Kaygılarımı Cumhurbaşkanına ilettim

18.1.2017 - Bu Yazı 825 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Kaygılarımı Cumhurbaşkanına ilettim

 Meclis ile Cumhurbaşkanlığı'nın daha verimli ve uyumlu çalışması için atılması gerektiğini düşündüğüm adımları açık ve ayrıntılı bir şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ileten Ahmet Davutoğlu, Türkiye'de siyasi yapı itibari ile bakıldığında, demokrasinin omurgası, demokrasinin koruma kalkanı Meclis'tir" dedi.

 Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu Meclis'te görüşmeleri devam eden yeni anayasa teklifi ile ilgili ‘görüş, değerlendirme ve kaygılarını’ Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Başbakan Yıldırım'a aktardığını söyledi. Davutoğlu, "Yürütmenin bir elde toplanması doğrudur’ derken bunun ‘yasama ve yürütmenin güçler ayrılığı prensibi etrafında’ yürümesi gerektiğini söyledi.

Yeni Şafak gazetesinin sorularını cevaplandıran Ahmet Davutoğlu, "Mevcut değişiklik teklifinin usûl ve içeriğiyle ilgili görüş, değerlendirme ve kaygılarımı, Anayasa Komisyonu öncesinde hem Sayın Cumhurbaşkanına hem Sayın Başbakana detaylı olarak aktardım' dedi. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bütün maddelerle ilgili ve anayasanın bütünüyle ilgili kanaatlerini içeren ‘uzun ve detaylı bir metin takdim ettiğini’ söyledi.

Meclis'in güçlü kılınması önemli

Davutoğlu, yürütme erki bakımından Cumhurbaşkanlığının tahkim edilip güçlendirilmesinin, yürütmenin bir elde toplanmasının doğru olduğunu, bununla birlikte Meclis'in, milletvekillerinin güçlü kılınmasının da önemli olduğunu söyledi.

"Türkiye'de siyasi yapı itibari ile bakıldığında, demokrasinin omurgası, demokrasinin koruma kalkanı Meclis'tir. Çünkü, toplumun bütününü kapsaması itibari ile üzerinde manipülasyon yapılması çok zor olan bir erki temsil eder. Mesela 12 Eylül rejimi Meclis'i kapattı ama Meclis tekrar seçimlerle oluştuğunda 12 Eylül rejiminin istemediği bir Meclis tablosu ortaya çıkabildi. Aynı şey, 27 Mayıs dönemi için de geçerli. Nihayetinde, bir seçim sonra toplumun ortak iradesinin yansımasıyla Demokrat Parti çizgisinde bir iktidar oluşabildi. Meclis'in, milletvekillerinin güçlü kılınması bu anlamda önemli."

"Tarihi görevimiz"

Davutoğlu, güçler ayrılığı prensibinin önemine de şu sözlerle dikkat çekti:

"Yasama ve yürütmenin güçler ayrılığı prensibi etrafında, sağlam bir zeminde yürümesi icap eder. Bütün bu hususları detaylı olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Bu anlamda verimli ve kapsamlı bir istişare imkânı oldu. Bu bizim tarihi bir görevimiz."

"AK Parti'den fire olmaz"

Davutoğlu, yeni anayasa teklifinin ikinci turunda, AK Parti içinden fire olmayacağını da söyledi:

"AK Parti'nin bütünlüğü mutlak surette bu anlamda inşallah ikinci tur oylamalara da yansıyacaktır. Bu ülkede, nihai karar verici millettir. Vesayete karşı yürüttüğümüz mücadelelerde hep bu ilke çerçevesinde hareket ettik. Bugün de, aynı nokta geçerlidir. Bu anayasa değişiklik teklifi de mutlak surette milletin önüne konulmalı, kararı milletimizin vermesi sağlanmalıdır. Milletimiz bütün görüşleri değerlendirecek ve engin basiretiyle doğru kararı verecektir."

İkinci turu bugün başlayacak olan Anayasa görüşmelerinin ilk turunda maddelerin hepsi 340'ın üzerinde oy almıştı.

İkinci turda herhangi bir madde 330'un altında oy alırsa tekliften çıkarılacak. Son olarak da teklifin tümü üzerinde oylama yapılacak. Bu oylamada da teklifin kabul edilmesi için 330 milletvekilinin 'evet' oyuna ihtiyaç var.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Kaygılarımı Cumhurbaşkanına ilettim
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu Meclis'te görüşmeleri devam eden yeni anayasa teklifi ile ilgili ‘görü...
  
...
  
Cafer Solgun'a yazmadığı yazıdan 'Cumhurbaşkanına hakaret' soruşturması!
Meydan gazetesi yazarı Cafer Solgun hakkında yazmadığı bir yazı nedeniyle Cumhurbaşkanına hakarette...
  
Ahmet Altan hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması
Gazeteci ve yazar Ahmet Altan hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasıyla soruşturma başlatıldı. ...
  
Cumhurbaşkanına örtülü ödenek imkanı sağlandı
Meclis’te sabaha kadar görüşülen torba yasada son dakika önergesiyle sürpriz bir düzenlemeye gidiler...
  
Partili cumhurbaşkanına partili MİT müsteşarı!
Tarafsızlık yemini etmesine karşın işbaşına geldiği günden beri partili bir cumhurbaşkanı profili ç...
  
...
  
...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive