.2021 - 08:21
744

Türkiye'nin çekildiği, İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin, 1 Temmuz 2021'de sona ereceğine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre, 19 Mart 2021'deki Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilen sözleşmenin sona erme tarihi 1 Temmuz 2021 olarak tespit edildi.

Söz konusu karar, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 3. maddesi gereğince verildi.

Erdoğan, tek başına bu kararı verebilir mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılma kararını, 15 Temmuz 2018'de yürürlüğe giren 9 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 3. Maddesiyle kendisine tanınan yetki doğrultusunda verdi. Söz konusu kararnameyle ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'nin verdiği bir iptal kararı bulunmuyor. Erdoğan, kararnamedeki şu madde uyarınca kararı aldı:
“Onaylama
MADDE 3- (1) Milletlerarası andlaşmaların onaylanması, bunların feshini ihbar etmemek suretiyle yürürlük süresini uzatma, Türkiye Cumhuriyetini bağlayan bir milletlerarası andlaşmanın belli hükümlerinin yürürlüğe konulması için gerekli bildirileri yapma, milletlerarası andlaşmaların uygulama alanının değiştiğini tespit etme, bunların hükümlerinin uygulanmasını durdurma ve bunları sona erdirme, Cumhurbaşkanı kararı ile olur.”

20 Mart 2021'de Türkiye, Cumhurbaşkanlığı kararı ile anlaşmadan çekildi. Karara muhalefet partilerinden, kadın örgütlerinden ve milyonlarca vatandaştan tepki geldi.

CHP, İyi Parti ve DEVA Partisi, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştaya başvurdu.

Karar pek çok şehirde protestolarla karşılandı.

İstanbul Sözleşmesi'nin amacı nedir?

Kadınları her türlü şiddetten korumak, kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak,

Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın kaldırılmasına katkıda bulunmak ve kadınların güçlendirilmesi yolu dahil kadın ile erkek arasındaki temel eşitliği teşvik etmek;

Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet mağdurlarının korunması ve bu mağdurlara yardım edilmesi için kapsamlı bir çerçeve, politikalar ve tedbirler geliştirmek;

Kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti ortadan kaldırmak amacıyla uluslararası işbirliğini teşvik etmek;

Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti ortadan kaldırmak üzere bütüncül bir yaklaşım benimsemek amacıyla etkili işbirliğini sağlamak için kuruluşlara ve kolluk kuvvetlerine destek ve yardım sağlamaktır.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • zeki ertürk
  zeki ertürk
  10.03.2013 14:56

  hocam, yıllar sonra saygılarımı sunarım. röportajı da, yazılarınız gibi, zevkle okudum. Sizi hep saygıyla andım. Hatırladığım kadarıyla, "bazı hıyarlıklarınızın olduğunu" söylediğiniz dönemde bile mayanız sağlamdı ve farklılığınız belli oluyordu. Selam ve saygılarımla, zeki ertürk

 • ibrahim öztürk
  ibrahim öztürk
  10.03.2013 14:20

  Halil hocanın yazılarını büyük bir keyfle okurum..Müthiş bir bilgi birikimine ve deneyime sahip.Yazdığı gerçeklerin birilerini rahatsız etmesini normal karşılıyorum zira 68 kuşağının yapmış olduğu hatalarından dolayı özeleştiri yapmaması sonucu bundan 78 kuşağıda çok olumsuz etkilendi ve aynı hataları tekrarladılar.Bundan hala ders almayan sol gruplar var.Ben bu grupların Devrimciliği bir rant kapısı haline getirdiklerini düşünüyorum.Çünkü gerçek Devrimciler halka silah doğrultmaz beraber yürür

Resmi İlanlar