Prof. Yüksel Taşkın: İhraçlar Akademideki Adacıkları Tahrip Ediyor

9.2.2017 - Bu Yazı 1101 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Prof. Yüksel Taşkın: İhraçlar Akademideki Adacıkları Tahrip Ediyor

 Marmara Üniversitesi'nden ihraç edilen Prof. Dr. Yüksel Taşkın, akademinin niteliksiz ve özgür olma problemlerine rağmen farklı öğrencilerin zenginleşebildikleri adacıklar olduğunu, ihraçların bu adacıkları tahrip ettiğini söyledi.

 "Akademinin niteliksizlik ve özgür olmama durumu zaten mevcuttu. Ama demokratik kültürü olan, farklı öğrencilerin gelip zenginleşebildikleri adacıklar vardı. Şimdi o adacıkların tahrip edildiğini görüyoruz. Onu tahrip edenlerin de nitelikli akademik üretimler yaparak mücadeleye girecek kadar nitelikleri yok.”

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden ihraç edilen Prof. Dr. Yüksel Taşkın ihraçların etkisini böyle yorumladı.

Yüksel Taşkın, Barış için Akademisyenler’in “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisi imzacılarındandı. Marmara Üniversitesi’nde imzacılara dair soruşturmayı yürüten komisyonun “Devlet memurluğundan çıkarma cezası” istediğini, rektörlüğün görüşü uygun bularak talebi YÖK'e gönderdiğini Aralık ayında tesadüfen öğrendiler.

7 Şubat akşamı yayınlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında ilan edilen 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 48 üniversiteden 330 akademisyen kamu görevinden çıkarıldı. Marmara Üniversitesi’nden aralarında Taşkın’ın da olduğu 23 akademisyen ihraç edildi.

“YÖK’e giden olumsuz raporu biliyorduk”

Taşkın, bildiriye imza vermelerinin ardından ihraçlara kadar olan süreci şöyle anlattı:

“15 Temmuz’dan önce süreç hukuki olarak bizim lehimize işliyordu. Olağan hukukta bu meseleyi çözecektik. Mevcut hukukun eksiklerine rağmen süreç lehimizeydi. Darbe işleri değiştirdi. Devlette çok fazla denge altüst oldu.

“Marmara Üniversitesi’nde oluşturulan komisyon tarafsız değil. Hukukçulardan oluşan beş kişilik komisyon.Uzun süre bir şey yapmadı, sessizce bekledi. Birden, bir üyenin şerh düşmesi dışında, sert rapor kalem aldı. Meslekten men kararını sert şekilde hazırladıkları rapor sızdı bize.

“Raporda dışardaki savcıların yapmayacağı, savcılardan daha savcı şekilde içerik oluşturulduğunu görüyoruz. Rektörler onu onaylamayabilirdi. Onaylayıp YÖK’e gönderdi. Herkes kendisinin bu kararı doğru bulmadığını ama yukardan baskı olduğunu iddia ediyor. Ama kimse direk ben yaptım demiyor.

“YÖK’e giden bu raporun olumsuz ve sert içeriği olduğunu biliyorduk, o yüzden her KHK’da listelere bakıyorduk. O koşullarda da derslere giriyorduk. İşlerimizi yapmaya çalışıyorduk. Psikolojimiz” oydu.”

“Akademinin durumu zaten iyi değildi”

İhraçların akademiye etkisini dair ise akademinin zaten problemleri olduğunu ancak akademilerde demokratik kültürü olan adacıklar olduğunu anlattı, ihraçların bu adaları tahrip ettiğini söyledi.

“Akademin genel durumu zaten hiç iyi değildi. Akademik olarak yetersiz, ama siyasal olarak da özerk olmadığı için iki problem vardı; niteliksizlik ve özgür olmama durumu zaten mevcuttu.

“Ancak bazı adacıklar vardı, ideolojik olarak tanımlamıyorum ama en azından demokratik kültürü olan, farklı öğrencilerin gelip zenginleşebildikleri adacıklar vardı.

“Şimdi o adacıkların tahrip edildiğini görüyoruz. Onu tahrip edenlerin de nitelikli akademik üretimler yaparak mücadeleye girecek kadar nitelikleri yok.

“Akademide farklı gruplar farklı ekoller olsun diyecek kadar cesaretleri ve birikimleri olmadığı için en kolay yolu seçiyorlar kendileri için, ötekileri tasfiye ediyorlar.”

“Doğru bulmuyorum ama’ demenin hükmü yok”

İhraçların ardından akademisyenlerin tepkilerine dair ise “Doğru değil ama” ifadelerine değindi.

