Bir yaşına girmeden kongre yolunda; milli merkez olamadı, 'çakma MHP' deniyor, İyi Parti nasıl kurtulur?

23.7.2018 - Bu Yazı 283 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Bir yaşına girmeden kongre yolunda; milli merkez olamadı, 'çakma MHP' deniyor, İyi Parti nasıl kurtulur?

Partililer, 'çok başlılığın' ortadan kalkmasını; A takımının parti içini bırakıp Meclis'e odaklanmasını istiyor

  Arkasına çok sayıda ismin desteğini alarak 25 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da kurulan İyi Parti, Türkiye siyaset sahnesinde henüz bir yılını doldurmadan kongre yoluna girdi.

Geçtiğimiz hafta sonu Afyonkarahisar Kampı’nda seçim sonuçlarına ilişkin başarısızlıkların da sorumluluğunu üstlenen Genel Başkan Meral Akşener’in olağanüstü seçimli kurultayı ilanı, parti içindeki derin krizi de ortaya çıkardı. Parti içinde uyumsuzluk ve huzursuzluk kaynağı olarak çok başlılık, 'Akşener’in A takımı' ve 24 Haziran seçimlerindeki aday listeleri gösteriliyor.

Parti içini değerlendirenler, "Uzun zamandır çok başlılık var. Üç genel başkan adayı olarak bakıldığında Akşener, Koray Aydın ve Ümit Özdağ'ın ayrı ekipleşmesi ana huzursuzluk kaynağı” diyor. Partide bütünlük arzusunun dikkat çektiği İyi Parti'de,  tepeden tırnağa yenilenme beklentisi bulunuyor. 

Koray Aydın, Ümit Özdağ, Aytun Çıray, genel merkezi bırakıp Meclis’e dönsün

İyi Parti'de bohçanın ağzı açılmış, partiyi kurtarma formülleri masaya yatırılmış görünüyor. Ağustos ayı içinde yapılacağı belirtilen ikinci olağanüstü kongre’de Akşener’in aday gösterilmesi konusunda bir tartışma bulunmuyor. Akşener’in yeniden aday gösterilmesi halinde kabul edip etmeyeceği de tartışılmış değil. 

Ancak, kongreyle partinin yeniden yapılanma sürecine gireceğine ilişkin güçlü bir beklenti dikkat çekiyor. Kurtarma seçeneklerine dair hazırlıklar da var. Buna göre, Akşener’in partideki A takımı tümüyle değişmeli. Yeni bir vitrin oluşturulmalı. Parti içinde çok başlılığı önlemek için  Koray Aydın, Aytun Çıray, Ümit Özdağ gibi partinin A takımında bulunan isimler Meclis’e dönerek sadece milletvekilliği yapmalı. Yeni bir A takımı, partiye yeni bir soluk getirecek milli  merkezi oluşturacak isimlerden oluşturulmalı.

Gazetelere kısa bir değerlendirme yapan partililer, “İyi Parti’ye çakma MHP denilmesinin önüne geçmek ve partiyi bir an önce kuruluş ilkelerine oturtmak gerekiyor” yorumunda bulunuyor.

Çalıştay’da 18 masa kuruldu ve başarısızlık noktaları çıkarıldı

İyi Parti kampı olarak nitelendirilen Afyonkarahisar Kampı’nda alınan bilgiye göre, 18 masa kuruldu ve partinin başarısızlık noktaları belirlendi. Genel Başkan Akşener’in, oyların  yüzde 21’lik  çıtadan yüzde 7’e kadar düşmesini anlayamadığını ifade ettiği öğrenildi.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Yeni parti kurma çalışmaları için AK Partili eski bakanlardan bir heyet oluşturuldu; perde arkasındaki isim Abdullah Gül
...
  
'Diyorlar ki 'CHP ile niye ittifak yaptınız?' Bir defa sana ne'
...
  
Ali Bayramoğlu: HDP, Türk muhalefeti için de her geçen gün önemi artan bir parti
...
  
Gönül belediyeciliği: Ay resmen bu bir devrim
...
  
Gazeteci Ayşe Düzkan'ın kızı: Mektup yazmak isteyenlerin bir süre beklemesini rica ediyorum
...
  
ORC Araştırma Genel Koordinatörü: AK Parti ilk kez bir seçime bir çok yerde geriden başlıyor
...
  
Aydınlar Kandıra Cezaevi önünde: Bir yanımız içeride
...
  
Cumhurbaşkanlığı'ndan ABD'ye yanıt: Suriyeli Kürtleri PKK ile bir tutmak ölümcül bir hatadır
...
  
Münir Aktolga'nın Hatıralar’ı: Bir 68 hesaplaşması
...
  
AK Parti bir olağanüstü hâl partisidir
...
  
CHP ve İyi Parti'nin iş birliği büyüyor
...
  
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Tayyip Erdoğan'ın ayağına topu vereceksiniz, 4,5 yıl boyunca sahada bir CHP'ye gol atacak bir PKK'ya
...
  
14 ilde eğitime bir gün daha kar tatili
...
  
A&G Araştırma Şirketi: Türkiye'yi enterasan bir seçim bekliyor, kazanan yüzde 48 ile kazanacak
...
  
Fatih Portakal'a meslektaşlarından destek: Bu, bir gazeteciyi hedef göstermektir; bu sözleri emir telakki edecek bir sürü insan var
...
  
Erdoğan, 5 yıl sonra 'Camiye birayla girdiler' iddiasını tekrarladı; caminin müezzini o dönem ne demişti?
...


Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net