İşte Darbe Komisyonu'nun Genelkurmay Başkanı'na gönderdiği 10 soru

28.12.2016 - Bu Yazı 623 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

İşte Darbe Komisyonu'nun Genelkurmay Başkanı'na gönderdiği 10 soru

 Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, 15 Temmuz gecesi rehin alınan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'a yazılı olarak 10 soru gönderdi. Soruların arasından bulunan "FETÖ’nün en önemli hedeflerinden birisinin TSK olduğu kamuoyunda sürekli gündemdeydi. FETÖ’nün TSK’ya sızmasının fark edilemeyişinin sebebi kanaatinizce nedir?" sorusu dikkat çekti. Komisyon, Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a da yazılı soru gönderecek.

Yanıtların ise kısa sürede komisyona gelmesi bekleniyor. Rapor yazım aşamasına geçen komisyonun görev süresi 4 Ocak'ta sona erecek.


Erdoğan, Yıldırım ve Akar'a soru hazırlayan Darbe Komisyonu, MİT Müsteşarı'nı es geçti


 

Komisyon Başkanı AKP'li Reşat Petek tarafından Akar'a gönderilen sorular şöyle:  

"Sayın Hulusi Akar’a Yönelik Sorular

"1) 15 Temmuz 2016 günü MİT’ten gelen istihbaratta MİT’e yönelik bir operasyondan söz edildiği, bunun mahiyeti üzerine MİT Müsteşarı ile görüşme yaptığınız ifade edilmektedir. Kamuoyuna intikal eden bu bilgilerden hareketle nasıl bir kanaate ulaştınız ve hangi önlemleri aldınız?

"2) MİT’ten size ulaşan istihbarat bir darbe girişimi kuşkusu yönünde mi yoksa MİT’e yapılacak bir operasyon muydu?

"3) Baştaki sorularla bağlantılı olarak istihbaratı bir darbe girişimi/kalkışma olarak değerlendirdiniz mi? Bu değerlendirmeyi yaptıysanız gerekli önlemlerin alınması için Kuvvet Komutanlarına bildirdiniz mi? Bu istihbarat ile ilgili Sayın Başbakan ve Sayın Cumhurbaşkanı ile ya da özel kalemleri ile bir görüşmeniz oldu mu? Olayın tüm yönleriyle aydınlatılması için bu konuda size ulaşan bilgiler ve aldığınız tedbirlerle ilgili bilgi verebilir misiniz?

"4) Genelkurmay Başkanlığı’nın MİT’ten gelen istihbarat üzerine alınan tedbirler kapsamında yaptığı “Türk hava sahasını askerî uçak ve helikopterlere kapatmayı ve havadakileri indirme emrinin Silahlı Kuvvetler Komuta Harekât Merkezi Amiri vasıtasıyla verildiği” şeklindeki açıklaması çerçevesinde, Türk hava sahasının kapatılması emrini doğrudan Hava Kuvvetleri Komutanı’na ve Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı olan Korgeneral Mehmet Şanver’e doğrudan ilettiniz mi? İletmedinizse niçin? Emrin, doğrudan Mehmet Şanver’e iletilmesinin önemli bir zaman kazancı olacağı ifade edilmektedir. Bu denli önemli bir olayda doğrudan sorumlu komutanların aranmaması TSK’nın hiyerarşik yapısı ve emir komuta sistemi açısından mümkün müdür?

"5) Görev süreniz içerisinde, FETÖ/PDY örgütünü güvenlik açısından tehdit olarak gören herhangi bir rapor ya da bilgi size sunuldu mu? TSK içinde FETÖ/PDY örgüt mensupları olduğunu tespit ettiniz mi? Bu konuda istihbari çalışma için MİT’ten talepte bulundunuz mu? Bunların dışında nasıl bir girişiminiz oldu? Bu örgütle mücadele kapsamında herhangi bir girişiminiz oldu mu?

6) MİT Müsteşarı tarafından olağanüstü bir ihbar iletilmesi sonucu bazı tedbirler aldığınız değerlendirilmektedir. Bu konuya açıklık getirir misiniz? Gelen ihbar neydi? Hangi tedbirleri aldınız?

7) FETÖ’nün en önemli hedeflerinden birisinin TSK olduğu kamuoyunda sürekli gündemdeydi. FETÖ’nün TSK’ya sızmasının fark edilemeyişinin sebebi kanaatinizce nedir?

"8) Darbe girişiminde sizin etkisiz hale getirilişiniz, Akıncı Üssü’ne götürülmeniz ve Çankaya Köşkü’ne getirilişinizi anlatır mısınız? Zorla götürülme sırasında boğazınızın kemerle sıkılması ve görüntülere yansıyan yaralanma iddialarına ne dersiniz? Bir kurtarma operasyonuyla mı kurtarıldınız, darbecilerin başarılı olamayacaklarını anladıktan sonra sizi serbest bırakmalarıyla mı serbest kaldınız? Akıncı Üssü’nden nasıl çıktığınızı anlatır mısınız?

"9) Akıncı Üssü’nden Çankaya Köşkü’ne geldiğinizde yanınızda darbeci general Mehmet Dişli’nin de bulunduğu görülmektedir. Mehmet Dişli, ifadesinde “Ben başından itibaren Sayın Genelkurmay Başkanı’nın yanındaydım. Bu işin tarafı değil mağduruyum. Beraber başından sonuna kadar krizi yönettik. En son, kendisiyle Çankaya’ya Sayın Başbakan’ımızın talimatıyla gittik. Oradan da krizin kapanmasını birlikte yönettik.” şeklindeki sözleriyle Sayın Başbakan tarafından çağrıldığını iddia etmektedir. Sizi taşıyan helikopter pilotu da darbecilikten tutuklandı. Bu hususlara açıklık getirir misiniz?

"10) Komisyonumuzun çalışma alanıyla ilgili başkaca tespit ve önerileriniz var mıdır?"

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Akşener: Üniformalı darbe günlerini bile geride bırakan sivil darbe
...
  
İstanbul'da seçimlerin iptal edilmesine tepki yağdı: "6 Mayıs 2019, Türkiye’de yine darbe oldu"
...
  
Venezuela Devlet Başkanı Maduro: Darbe meraklılarının girişimi başarısız oldu
...
  
Erdoğan'dan Venezuela'daki darbe girişimine ilişkin açıklama
...
  
Venezuela'da darbe girişimi
...
  
'AKP kurucusu: İşte bu fotoğraf yüzünden kaybettik'
...
  
'Honda Türkiye fabrikasını kapatacak, 3 bin 500 çalışan işten çıkarılacak'
...
  
İşte Altan kardeşler ve Ilıcak'a ömür boyu hapse itiraz eden Yargıtay Başsavcılığı tebliğnamesinin tam metni
...
  
Ulaşıma kar engeli; işte yollarda son durum
...
  
İşte Sarı Yelekliler'in 42 talebi
...
  
CHP, 105 belediye başkan adayını belirledi; işte o isimler
...
  
Suudi gazetecinin 'kaybolması' gizemini koruyor, işte son detaylar!
...
  
İşte ABD Hazine Bakanlığı'nın Soylu ve Gül ile ilgili yaptırım kararını duyurduğu açıklamanın tam metni
...
  
Düzenleme Meclis'ten geçti! İşte valilerin yeni yetkileri
...
  
İŞTE YENİ BAKANLAR KURULU...
...
  
Tam liste; işte parlamentoya giren 600 milletvekili
...


Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net