İran Komünist Partisi ve TUDEH’ten İran'daki protestolara dair açıklamalar

30.12.2017 - Bu Yazı 617 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

İran Komünist Partisi ve TUDEH’ten İran'daki protestolara dair açıklamalar

 İran’ın çeşitli kentlerinde yoksulluk ve hayat pahalılığına karşı halk sokaklara çıkarken, her ikisi de yasaklı olan İran Komünist Partisi (CPI) ve TUDEH tarafından yaşananlara ilişkin açıklamalar yapıldı.

 İran Komünist Partisi Merkez Komitesi tarafından 28 Aralık 2017 tarihinde yapılan açıklamada, “İslami kapitalist rejimin liderleri, büyük endüstriyel tesislerdeki grev ve protestoların yayılmasının; kitlesel protestoların, öğrenci hareketinin ve Kürdistan’daki potansiyel devrimci hareketin yeniden dışavurumu olabileceğinin farkına vardı” denildi. Açıklamada ayrıca, Rejimin baskısına ve İslami kapitalist sistemin karşı karşıya olduğu krizi bastırmak üzere rejim muhafızlarının ortaya çıkmasına karşın, rejimin gündeminde yaşam şartlarının iyileştirilmesine ilişkin bir plan yokken emekçilerin ve kitlelerin protestolarının kaçınılmaz bir şekilde büyüyeceği ifade edildi. Partinin bugün, yani 30 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamada ise protestolar sonrasında, türban zorunluluğunun kalktığına ilişkin açıklamanın, halkın yaklaşık 40 yıldır inatla süren direnişinin zaferi olduğu vurgulanarak, “Hareketin devamlılığını sağlarken, halkın mücadelesinin birliğini sürdürmek ve gereksiz kayıpları önlemek doğrultusunda taktiksel ve siyasi adımlar atılmalı. Halkın direniş cephesi, mevcut dağınıklığından kurtulmalıdır. Radikal eylemciler ve ilerici toplumsal hareketler ağı birbiriyle bağlantıya geçmeli, birleştirici görev üstlenmelidir. Bu, monarşistlerin ve iktidardan sürülerek henüz yolunu bulamayan reformistlerin tevâtürlerinin ortasında, özgürlükçü ve protestolara katılan halkın devrimci ve devrimcileri destekleyen potansiyeli nedeniyle komünistlerin görevidir” ifadeleri kullanıldı. TUDEH ise yaptığı açıklamada sokaktaki hareketin önderliğinin, ilerici güçlerin eline alınması çağrısında bulunarak, “İlerici ve özgürlükçü güçler gösterilerde daha kapsamlı varlık göstermeli, geçmişin acı veren deneyimlerinin tekrarına izin verilmemeli, halkın özgürlük, bağımsızlık ve sosyal adalet mücadelesi, gerici oportünistlerin elinden alınmalıdır. Ülkenin otokratik velayet-i fakih rejiminden kurtuluşu tüm özgürlükçü ve diktatörlük karşıtı güçlerin ortak ve örgütlü mücadelesiyle gerçekleşebilir” dedi. 


Açıklamada, “Modern tarihteki deneyimimiz, İran halklarının sesini egemenlerin kalbine ulaştıracaklarını göstermektedir. Bir kez daha ülkenin tüm özgürlükçü ve ilerici güçlerini tarihsel-teorik farklılıklarıyla bir araya gelerek İranlığın alaşağı edilmesi ve halk egemenliğinin tesisi, özgürlüğe, barışa ve bağımsızlığa erişme mücadelesine katılmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı. 

https://gercegingunlugu.blogspot.com.tr/2017/12/iran-komunist-partisi-ve-tudehten.html

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
CHP'nin İzmir adayı Tunç Soyer'in tartışılan askeri savcı babası Uğur Mumcu'ya anlatmıştı: Bana 'pis faşist' de dediler, 'pis komünist' de...
...
  
Saadet Partisi’nin kampanyası: 'Cepsiz ceket' ve düş
...
  
CHP'li Adıgüzel: 24 Haziran'da insan kaynağı yoktu, 31 Mart'ta sıkıntılar olmayacak
...
  
AK Parti bir olağanüstü hâl partisidir
...
  
AKP seçmeni ekonomiden mutsuz olduğu halde partisini neden terk etmiyor?
...
  
AKP'li yönetici: Allah kimseyi Saadet Partisi'ne oy verecek kadar imansız bırakmasın
...
  
İran ambargoyu delmek için petrolü borsadan satıyor
...
  
'Komünist Başkan' Dersim'den aday adayı
...
  
AKAM Başkanı: Yerel seçimin sürpriz partisi CHP olacak
...
  
24 Haziran'da Erdoğan'ın kampanya sürecini yürüten Acar: MHP olmadan AKP üç büyükşehiri kaybedebilir
...
  
Tarım Bakanı İran'dan ithalat yasağının kaldırmasını istedi
...
  
Bahçeli: 24 Haziran kazanımları 31 Mart'ta heba olmayacak
...
  
Baluken, 24 Haziran’da HDP’nin aldığı oy oranını değerlendirdi
...
  
ABD ile ilişkileri düzeltsek dahi kur 5 liranın altına düşmeyebilir
...
  
Trump: İran'la iş yapan ABD'yle yapamayacak
...
  
Prof. Yüksel Taşkın: AKP hürriyetsiz bir İslam yarattı; İran’daki gibi püskürecek
...


Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net