Ekrem İmamoğlu koltuğu sağlama almış…

  • 2.07.2021 07:01

Bağırış çığırış bir ayı daha geride bıraktık… Ses çok ama görüntü yok!.. Hangi sorunumuza bir çözüm bulabildik?.. Sorunun cevabına, acı tebessüm emojisini koyuverin bir zahmet

Yüksek hararetli siyasi kavgalar içerisinde haziran ayında toplumun nabzı nasıl attı?. AREA Araştırma’nın geride bıraktığımız ayın gündem konuları ile ilgili anketinde  çarpıcı sonuçlar var. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, siyaset gündeminin tartışılan/tartışan isimlerinin yine başındaydı. 23 Haziran tarihinde  kazandığı belediye başkanlığı seçiminin üzerinden 2 yıl geçmiş oldu. Durumu nedir diye merak ediyorsunuzdur… AREA’nın anketinden çıkan sonuç;

23 Haziran 2019 tarihinde tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi bugün aynı adaylarla yeniden yapılsa ve İstanbul’da oy kullanma hakkınız olsa tercihiniz ne olur? (Toplam seçmen üzerinden dağılım)

Söz konusu durumda Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğini belirtenlerin oranı %51.0, Binali Yıldırım’a oy vereceğini belirtenlerin oranı %34.4. Kararsız olanların oranı %7.4 iken oy kullanmayacağını belirtenlerin oranı %7.2.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu bir siyasetçi olarak başarılı buluyor musunuz?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu bir siyasetçi olarak başarılı bulanların oranı %50.2, başarısız bulanların oranı %35.8 iken fikir belirtmeyenlerin oranı ise %14.0.

???

Ekrem İmamoğlu’nun siyasi form grafiğini “Kanal İstanbul” tartışmalarından ayrı tutmak olmaz. O zaman bir de “Kanal İstanbul” tartışmaları ile ilgili AREA Araştırma’nın sorusuna ne cevap verilmiş ona bakalım;

-“Kanal İstanbul”un yapılması ile ilgili kanaatiniz nedir?

“Kanal İstanbul”un yapılmasına taraftar olanların oranı %37.0, karşı olanların oranı %42.5 iken fikir belirtmeyenlerin oranı ise %20.5.

???

Gündemdeki diğer konularla ilgili kamuoyunu nabzı ise şöyle;

– Korona aşısıyla ilgili durumunuz nedir?

Korona aşısı olduğunu belirtenlerin oranı %53.,8, aşıyı olmayı düşündüğünü belirtenlerin oranı %22.9, aşı olmada kararsız olduğunu belirtenlerin oranı %8.5 iken, aşı olmayı düşünmediğini belirtenlerin oranı %14.8.

-Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu? (Toplam Seçmen Üzerinden)

Türkiye’nin yönetim sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması gerektiğini belirtenlerin oranı %46.6. “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olmasını belirtenlerin oranı %37.5 iken kararsız/sandığa gitmem diyenlerin oranı ise %15.9.

Kararsız/sandığa gitmem diyenler dağıtıldığında; Türkiye’nin yönetim sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması gerektiğini belirtenlerin oranı %55,4. “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olmasını belirtenlerin oranı ise %44,6.

-Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni başarılı buluyor musunuz?

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” başarısız görülmektedir. Başarılı bulanların oranı %43.1, başarısız bulanların oranı %49.8 iken fikir belirtmeyenlerin oranı ise %7.1.

Hükümetin ekonomi politikasını başarılı buluyor musunuz?

Hükümetin ‘Ekonomi Politikası’ başarısız görülmektedir. Başarılı bulanların oranı %31.2, başarısız bulanların oranı %64.5 iken fikir belirtmeyenlerin oranı ise %4.3.

Sizce, Türkiye’nin en önemli sorunu nedir? (%)

Ekonomi / hayat pahalılığı/yoksulluk; 42.2.

İşsizlik; 20.4.

Eğitim sistemi/eğitimsizlik; 6.6.

Koronavirüs; 4.9.

Diğer; 18.0.

Fikir belirtmeyen; 7.9.

???

Türkiye gerçeği…

Bay Sedat Peker ne derse desin… Lağım patlayıp sokaklara taşsın… Sezgin Baran Korkmaz’ın kara uçağına kim binerse binsin… Kirli ilişkilerin VIP ikametgahı Paramount Otel’de kim kimle yatıp kalkarsa kalksın… Hangi siyasetçiyi bir mafya lideri, aylığa bağlarsa bağlasın… Sarayda hangi entrikalar dönerse dönsün… Hırsızlığın, yolsuzluğun, talanın yalanın belgesi nasıl olursa olsun… Doğu Akdeniz’de ne olursa olsun… Libya’da, Mehmetçik çekilmek üzere olsun… Suriye’de sözde PKK devleti kurulsun… Ege’deki Türk adaları Yunan işgali altında inim inim inlesin… Taciz, tecavüz, kadın cinayetleri gırla gitsin…

Vatandaşın tek derdi var!..

Geçim…

Bir gerçek  daha var… Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denen ucube rejim tutmadı. Her geçen gün de destekçilerini kaybediyor. Ama çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini mahvedecek bu büyük sorun yanda kalıyor. Ne kadar acıklı!..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.