Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı'ya haksız tahrik indirimi!

Pınar Gültekin'i vahşice katleden Cemal Metin Avcı'nın cezası haksız tahrikle 23 yıla indirildi. Avcı, Pınar'ı boğarak öldürdüğünü, cesedini bağ evindeki varile koyup yaktığını ve üzerine beton döktüğünü itiraf etmişti.

Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı'ya haksız tahrik indirimi!
20.06.2022 - 22:19
Haber Merkezi
980

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan sanık Cemal Metin Avcı hakkında 13. duruşmada karar verildi. Davanın 13. duruşması Muğla 3. ağır ceza mahkemesinde görüldü.

Suça iştirakle yargılanan kardeşi Mertcan Avcı için de aynı ceza talep edildi. Daha önceki duruşmalarda Avcı'nın annesi, babası, iş ortağı ve eski eşine “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” iddiaları yöneltilmişti. 13'üncü duruşmada 6 sanık son sözlerini söyledi.

Sanık Cemal Metin Avcı, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Cemal Metin Avcı isimli erkeğe verilen müebbet hapis cezası haksız tahrikle 23 yıla indirildi.

Mahkeme suç delillerini Cemal Metin Avcı ile birlikte gizleyerek yok ettikleri öne sürülen tutuksuz sanık kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın ise beraatine karar verdi.

BAKAN BOZDAĞ HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİNİN KENDİSİNİ YARALADIĞINI İDDİA ETMİŞTİ! 

Kadını ve haklarını koruyan İstanbul Sözleşmesi’ni bir gece yarısı kararıyla fesheden AKP hükümetinin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada kadına yönelik suçlara ilişkin davalarda ‘iyi hal indirimi’ yapılmasının toplum vicdanını yaraladığını ve infiale yol açtığını söylemişti.

Bakan Bozdağ, AKP iktidarı boyunca birçok davada tercih edilen söz konusu ‘tahrik ve takdir indirimi’nin kendisini de yaraladığını sözlerine eklemişti.

İstanbul Sözleşmesi, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 21 Mart 2021 yılında gece yarısı çıkartılan kararnameyle hukuksuzca fesh edilmiş, toplum tarafından negatif ayrımcılığa maruz bırakılan bireylerin uluslararası yaşam güvencesi ortadan kaldırılmıştı.

NE OLMUŞTU?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi Pınar Gültekin 16 Temmuz 2020’de kayboldu. Cinayetle 21 Temmuz 2020’de gözaltına alınan Cemal Metin Avcı, Pınar’ı boğarak öldürdüğünü, cesedini bağ evindeki varile koyup yaktığını, üzerine de beton döktüğünü söyledi. Avcı’nın gösterdiği yerde, Pınar’ın yanmış cesedine ulaşıldı.


Editör: N. Cingirt