IMF reçetesi Tunus'u sokağa döktü

23.11.2018 - Bu Yazı 327 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

IMF reçetesi Tunus'u sokağa döktü

 "Arap baharı"nın başlatıldığı Tunus şimdi de büyük bir grev dalgası ile gündemde. IMF programına uyarak memurlara zam yapmama kararı alan hükümete genel grev ile karşılık verildi. Son 40 yılın en büyük kamu grevi olduğu ve on binlerce kişinin katıldığı bildirilen gösteriler ülke geneline yayılıyor. 

Tunus’ta iktidar Aralık 2016’da IMF’den 2,8 milyar dolar borç almıştı. IMF de kamu çalışanlarının ücretlerine zam yapılmamasını, hatta mümkünse kesintiye gidilmesini önermişti.

Hükümet öneri doğrultusunda ücretlerde artış yapmamama ve gayrisafi yurtiçi hasılanın %15,5’ine denk gelen ücretlerin %12,5’e kadar kademeli çekilmesi kararını aldı. Toplu sözleşme görüşmeleri de durduruldu.

Ücretlere zam yapılmayacağının ilan edilmesine memurlardan tepki geldi. Tunus Genel İşçi Sendikası’nın (UGTT) çağrısıyla yaklaşık 700 bin kamu emekçisi greve çıktı.

Sendika.org'un haberine göre grev, çok yoğun bir katılım ile son 40 yılın en büyük kamu grevi ve son beş yılın en etkili eylemine dönüştü. Ulaşım, posta ve temizlik başta olmak üzere bakanlıkların çalışmaları ve belediyelerin hizmetleri tamamen durdu. Resmi internet hizmetinde aksamalar yaşandı. Okullarda ve üniversitelerde dersler yapılmadı. Hastanelerde sadece acil servisler çalıştı.

Grev kapsamındaki eylemlerin merkezi başkentte meclisin de olduğu Bardo Meydanı oldu. On binlerce emekçi “Tunus satılık değildir”, “Ücret artışı lütuf değildir”, “İş, özgürlük, ulusal onur” sloganlarıyla hükümeti istifaya çağırdı.


Reuters’e konuşan UGTT Başkanı Nureddin Tabbubi, enflasyonun artışı ve yaşam koşullarındaki gerileme düşünüldüğünde zam yapılmaması kararının çok tehlikeli olduğunu söyledi. Asıl karar alıcının hükümet değil IMF olduğunu belirten Tabbubi, “Yakın zamanda aç ve boş midelerin devrimini görecekler” dedi.

AFP’ye konuşan UGTT yöneticisi Bouali Mbarki de hükümetin 2019 bütçesini hazırlarken ücret zammını hesaba katmamasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Mbarki, “Hükümet ne söz vermiş olursa olsun IMF talimatlarına tabi olmadan çözüm bularak toplumsal istikrarı sağlamalı” dedi. (Kaynak: Sendika.org)

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
IMF Başkanı: Küresel finansal krizden de kötüsünü bekliyoruz
...
  
IMF Türkiye'de ekonomik politika belirsizliği endeksi yayınladı
...
  
IMF: Küresel ekonomi için fırtına bulutları toplanıyor
...
  
IMF reçetesi Tunus'u sokağa döktü
...
  
IMF: 2008 krizinin etkileri hâlâ devam ediyor
...
  
IMF, Türkiye'nin büyüme beklentisini açıkladı
IMF raporunda Türkiye ekonomisinin 2016’dan sonra 2017’de de potansiyelinin altında büyüyeceği bekle...
  
...
  
IMF: Suudi Arabistan 5 yıla kadar iflas edebilir
IMF, Suudi ARabistan'ın nakit rezervlerinin serbest düşüşte olduğunu belirtti...
  
IMF: Yunanistan’la ağır şartlar karşılığında anlaşma yapılması yanlış
IMF, Euro bölgesi liderlerinin Yunanistan’a ağır şartlar karşılığı yardım sundukları anlaşmayı ...
  
Davutoğlu: Bizi yeniden IMF’ye mecbur edecekler
Başbakan Davutoğlu, CHP’nin seçim beyannamesinde yer alan vaatler hakkında konuştu ve bunların gerçe...
  
...
  
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive