Cinmen: 2012'de gazeteciliği bırakan Ahmet Altan, 2016'daki darbe girişiminin medya ayağını nasıl oluşturabilir!..

16.1.2017 - Bu Yazı 857 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Cinmen: 2012'de gazeteciliği bırakan Ahmet Altan, 2016'daki darbe girişiminin medya ayağını nasıl oluşturabilir!..

 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak "subliminal mesaj verdiği" iddiasıyla gözaltına alınan ve yaklaşık dört aydır kardeşi Prof. Mehmet Altan'la birlikte tutuklu bulunan yazar Ahmet Altan'ın avukatı Ergin Cinmen, medya aracılığıyla öğrendikleri iddialar konusunda soruşturma ve yargı makamlarını eleştirdi. Son olarak Anadolu Ajansı haberinden, Ahmet Altan'ın, hakkında yakalama kararı çıkarılan kapatılan Taraf gazetesinin sahibi Başar Arslan'la "darbe girişimiminin medya ayağını oluşturmak"la suçlandığını öğrendiklerini belirten Cinmen, "2012 yılında gazeteciliği bırakan, o tarihten sonra ismi geçen insanlarla bir kere bile görüşmemiş olan müvekkilimizle, suçlanan diğer insanlar, 2016 yılında darbe girişiminde bulunan bir 'terör örgütünün medya ayağını' nasıl oluşturabilirler" diye sordu.

 "Soruşturma makamlarının, kendilerine bilgi vermezken medyaya bilgi sızdırma alışkanlığını sürdürerek suç işlemeyi sürdürdüklerini" kaydeden Ergin Cinmen, "Müvekkilim gazeteden ayrıldıktan sonra Başar Arslan’la, Mehmet Baransu’yla ve daha önce iki veya üç kez karşılaşmış olduğu Alaaddin Kaya ile bir daha karşılaşmamış, görüşmemiş, konuşmamıştır... 2012 yılından sonra bir kez bile görüşmemiş insanların 2016 yılında darbe girişiminde bulunan 'terör örgütünün medya ayağını oluşturduğu' hükmü hangi somut kanıta dayandırılmaktadır? Böyle bir kanıt olmadığı, olamayacağı açıkça ortadayken böyle bir hüküm nasıl verilmiştir" görüşünü dile getirdi:

Ahmet Altan'ın avukatı Ergin Cinmen'in yaptığı yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

"Kapatılan Taraf Gazetesi’nin imtiyaz sahibi Başar Arslan hakkında yakalama kararı verildiğini medyadan öğrendik. İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin yakalama kararında “Başar Arslan’ın, Ahmet Altan’ın, Mehmet Baransu’nun terör örgütünün medya unsurlarından oldukları, Alaaddin Kaya tarafından verilen talimatlarla haber hazırlayıp yayınladıkları” hükmüne vardığından da gene medya yoluyla bilgimiz oldu.

 

Anadolu Ajansı’nın bu konudaki haberi çeşitli gazetelerde yer aldı. Bu bizim için bir ilk değildir. Yargıç ve savcıların dosyanın içeriğini müvekkilimiz Ahmet Altan’la ve vekilleriyle paylaşmazken, suç işleyerak basına sızdırma alışkanlığının bir devamıdır. Bu sızdırma alışkanlığıyla ilgili daha önce yasal işlemlerde bulunmamıza rağmen, aynı alışkanlığın, aynı görevi kötüye kullanma ve suç işleme iradesinin hâlâ sürdüğünü görmekteyiz.

Öte yandan, Anadolu Ajansı’nın haberine baktığımızda müvekillimiz Ahmet Altan adına bir açıklama yapmayı da zorunlu görüyoruz:

Bu konuda bir yargılama hatta bir sorgulama bile olmadan 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin böylesine keskin bir hükme nasıl vardığını hukuken anlamak mümkün değil.

Müvekkilimiz Ahmet Altan asıl mesleği olan romancılığa dönmek üzere 2012 yılında Taraf Gazetesi’nden ayrılarak gazeteciliği bırakmıştır. O tarihten sonra çeşitli dillere çevrilen iki roman yazmış, yeni bir romana başladığı sırada da tutuklanarak cezaevine konmuştur.

Gazeteden ayrıldıktan sonra Başar Arslan’la, Mehmet Baransu’yla ve daha önce iki veya üç kez karşılaşmış olduğu Alaaddin Kaya ile bir daha karşılaşmamış, görüşmemiş, konuşmamıştır.

 

2012 yılında gazeteciliği bırakan, kitaplarını ve yazılarını yazmak için evine çekilen, o tarihten sonra ismi geçen insanlarla bir kere bile görüşmemiş olan müvekkilimizle, suçlanan diğer insanlar, 2016 yılında darbe girişiminde bulunan bir “terör örgütünün medya ayağını” nasıl oluşturabilirler?

Böyle bir hükmün hukuki ve mantıki gerekçeleri nelerdir ?

2012 yılından sonra bir kez bile görüşmemiş insanların 2016 yılında darbe girişiminde bulunan “terör örgütünün medya ayağını oluşturduğu” hükmü hangi somut kanıta dayandırılmaktadır? Böyle bir kanıt olmadığı, olamayacağı açıkça ortadayken böyle bir hüküm nasıl verilmiştir ?

Ayrıca müvekkilimiz Ahmet Altan’ı tanıyan herkes onun hiç kimseden talimat almayacağını, hiç kimsenin ona talimat vermeyi aklından geçirmeye bile cesaret edemeyeceğini bilir.

Müvekkilimiz Ahmet Altan dört aydır tutuklu. Hâlâ hakkında bir iddianame yazılamadı.  

Tutuklanarak kendini savunma imkânları elinden alınan Ahmet Altan hakkında karalama kampanyaları, algı operasyonları yürütmek ve “dolaylı hükümler” vermek yerine iddianamenin artık yazılmasının hukuka daha uygun olacağını düşünüyoruz.

Gazeteciliği dört buçuk yıl önce bırakmış bir romancı hakkında medya üzerinden öğrendiğimiz suçlamalar, iddialar, tutukluluğu uzatılarak verilen bir ceza var ama iddianame yok.

 Bu durumu daha fazla uzatmak sadece müvekkilimize karşı değil, bizzat hukukun kendisine karşı da bir haksızlığa dönüşmektedir.

 Artık buna bir son verilmesini kamuoyunun önünde açıkça talep ediyoruz."

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Kapanan ANKA Haber Ajansı'nın kurucusu Altan Öymen: Ankara gazeteciliği için üzücü gelişme
...
  
Engin Cinmen: Binilen dalı kesmek
...
  
Avukat Cinmen: Avrasyacılar yargıyı ele geçiriyor, bunlar hükümeti de yargılar
...
  
Cinmen: 2012'de gazeteciliği bırakan Ahmet Altan, 2016'daki darbe girişiminin medya ayağını nasıl oluşturabilir!..
15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak "subliminal mesaj verdiği" iddiasıyla gözaltına alınan ve...
  
Altan kardeşlerin avukatı Cinmen: Tutuklu değiller, tutuluyorlar; 12 Eylül'de neyle suçlandığınızı bilirdiniz
15 Temmuz'dan bir gün önce katıldıkları televizyon programında 'Darbe girişimine psikolojik altyap...
  
...
  
Cüneyt Özdemir: Can Dündar gazeteciliğini tutuklamak
Normal şartlarda bir meslektaşımızın gazeteciliğini anmak, hatırlatmak, hatta övmek için ölmesi bek...
  
Hastaneye yaralı çocuk gelince gazeteciliği bıraktı!
Haber yapmak üzere Nepal'e giden CNN muhabiri, hastaneye yaralı bir çocuk gelince ameliyata girdi...
  
Hürriyet'ten yasağa tepki: Sadece gazeteciliğimizi yapmak istiyoruz
Hürriyet gazetesi, Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesindeki basın yasağıyla ilgili açıklama yaptı. ...
  
Yavuz Baydar: Erdoğan Türkiye gazeteciliğini neredeyse yok etti
Gazeteciler arasında evrensel olarak doğru kabul edilen bir gerçek, kötü haberin iyi haberden fazl...
  
...
  
...


Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net