Hâkim ve Savcılar Kurulu, avukat Kavili'nin tutuklanmasına ilişkin inceleme başlattı

11.10.2018 - Bu Yazı 116 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Hâkim ve Savcılar Kurulu, avukat Kavili'nin tutuklanmasına ilişkin inceleme başlattı

 Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Avukat Ömer Kavili'nin tutuklanmasını isteyen savcı Süleyman Erturan ile tutuklayan hâkim Görkem Bayraktutanhakkında inceleme başlatıldığını bildirdi.

İnceleme kararının Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün iznine gönderildiğini bakan imzasının da tamamlandığını kaydeden Başkanvekili Yılmaz, müfettişlerin hukuka aykırılık veya yetki aşımı bulunup bulunmadığı konusunu araştıracağını ve raporunu sunacağını kaydetti.

Müfettişlerin hazırlayacağı rapor, HSK 2. Dairesince ele alınacak.

"Her alanda dayanışmaya ihtiyaç var"

Yargının yeniden yapılandığı, yeni mahkemelerin kurulduğu, istinaf mahkemelerinin devreye alındığı bir dönemde mevcut sorunlar da ortadayken en fazla dayanışmaya ihtiyaç duyulan bir süreçten geçildiğini dile getiren Yılmaz, sadece yargı için değil her alanda dayanışmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Herkesin iyi niyetli olması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, "Herkes bağcıyı dövme değil de üzüm yeme niyetinde olmalı. Şimdi 'Aynı gemideyiz' diye moda bir tabir var, gerçekten aynı gemideyiz. Türkiye'de yargı güvenilmez, inanılır olmaktan uzak bir noktaya düşerse bunda kaybeden topyekun millet ve devlet olacak." dedi.

"Adaletin tecellisinde en önemli unsur"

Adaletin, devletin temeli olduğunu ve bu temel üzerine ancak güzel şeylerin inşa edilebileceğini dile getiren Yılmaz, vatandaşların adliyeye güvenle girip huzurla ayrılması gerektiğini ifade etti.

Başkanvekili Yılmaz, şunları kaydetti:

"Avukat arkadaşlarımız da hakim arkadaşlarımız da yargılama faaliyetinin ayrılmaz bir bütünü. Savunma yargılama içinde önemli bir görev ifa ediyor. Adaletin tecellisinde en önemli unsur. Ama mahkemenin düzenli yürütülmesi ve herkesin orada güvenli hissetmesi de mahkemeye duyacağı saygıyla doğru orantılı. Avukat da mahkemeye olağanüstü saygı gösterecek. Hakime saygının ötesinde bir saygı bu. İsme, oradaki hakime değil yargılama faaliyetine duyduğu saygının gereği, avukat belli bir davranış, mesleki etik kuralları içinde hareket edecek. Hakimlerimiz de aynı şekilde onların da mesleki etik kuralları var. Her kural yazılı değil. Hiçbir hakim, savcı, avukat bunları unutmayacak. "

Sorunlar da yaşanabileceğini, adliyelerin "sosyal hastalıklar hastanesi" denilebilecek bir yapı olduğunu belirten Yılmaz, "Böyle bir yapı içinde tartışmalar olacak, bazen sinirler gerilecek ama hiç unutmayalım o mesleki nezaket çizgisini ne avukatımız ne hakimimiz ne savcımız aşacak." diye konuştu.

Süreç

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada,  DHKP-C'ye üye oldukları gerekçesiyle 25 sanığın yargılandığı dava sırasında, Mahkeme Başkanı ile sanık avukatı Ömer Kavili arasında tartışma çıkmış, Mahkeme Başkanı'na yönelik itirazlarını sürdürmesi üzerine Kavili, görevli jandarma ekiplerince salondan dışarı çıkarılmıştı.

Avukat Ömer Kavili, savcılıkça başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmış, Silivri Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklanmış, ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.  

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Hakim ve savcıların görevde yükselmeleri kararı Resmi Gazete'de
...
  
Yeni mezun 720 doktor güvenlik soruşturmasına takıldı
...
  
İşte Altan kardeşler ve Ilıcak'a ömür boyu hapse itiraz eden Yargıtay Başsavcılığı tebliğnamesinin tam metni
...
  
HDP, siyasi parti ve kitle örgütlerini sorumluluk almaya çağırdı
...
  
Üniversite 1 liralık malı 10 liraya aldı, yakalanınca 'pardon' dedi
...
  
Trump'ın güvenlik danışmanından Suriye'ye kimyasal silah uyarısı
...
  
Ankara'nın zor seçimi: Anahtar, HDP oyları ve yüzer gezer sağ oylar
...
  
Ahmet Faik Aksuyek vefat etti
...
  
Vatandaş soruyor: Poşete hem para veriyor hem de marketin reklamını yapıyorum, neden?
...
  
CHP ve İyi Parti'nin iş birliği büyüyor
...
  
Haluk Levent: Gittikçe kutuplaşıyoruz, bencillik artıyor
...
  
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Tayyip Erdoğan'ın ayağına topu vereceksiniz, 4,5 yıl boyunca sahada bir CHP'ye gol atacak bir PKK'ya
...
  
Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde yeniden değerleme oranı belli oldu
...
  
"Apolet sökme" tartışmasıyla gündeme gelmişti; Orgeneral Metin Temel, Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı'na atandı
...
  
CHP 'seni seviyorum' diyecek, AKP'ye cevap vermeyecek
...
  
'Adaletsizlik o denli derinleşmiş ki yaşamını yitirdikten sonra tahliye kararı veriliyor'
...