Tarihi referandumda oy verme işlemi başladı

16.4.2017 - Bu Yazı 1396 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Tarihi referandumda oy verme işlemi başladı

 Anayasa değişikliğine ilişkin tarihi referandumda doğu illerindeki seçmenler saat 07:00'den itibaren oy vermeye başladı.

Halk oylamasında yurt içinde 55 milyon 319 bin 222 seçmen, 167 bin 140 sandıkta oy kullanacak. Cezaevlerine de 461 sandık kuruldu.

Oy vermenin başladığı iller şöyle:

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis.

Ülkenin geri kalan bölümünde ise oy verme işlemleri saat 08:00'da başlayacak.

17.00'de sandıklar kapanacak

Doğu'da sandık kapanış saati 16:00 olurken, diğer illerde oy verme işlemi 17:00'de sonlanacak.

Seçmenlerin, anayasa değişikliği referandumunda oy kullanırken, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan kimlik kartlarından herhangi bir resmi nitelikteki belgeyi yanında bulundurması gerekecek.

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şart olacak.

Cep telefonu ile girmek yasak

Seçmenler, beyaz renk üzerinde "Evet", kahverengi renk üzerinde "Hayır" ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulaları ile "tercih" mührü kullanacak.

Yüksek Seçim Kurulu internet sitesi üzerinden yaptığı açıklama aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gereğinin altını çizdi:

Sandık kurulu görevlisi, seçmenin kimliğini alarak seçmen listesinde ismini bulacak ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü seçmene vererek kabinde oyunu kullanmasını isteyecek.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak ve bunların cezası olacak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

Oy pusulasına basılacak mühür, tercih edilen alanın dışına taşırılmayacak. Birleşik oy pusulasında tercih edilen alana "TERCİH" mührü basılacak ve mührün kuruması beklenecek. Mühürlenen yer dışta kalacak şekilde oy pusulası katlanıp zarfa konulacak.

Seçmenler, zarfı sandığa attıktan sonra, sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imzasını atacak.

Görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedensel engeli açıkça belli olanlar, o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımıyla oylarını kullanabilecek. Bir seçmen birden fazla engelli seçmene yardım edemeyecek.

Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım amacıyla oy verme kabinine giremeyecek, oy kullanma sırasında yardım edemeyecek.

İsteyen görme engelli seçmen, yanlarında getirdikleri "Oy Pusulası Şablonu" aracılığıyla oylarını kullanabilecek.

BBC Dünya Servisi ve BBC Türkçe'nin muhabirleri de referandumu İstanbul ve Ankara'da takip ederek, Twitter'dan gelişmeleri anlık olarak aktaracak.

bbc.com/turkce sayfasındanki canlı anlatım bölümünde de kesinleşen sonuçlar, liderlerin açıklamaları ve diğer tüm gelişmeler anbean yer bulacak.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
George Floyd: Ölümüyle ABD’yi ayağa kaldıran ‘nazik dev’
...
  
DEVA Partili Yeneroğlu'ndan Soylu'ya sert tepki: Baskılarınıza ezanımızı alet etmeyin
...
  
İmamoğlu'ndan İçişleri Bakanı Soylu hakkında suç duyurusu
...
  
Sevda Noyan'ın sözleri RTÜK gündemine getirilmedi
...
  
Anket: Salgın döneminde AKP'nin oyu arttı, CHP'nin azaldı
...
  
İstanbul seçimlerinin iptali için oy veren Zeki Yiğit Danıştay Başkanı oldu!
...
  
Dolar/TL kuru tarihi zirveye yürüyor! İşte piyasalarda son durum
...
  
Adnan Boynukara: Kendini Devletin Sahibi Görmek
...
  
Almanya Meclisi Başkanı: İki yıl boyunca her şeyin durdurulmasının korkunç sonuçları olacak
...
  
Neden Bu Kriz Tarihi Bir Dönüm Noktası?
...
  
'Soylu da bunu biliyordu, bileti tek gidişmiş'
...
  
Soylu'nun istifası ve reddedilmesi: 'Bilim Kurulu resti' ve 'Pelikan grubu baskısı' da rol oynadı mı, Soylu krizden güçlenerek mi çıktı?
...
  
Süleyman Soylu kimdir? Erdoğan karşıtlığından Erdoğancılığa...
...
  
SOYLU'NUN İSTİFASI KABUL EDİLMEDİ
...
  
Soylu'dan sokağa çıkma yasağı itirafı... Öngöremedim
...
  
İBB tarihindeki ilk kadın genel sekreter yardımcısı Yeşim Meltem Şişli oldu
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive