AKP Hani ilçe binasına saldırının faili parti yöneticisinin yeğeni çıktı

Hani'de AKP ilçe binasına dün gece yapılan molotoflu saldırının 2 failinden biri partinin ilçe yöneticisinin yeğeni çıktı.

AKP Hani ilçe binasına saldırının faili parti yöneticisinin yeğeni çıktı
20.06.2021 - 08:06
2133

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde AKP İlçe Teşkilatı binasına yönelik dün akşam molotof kokteylli saldırı düzenlendi. Saat 21.00 sıralarında içeride parti çalışanları bulunduğu sırada gerçekleştirilen saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, saldırı anları güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

Görüntülerde yüzü açık bir saldırganın önüne geldiği AKP ilçe binasına elindeki molotof kokteylini attıktan sonra hızla uzaklaştığı görülüyor.

Saldırı ile ilgili başlatılan soruşturma doğrultusunda güvenlik kamarası görüntüleri üzerinde yapılan incelemeler sonucunda saldırgan Mahmut Evren ile ona gözcülük yaptığı belirlenen Şemdin Barin polislerce gözaltına alındı. 

HDP’YE YÖNELİK SALDIRIYLA İLE BAĞLANTILANDIRDI

AKP Diyarbakır İl Başkanı Şerif Aydın, saldırı ile ilgili basın yayın organlarına yaptığı açıklamalarda saldırının HDP İzmir İl Örgütü binasına yapılan ve Deniz Poyraz’ın  katledildiği saldırı ile ‘bağlantılı’ olduğunu öne sürdü.

Aydın, "Dün İzmir HDP İl binasına yönelik yapılan iğrenç saldırının bir benzeri, bu gece Diyarbakır’ımızda Ak Parti Hani İlçe teşkilatımızın binasına yönelik olarak yapılmaya çalışıldı. İçeride bulunan kardeşlerimizin şans eseri yara almadan kurtulabildiği bu iğrenç saldırıyı, tıpkı dün yapılan saldırı da olduğu gibi; Ak Parti Diyarbakır İl Başkanlığı olarak lanetliyoruz” dedi.

Benzer şekilde AKP’li Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale de “Yeniden nifak tohumu ekmek isteyen karanlık güçler, halkımızın huzurunu bozamayacak ve emellerine ulaşamayacaktır. Saldırıyı lanetliyorum” ifadelerini kullandı

Benzer şekilde AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’a ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a kadar partinin yetkili birçok ismi verdikleri mesajlarda saldırıyı provokasyon olarak tanımlayıp tepki, gösterdi.

SALDIRGAN İLÇE YÖNETİCİSİNİN YEĞENİ!

Kamuoyunun gündeminde İzmir’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü’ne yapılan silahlı saldırı ve binada bulunan parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesi varken, AKP Hani İlçe binasına yapılan bu saldırının arkasında partili yöneticilerinden birinin yakını çıktı.

Saldırı ile ilgili gözaltına alınan iki isimden Şemdin Barin, Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre halen AKP İlçe Teşkilatı yönetiminde olan Ali Barin’in yeğeni. İlçe yöneticisinin yeğeni partiye yapılan saldırının faili olarak şuan emniyette gözaltında. 

Bu durum, AKP’li yöneticilerin HDP’ye dönük saldırı ile  bağlantılandırmaya çalıştığı saldırının aslında bir kurgu olup, olmadığı sorusunu beraberinde getirdi. 

6 AY ÖNCEKİ OLAYIN FAİLİ DE BAŞKA YEĞEN ÇIKTI

Bu algıyı besleyen benzer bir olay ise 2020’nin Aralık ayında yaşandı. AKP’li olan husumetli iki aile arasında sokakta silahlı kavga yaşandı. 3 kişinin yaralandığı saldırıda AKP ilçe binasına da pompalı tüfekle ateş açıldı. Saldırı sonrası polislerce 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan bu kişilerden birinin AKP ilçe yöneticisi Zeki Uçak’ın yeğeni olduğu bilgisine ulaşıldı. (MA)

 


Editör: N. Cingirt