YSK: Kılıçdaroğlu üzerimizde baskı kurup tehdit ediyor

9.05.2019 - Bu Yazı 421 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

YSK: Kılıçdaroğlu üzerimizde baskı kurup tehdit ediyor

 CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun meclis Grup Toplantısında yaptığı konuşmada İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminin iptaliyle ilgili YSK'ye yönelik tepkisini ve iddialarını, 'kurul üyelerine tehdit' ve 'hakaret içeren gerçek dışı ithamlar' olarak değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu (YSK),  konuşma hakkında yazılı açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerini reddeden YSK, kanunlara ve anayasaya uygun kararlar verdiklerini söyledikleri açıklamada, “Hakimlerin verdikleri kararlar nedeniyle kişisel olarak hedef gösterilmesi ve itibarsızlaştırılması kabul edilemez. Yüksek Seçim Kurulu, baskı, yıldırma, iftira, hakaret ve tehdit kampanyalarından etkilenmeksizin görevini yapmaya devam edecektir” denildi.

'KILIÇDAROĞLU BAZI KURUL ÜYELERİNİ YUHLATTI' 

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Mecliste yaptığı açıklamada, anayasa ve kanunların sağladığı dokunulmazlığın hukuki korumasına sığındığının belirtildiği açıklamda şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçiminin iptaline dair kararın açıklanmasından sonra, 7 Mayıs 2019 Salı günü Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisinin çatısı altında yaptığı açıklamada; Kurul üyelerine tehdit, hakaret içeren beyanlarda ve gerçek dişı itham, isnat ve iftiralarda bulunmuş, bazı Kurul üyelerini, isimlerini okumak suretiyle yuhalatmış ve hedef göstermiştir.

'YSK'NİN KARARLARI DA HUKUKİ AÇIDAN TARTIŞILIP ELEŞTİRİLEBİLİR'

Anayasa ve Kanunlar, yasama organı üyesi olmanın sağladığı dokunulmazlığın hukuki korumasına sığınarak, bir kimseye suç işleme ve yargı organı mensuplarına hakaret etme serbestisi tanımaz. Kuşkusuz tüm yüksek mahkeme kararları gibi, Yüksek Seçim Kurulu kararları da hukuki açıdan tartışılabilir ve eleştirilebilir. Hukuki çerçevedeki bu tartışma ve eleştiriler hukuka katkı sağlayacağı için yararlıdır. Ancak hakimlerin verdikleri kararlar nedeniyle kişisel olarak hedef gösterilmesi ve itibarsızlaştırılması kabul edilemez. Bu itibarla, tahammül sınırlarını aşan, içeriği kişilik haklarına açıkça saldırı ve suç oluşturan, kişileri hedef gösteren, kurumları ve seçim sistemini itibarsızlaştırma amacı güden ve bu suretle vatandaşların adalete ve demokrasiye olan inancını sarsan itham ve söylemlerden, sorumlu her vatandaş gibi kaçınılması gerekir.

'BAĞIMSIZLIK VE TARAFSIZLIK İLKELERİ DOĞRULTUSUNDA DEVAM EDECEĞİZ'

Anayasanın 79. maddesine göre, Yargıtay ve Danıştay genel kurullarının kendi üyeleri arasından, üye tamsayısının salt çoğunluğu ile gizli oyla seçilen meslek mensuplarından oluşan Yüksek Seçim Kurulu; geçmişte olduğu gibi bugün seçimlerin dürüstlük içinde yapılmasını temin etmek için, bağımsızlık ve tarafsızlık ilkeleri doğrultusunda, baskı, yıldırma, iftira, hakaret ve tehdit kampanyalarından etkilenmeksizin görevini yapmaya devam edecektir. Bu nitelik ve ağırlıkta olan söz ve davranışları reddediyor ve şiddetle kınıyoruz. (HABER MERKEZİ)

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Kılıçdaroğlu: CHP'li belediyeler 57 bin dersliği yapmaya hazır
...
  
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan iktidar manifestosu
...
  
Kılıçdaroğlu'ndan bayram mesajı: Haksızlık karşısında susmayanlar çoğalıyor
...
  
“Boğaz’da kaçak var” başlıklı haber nedeniyle Cumhuriyet'e verilen cezaya Kılıçdaroğlu ve Akşener'den tepki: Suçlu olmanın telaşıdır bu!
...
  
Kılıçdaroğlu: Deva ya da Gelecek Partisi için kumpas kurulursa biz kurulan kumpası bozacağız
...
  
Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın başlattığı Koronavirüs kampanyasını değerlendirdi: Bağışın faturası da garibana çıkacak
...
  
Kılıçdaroğlu: İstifa etmeyenlerin büyük yolsuzlukları var
...
  
Kılıçdaroğlu'ndan 'Öcalan mektubu' açıklaması: Bizim gündemimizde yok, gündeme kim getiriyor?
...
  
Gübreci Kılıçdaroğlu'ndan özür diledi...
...
  
Kılıçdaroğlu'ndan YSK'ye yanıt: Demokrasiyi katletmeye çalıştılar
...
  
YSK: Kılıçdaroğlu üzerimizde baskı kurup tehdit ediyor
...
  
AKP ve MHP, Kılıçdaroğlu'na linç girişimini araştırma önergesini reddetti
...
  
Kılıçdaroğlu'ndan YSK'ye: Neyi bekliyorsunuz?
...
  
Kılıçdaroğlu'na saldıran Osman Sarıgün'ün oğlundan ilk açıklama
...
  
Selvi: Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na Türkiye ittifakı için sürpriz teklif sunacak
...
  
Murat Sabuncu: Ecevit’ten Kılıçdaroğlu’na kontrgerilla ve provokasyon
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive