AKP'den yüzde 7 seçim barajı ve yeni siyasi partilere sınırlama önerisi

AKP'den yüzde 7 seçim barajı ve yeni siyasi partilere sınırlama önerisi
23.05.2021 - 17:31
1409

Bir yandan yeni anayasa düzenlemeleri bir yandan da siyasi partilere dair değişiklikler üzerinde çalışan AKP, seçim barajının yüzde 7'ye çekilmesini ve yeni kurulan siyasi partilerin gruplarına yönelik sınırlama getirme hazırlığı içinde.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığındaki “Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası Komisyonu”nun çalışmasından, yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesi ve DEVA, Gelecek gibi AKP'ye alternatif kurulan siyasi partilerin hareket alanının sınırlandırılması önerileri çıktı.

Habere göre, komisyon hazırladığı taslağı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sundu. Taslak, Erdoğan'ın onayından geçerse MHP'ye de gönderilecek ve son olarak tüm siyasi partilere iletilecek.

AKP'nin taslakta, dar bölge seçim sisteminde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile uyumlu bir değişiklik önerdiği belirtilirken, MHP'nin dar ve daraltılmış bölge seçim sistemlerine karşı olduğu kaydedildi.

Taslakta, sonradan kurulan parti gruplarına da bazı sınırlamaların getirildiği” belirtilirken, “milletvekillerinin partilerden istifası ve başka bir partiye geçişlerini zorlaştıracak adımların da atıldığı” ifade edildi.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz


Editör: N. Cingirt