“Bir sürü genelde muhafazakar kökenli yetki sahibi insan ‘Aslında biz doğru bulmuyoruz ama’ gibi ifade kullanıyorlar.

“Benim siyasi kültürümde, benim ahlaki kodlarımda şöyle bir şey var; bir şeyi yanlış bulursanız itiraz ederseniz, itiraz eyleme davet eder. Eylem derken ‘Ben doğru bulmuyorum’ dersiniz ya da istifa edersiniz.

“Doğru değil, hoş değil’ tarzı akademide de hakim. Bunların bence hiçbir hükmü yok.

“Kendi bölümümüm, Ankara SBF bu konuda tavrını hep kanıtlamıştır. Belli yerlerin dışında akademisyen dünyasının bu konuda yeterince destek vermediği açık.

“Özelikle muhafazakar İslamcı kesimlerin. Bu konuda tarihe olumsuz bir kayıtlara düşmüş durumda. Bu durumda bile ‘atılmalar doğru değil çünkü Erdoğan’a zarar vermeye çalışıyorlar’ diyebiliyorlar. Mağdur olan başkası ama Erdoğan üzerinden tartışma yürütüyorlar. Biz gülüyoruz tabi buna sadece.”

“Demokrasi bu mücadeleler üzerinden oturuyor”

 “Kesinlikle haklı olduğumuzu düşünüyoruz” diyen Taşkın, hukuki süreçleri kullanacaklarını söyledi.

“Bu sadece kendimiz için değil, bu ülkeye de bir hizmet. Ülkede hukuk ve demokrasi bu tür mücadeleler üzerinden oturuyor. Böyle bir sorumluğumuz var bizim.”

http://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/183463-prof-yuksel-taskin-ihraclar-akademideki-adaciklaritahrip-ediyor

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Prof. Dr. Gençay Gürsoy'a 1 yıl 15 ay hapis cezası
...
  
Gazeteci Bağdat’a ‘Kılıç artığı’ diyen profesör ‘muhbir’ çıktı
...
  
HDP'li hukuk profesörü Sancar: Eğer Demirtaş ve Önder bu davadan ceza alıyorsa, Beşir Atalay ve Efkan Ala'nın da yargılanması gerekiyor
...
  
Akademisyenlere operasyon: Prof. Tarhanlı ve 3 kişi serbest
...
  
"Dört kişilik bir ailenin ortalama elektirik faturası 136 liraya yükseldi"
...
  
Prof. Acemoğlu: Başka krizler kapıda!
...
  
"Ayşe Teyze"ler unutmayacak; Prof. Dr. Güngör Uras hayatını kaybetti
...
  
Prof. Yüksel Taşkın: AKP hürriyetsiz bir İslam yarattı; İran’daki gibi püskürecek
...
  
Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu tahliye oldu
...
  
SONAR: Muharrem İnce'nin son iki haftada oy oranı 10 puan yükseldi, yüzde 30'u geçti
...
  
Yüksel Taşkın: AKP zayıf olduğu için ittifaka mecbur kaldı
AKP- MHP ittifakını yorumlayan Prof. Dr Yüksel Taşkın, demokratik cephenin seçimleri kazanmasının i...
  
Prof. Dr. İskender Öksüz: Yeni başlayanlar için hukuk devleti
‘Niçin?’ kitabının yazarı Prof. Dr. İskender Öksüz, hukuk algoritmadır diyor ve uyarıyor: Algoritmal...
  
Prof. Dr. İskender Öksüz: Din, millî birliğe yardımcıdır ama onun yerini alamaz
‘Millet ve Milliyetçilik’ kitabının yazarı Prof. Dr. İskender Öksüz, milliyetçilik, millet ve toplu...
  
Prof. Dr. E. Fuat Keyman: Post-referandum Türkiye’si ve Kürtlerin dördüncü kez uzattığı el
Sabancı Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar Bölümü Öğretim Üyesi ve İstanbul Politikalar Merkezi D...
  
Prof. Cengiz Aktar: AKP, batıdan kopmanın yollarını arıyor
Avrupa Birliği (AB) uzmanı Profesör Cengiz Aktar, son günlerde yaşanan Avrupa-Türkiye gerilimini de...
  
Prof. Dr. İskender Öksüz: Değerleri olmayan bir toplumla nereye kadar
Alt Akıl: Aptallar ve Diktatörler’ kitabının yazarı Prof. Dr. İskender Öksüz, güven-ahlâk ve demokra...


EN ÇOK OKUNANLAR