Söz sırası millette

24.6.2018 - Bu Yazı 278 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Söz sırası millette

Türkiye, cumhurbaşkanını ve 27. dönem parlamentosunu belirlemek üzere bugün sandıkta başında. Yurt içinde 56 milyon 322 bin seçmen 180 bin 65 sandıkta 08.00-17.00 saatleri arasında oyunu kullanacak. Seçmen kütüğü yurtdışında olanlar sandıklar kapanana kadar gümrük kapılarında oy verebilecek. Sabah başlayan yasaklar saat 21.00’e kadar kaldırılacak.

Türkiye, cumhurbaşkanını ve 27. dönem parlamentosunu belirlemek üzere bugün yurt içinde toplam 56 milyon 322 bin 632 seçmen, 180 bin 65 sandıkta oy kullanacak. Türkiye genelinde seçmenler, saat 08.00-17.00 saatleri arasında sandık başına gidecek. Ancak saat 17.00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanacak. Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy verebilecek. Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyenler nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını YSK’nin internet sitesinden de görebilecek. Seçimin ikinci tura kalması halinde seçmen bilgi kağıdı yeniden gerekli olmayacak.

İKİ PUSULA TEK ZARFTA: Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy kabinine girilmesi yasak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak. Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak. Önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak. Yatağa bağımlı hastalar için seyyar sandık uygulaması bu seçimde ilk kez hayata geçirilecek. Bu kapsamda, seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı olduğunu beyan eden seçmenlerin ayağına sandık götürülecek. Yatağa bağımlılık kriteri aranan uygulama kapsamında, 17 bin 258 seçmen bin 303 sandıkta oy kullanacak.

YURT DIŞI OYLARI: Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 49 bin 65 seçmenin, yurt dışındaki  60 ülke ve 123 temsilcilikte 7 Haziran’da başlayan oy verme işlemi 19 Haziran’da sona ermişti. Yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında toplam 1 milyon 486 bin 532 seçmen oyunu kullandı. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin gümrük kapılarında oy verme işlemleri yarına kadar sürecek. Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirildi. Ankara’daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunda saklanan oylar, seçim günü tüm yurtta oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılmaya başlanacak.    

CUMHURBAŞKANI ADAYLARI: Cumhurbaşkanı seçiminde 6 aday yarışacak. AK Parti ve MHP’nin kurduğu ‘Cumhur İttifakı’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, CHP Muharrem İnce’yi, HDP ise Selahattin Demirtaş’ı cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi. Seçmenlerin imzasıyla cumhurbaşkanı adayı olmak üzere başvuran ve gerekli 100 bin imzayı toplayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de cumhurbaşkanı olabilmek için yarışacak.

SEÇİM İTTİFAKLARI: Seçmenler, bu seçimde 550 yerine 600 milletvekili için oy kullanacak. Seçime AK Parti, CHP, HDP, HÜDAPAR, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi ile Vatan Partisi katılacak. BBP’nin adayları AK Parti, DP’nin adayları ise İYİ Parti listelerinden seçime girecek. Siyasi partilerin ittifak yaparak seçime katılmasına olanak tanıyan yeni yasa değişikliği sayesinde ittifaklar da kuruldu. AK Parti ve MHP ‘Cumhur İttifakı’, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ise ‘Millet İttifakı’ adı altına oy pusulasında yer alacak.

MÜŞAHİTLER PARTİ İŞARETİ TAŞIMAYACAK

Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde kullanmalarını sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak şekilde olacak. Sandık alanına sandık kurulu başkan ve üyeleriyle seçmen dışında hiç kimse giremeyecek. Sandık başında görevli partili kurul üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler), partisinin işaretini taşımayacak. Sandık kurulu başkan ve üyeleri, göreve başlamadan önce ilk iş olarak sandık başında bulunanlar önünde yemin ederek, sandığın boş olduğunu kontrol edecek. Sandık kurulu başkanını çağırmadan resmi görevli veya silahlı hiç kimse sandık alanına giremeyecek. Oy verme işlemi sırasında gebeler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak.

İLK HABER VE SONUÇLAR SAAT 18.00'DAN SONRA

Seçim günü yani bügün saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Çay bahçeleri de kapalı olacak. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca seçim günü saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. YSK’nın tebliği sonrası radyo ve televizyonlar haber yayınlayabilecek.

İSTANBUL'DA GÜVENLİKTEN 38 BİN POLİS SORUMLU

Türkiye genelinde bugün yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri nedeniyle güvenlik tedbirleri kapsamında İstanbul’da 38 bin 480 polis görev alacak. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 24 Haziran seçimleri çerçevesinde kentte geniş güvenlik önlemleri aldı. Kentte, 3 seçim bölgesinde bin 670 okul ve 28 bin 357 sandıkta yapılacak seçimlerde güvenliği sağlamak için 38 bin 480 emniyet personeli görevlendirildi. Ayrıca personele, 4 polis helikopteri, 8 deniz botu, 85 Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ve 90 zırhlı araç, 137 gözaltı aracı ile 3 drone ekibi destek verecek. 

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
MUSTAFA YURTSEVER: TKP’nin SÖZLÜ TARİH ANLATIMINDA KENDİ HİKAYEM - 5.Bölüm
...
  
MUSTAFA YURTSEVER: TKP’nin SÖZLÜ TARİH ANLATIMINDA KENDİ HİKAYEM - 4.Bölüm
...
  
Cem Küçük: Yarın Sözcü gazetesine el konulacak
...
  
MUSTAFA YURTSEVER: TKP’nin SÖZLÜ TARİH ANLATIMINDA KENDİ HİKAYEM -3.Bölüm
...
  
Fatih Portakal'a meslektaşlarından destek: Bu, bir gazeteciyi hedef göstermektir; bu sözleri emir telakki edecek bir sürü insan var
...
  
MUSTAFA YURTSEVER: TKP’nin SÖZLÜ TARİH ANLATIMINDA KENDİ HİKAYEM -2-
...
  
Erdoğan'ın sözü, 12. sınıf tarih kitabına kondu
...
  
"Çalmayacağına" söz veren Meksika'nın yeni lideri başkanlık uçağını satıyor
...
  
Mustafa Yurtsever: TKP’nin Sözlü Tarih Anlatımında Kendi Hikayem (1)
...
  
Türk Lirası ile sözleşme esasları belirlendi
...
  
Sözleşmeler fesih ediliyor
...
  
Söz sırası millette
...
  
Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler Başkanı Ayşe Sözen Usluer: ABD Münbiç’te geri adım atacak
Münbiç’e girerseniz ABD askerleriyle karşılaşırsınız gibi bir tehdide göre hareket edecek bir ülke d...
  
'FETÖ'den tutuklanan Sözcü çalışanlarının mahkemede verdiği ifadelerin tam metni
19 Mayıs’ta Sözcü Gazetesi’ne yönelik olarak başlatılan 'FETÖ' operasyonunda gözaltına alınan Medih...
  
Sözcü gazetesine 'FETÖ' operasyonu!
Gazetenin sahibi dahil 4 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı, 2 kişi gözaltına alındı...
  
Hükümet Sözcüsü açıkladı; işte Hollanda'ya uygulanacak yaptırımlar
Hollanda ile yaşanan krizin ardından Başbakan Binali Yıldırımbaşkanlığında saat 19:45'te toplanan ...


Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net