Tarihi referandumda oy verme işlemi başladı

16.4.2017 - Bu Yazı 1391 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Tarihi referandumda oy verme işlemi başladı

 Anayasa değişikliğine ilişkin tarihi referandumda doğu illerindeki seçmenler saat 07:00'den itibaren oy vermeye başladı.

Halk oylamasında yurt içinde 55 milyon 319 bin 222 seçmen, 167 bin 140 sandıkta oy kullanacak. Cezaevlerine de 461 sandık kuruldu.

Oy vermenin başladığı iller şöyle:

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis.

Ülkenin geri kalan bölümünde ise oy verme işlemleri saat 08:00'da başlayacak.

17.00'de sandıklar kapanacak

Doğu'da sandık kapanış saati 16:00 olurken, diğer illerde oy verme işlemi 17:00'de sonlanacak.

Seçmenlerin, anayasa değişikliği referandumunda oy kullanırken, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan kimlik kartlarından herhangi bir resmi nitelikteki belgeyi yanında bulundurması gerekecek.

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şart olacak.

Cep telefonu ile girmek yasak

Seçmenler, beyaz renk üzerinde "Evet", kahverengi renk üzerinde "Hayır" ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulaları ile "tercih" mührü kullanacak.

Yüksek Seçim Kurulu internet sitesi üzerinden yaptığı açıklama aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gereğinin altını çizdi:

Sandık kurulu görevlisi, seçmenin kimliğini alarak seçmen listesinde ismini bulacak ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü seçmene vererek kabinde oyunu kullanmasını isteyecek.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak ve bunların cezası olacak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

Oy pusulasına basılacak mühür, tercih edilen alanın dışına taşırılmayacak. Birleşik oy pusulasında tercih edilen alana "TERCİH" mührü basılacak ve mührün kuruması beklenecek. Mühürlenen yer dışta kalacak şekilde oy pusulası katlanıp zarfa konulacak.

Seçmenler, zarfı sandığa attıktan sonra, sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imzasını atacak.

Görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedensel engeli açıkça belli olanlar, o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımıyla oylarını kullanabilecek. Bir seçmen birden fazla engelli seçmene yardım edemeyecek.

Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım amacıyla oy verme kabinine giremeyecek, oy kullanma sırasında yardım edemeyecek.

İsteyen görme engelli seçmen, yanlarında getirdikleri "Oy Pusulası Şablonu" aracılığıyla oylarını kullanabilecek.

BBC Dünya Servisi ve BBC Türkçe'nin muhabirleri de referandumu İstanbul ve Ankara'da takip ederek, Twitter'dan gelişmeleri anlık olarak aktaracak.

bbc.com/turkce sayfasındanki canlı anlatım bölümünde de kesinleşen sonuçlar, liderlerin açıklamaları ve diğer tüm gelişmeler anbean yer bulacak.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Kurtulmuş'tan AKP'li vekillere: 'Erdoğan rüzgârıyla oy alma bitti'
...
  
‘Utanmaz Adam’ ve bizi en çok soyan 20 şirket
...
  
Prof. Mümtaz Soysal; öğrencisi başbakan, bakan ve milletvekilleriyle, meslektaşları, sendika temsilcileri ve öğrencileriyle son yolculuğuna uğurlandı
...
  
Tarihin sonu değilmiş
...
  
'Başıma bir iş gelirse sorumlusu Süleyman Soylu’dur'
...
  
Ölümünün 40. yıl dönümünde Sevgi Soysal'dan mektuplar
...
  
Siyasetçi, yazar, danışman, 'Hocaların hocası' Mümtaz Soysal
...
  
Özdağ, Soylu’ya meydan okudu: Çık karşıma, korkma bu kadar
...
  
İmamoğlu'ndan Soylu'ya 'ahmak' yanıtı: 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır
...
  
Soylu'dan İmamoğlu'na: Avrupa'ya giderek Türkiyeyi şikayet eden ahmağa söylüyorum
...
  
Ahmet Nesin: Susurluk’tan günümüze Ergenekon, Ağar, Soylu ve Erdoğan (I)…
...
  
Davutoğlu ekibinden Ünal 'oy' oranlarını açıkladı, 'ittifak' mesajı verdi
...
  
188 bin 129 kişi soyadını değiştirdi, 74 bin 708 kişi ismini düzeltti
...
  
Trump: Türkiye oyunu kurallarına göre oynamazsa yaptırım uygularım
...
  
Bahadır Özgür: 93 milyar dolar: Torunlarınızı bile soyuyorlar
...
  
Köprü ve otoyol geçişlerine de zam geldi
...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive