HSYK'dan Adil Öksüz açıklaması: Tutanaklar savcılık dosyasına konmamış

25.9.2016 - Bu Yazı 997 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

HSYK'dan Adil Öksüz açıklaması: Tutanaklar savcılık dosyasına konmamış

 Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, 'darbenin karakutusu' olarak adlandırılan ve 'FETÖ'nün 'hava kuvvetleri imamı' olduğu iddia edilen ilahiyatçı Prof. Adil Öksüz hakkında, "“İlk bilgilere göre, tutanaklar savcılık dosyasına konmamış. Örgüt dayanışması, kusur, ihmal araştırılıyor” dedi. Hürriyet'ten Tolga Şardan'a konuşan HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, HSYK'nın en deneyimli müfettişinin, Adil Öksüz'ün serbest kalmasının araştırılması için görevlendirildiğini açıkladı.

"Tarihin önünde bir imtihan verdiğimizin farkındayız" diyen Yılmaz, "Toplumun, iktidarıyla muhalefetiyle tüm kesimlerin bize olan güvendiğinin farkında olan üyelerimiz buna göre davranıyor. 3-5 yıl içinde yargının tüm yaralarını saracağına inanıyoruz" ifadesini kullandı.

Yılmaz'ın açıklamaları şöyle:

"Adil Öksüz olayında ‘örgüt dayanışması, kasıt, ihmal var mı?’ araştırıyoruz. En deneyimli müfettişimizi verdik. Kamuoyuna yansıyan tutanakları müfettiş buldu. İlk bilgilere göre tutanaklar Öksüz’ün savcılık dosyasına konmamış. Cihazın bulunmasıyla ilgili farklı ifadeler var. GPRS cihazının niteliğini araştırıyoruz.

 

"Bir tek HSYK sürecin farkındaydı"

17-25 Aralık sürecinin bir tek HSYK farkındaydı. Elindeki disiplin araştırması dosyaları, farkındalığı yaratmıştı. Kurul, elinden gelen gayreti gösterdi, ama kamuyounda ses bulamadı. Artık komplo ve kumpas dönemi bitti. Tarihten aldığımız dersle yargı kumpasın içinde yer almayacak. 15 Temmuz’a kadar bizde anlatmak da başarılı olamadık. Hükümet karşıtlığı üzerinden HSYK’ya karşı itibarsızlaştırma vardı. 15 Temmuz sonrasında herkes tehlikeyi gördü.

"Bu kişileri kürsüde tutmak mümkün değildi"

HSYK olarak 15 Temmuz öncesinde 88 hâkim ve savcıyı açığa aldık, 15’ni meslekten ihraç ettik. İlk anda HSYK’ya larşı itibarsızlaştırma algısı yapılmaya başlandı. 15 Temmuz öncesinde hukukçular arasındaki hâkim görüş, “mahkumiyet kararı olmadan örgütün  kriminal hale getirilemeyeceği” şeklindeydi. 15 Temmuz’da örgütün tüm çıplaklığıyla silahlı terör örgütü olduğu tartışmasız delillerle ortaya çıkınca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, hâkim savcılar hakkında CMK 161/6 hükmüne göre resen soruşturma başlattı. Bize isimlerin bildirilmesiyle 2 bin 740 hâkim ve savcı açığa alındı. Bu kişileri haklarındaki iddia nedeniyle kürsüde tutmak mümkün değildi.

"3-5 yıl içinde yargının
tüm yaralarını saracağına inanıyoruz"

Tarihin önünde bir imtihan verdiğimizin farkındayız. Toplumun, iktidarıyla muhalefetiyle tüm kesimlerin bize olan güvendiğinin farkında olan üyelerimiz buna göre davranıyor. 3-5 yıl içinde yargının tüm yaralarını saracağına inanıyoruz. Amacımız yargıyı tekrar ayağa kaldırmak. Tarafsızlığı tesis etmek.

İtiraz komisyonu: İhraç kararlarına ilişkin 10 gün içinde yaniden inceleme talebi hakkı var. 2 bin 500’e yakın itiraz dilekçesi geldi. HSYK, hiç bir isime takılmadan sadece delillere bakarak çalışma yapıyor. HSYK’nın tüm üyeleri vicdanlarıyla hareket ediyor. 35 kişilik inceleme komisyonu kurduk. Deliller somutlaştırıldıktan sonra kurul üyelerine sunuluyor ve 17 kişi tüm delilleri tartışıyoruz.

Eşlerin dosyaları: İhraç olan ve aynı zamanda eş olan hâkim ve savcılarla ilgili farklı çalışıyoruz. Eşlerin dosyalarının ayrı ayrı değerlendiriyoruz. Çalışmalar isimler üzerinden müstakil yapılıyor. Her hâkim ve savcı için ayrı delil dosyası hazırlıyoruz. Tek mağduriyet olsun istemiyoruz. Terör üyeleri dışında hiç kimsenin zarar görmesini istemiyoruz.

Üç amaç: 2014’te göreve başladığıumızda HSYK’nın kamuoyuna deklare ettiği 3 amacı vardı: 1. Yargıdaki güven noksanlığının tamamlanması ve yagının ayağa kaldırılması. 2. Yargı yoluyla haksızlık yapan yargı görevlilerinin hakkında gereğinin yapılması. 3. Yargıdaki liyakatı yeniden ihya etmek.

Diğer cemaat ve yapılar: Yargının bu tür tartışmalardan uzak olması gerekiyor. Yargıyı, liyakatlı ve adalete sahip çıkacak hale getirmek istiyoruz. Türk yargısının geleneksel terbiyesine güveniyoruz. Bunu inşa edeceğiz.  

Komisyon itirazları değerlendirecek

Haklarında yapılan araştırmalardan dolayı FETÖ’yle bağlantıları olduğu iddiasıyla meslekten ihraç edilen hakim ve savcılar, kararın Resmi gazete’de yayımlanmasıyla birlikte 10 gün içinde ihraçlara itiraz etme hakkına sahipler.

İlk aşamada ihraç edilen 3 bin 390 hakim ve savcıdan 2 bin 500’ü, HSYK’ya itiraz dilekçesi gönderip haklarındaki kararın yeniden değerlendirilmesini talep etti. Bu taleplerin değerlendirilmesi çerçevesinde, HSYK bünyesinde görevli tetkik hakimlerinden oluşan 35 kişilik komisyon oluşturuldu. Bu komisyon, HSYK Genel Kurulu’nca haklarında ihraç kararı verilen hakim ve savcıların başvurularını yeniden inceleyecek. Başvuru sahibi hakim ve savcıların, haklarındaki kararlara esas olan FETÖ bağlantıları ve faaliyetleri kapsamında daha önce müfettişlerce hazırlanan raporların üzerindeki tespitleri daha detaylı araştırıp değerlendirecek olan komisyon, hazırladığı sonuç raporlarını yeniden genel kurulda görüşülmek üzere HSYK’ya sunacak. HSYK Genel Kurulu hazırlanan raporları değerlendirmeye alıp başvuru sahibi hakim ve savcılarla ilgili son kararını verecek.  

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Kayyım döneminde belediye binasının 'tadilatına' 2 milyon 127 bin lira ödenmiş
...
  
Prof. Dr. İskender Öksüz: Yeni başlayanlar için hukuk devleti
‘Niçin?’ kitabının yazarı Prof. Dr. İskender Öksüz, hukuk algoritmadır diyor ve uyarıyor: Algoritmal...
  
Prof. Dr. İskender Öksüz: Din, millî birliğe yardımcıdır ama onun yerini alamaz
‘Millet ve Milliyetçilik’ kitabının yazarı Prof. Dr. İskender Öksüz, milliyetçilik, millet ve toplu...
  
Prof. Dr. İskender Öksüz: Değerleri olmayan bir toplumla nereye kadar
Alt Akıl: Aptallar ve Diktatörler’ kitabının yazarı Prof. Dr. İskender Öksüz, güven-ahlâk ve demokra...
  
Aziz Yağan: Vatandaş Anadilinde Konuş!
Devlet, eğitim sistemi ve dayattığı günlük yaşantı ile Türkçe dışındaki dilleri ve kültürleri evleri...
  
Adil Gür: 'Evet' oyları yüzde 54 bandında görünüyor
A&G’nin Başkanı Adil Gür, şirketinin yaptığı anket sonuçlarını açıkladı. “MHP seçmeninin 4'te 3'ünün...
  
Adil Zozani: Başkanlık teklifi tartışmalarına farklı bir bakış
Türkiye’de sistem değişikliği ile iktidar değişikliği aynı potada eritilmektedir. AK Parti iktidarı...
  
Prof. Dr. İskender Öksüz: Türkiye’nin Nobel’i niçin az?
‘Niçin’ kitabının yazarı Prof. Dr. İskender Öksüz, ülkelerin geri kalmışlığı ile halkın IQ’su arasın...
  
İskender Öksüz: Peki, ya tuz kokarsa! Beceriksizden beceri çıkar mı?
Daha önce 15 yaş grubundaki öğrencilerin katıldığı PISA sınavının sonuçlarını değerlendiren ‘Niçin’ ...
  
İskender Öksüz: Belli ki şehirli olduk ama cemiyet değil cemaat halindeyiz
Refahın sebeplerinin sebebi toplum sermayesidir. İllâ yabancı dil isterseniz sosyal kapitaldir. Böy...
  
Yeni Şafak: Adil Öksüz İncirlik Üssü'nde mi?
Gazete, Öksüz'ün kargo uçağıyla ABD'ye kaçırıldığının üzerinde durulduğunu ileri sürdü...
  
Kılıçdaroğlu: En büyük endişem, Adil Öksüz'ün konuşmaması için öldürülme ihtimali
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FETÖ’nün "hava kuvvetleri imamı" olduğu belirtilen Adil Öksüz...
  
Akar'ı rehin alan yaveri: Akın Öztürk sadece bir kukla; Adil Öksüz cemaatte Genelkurmay Başkanı seviyesindedir
"IŞİD’den farkı yok"...
  
HSYK'dan Adil Öksüz açıklaması: Tutanaklar savcılık dosyasına konmamış
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, 'darbenin...
  
Adil Öksüz, gözaltındayken cep telefonuyla üç ayrı görüşme yapmış!
Öksüz’ün cep telefonundan aranan Atatürk Araştırma Merkezi İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Müd...
  
İşte Adil Öksüz'ün dakika dakika kaçış öyküsü
'FETÖ’nün ‘hava kuvvetleri imamı’ Adil Öksüz’ün yakalandığı andan, serbest kaldığı ana dek yaşananl...


Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net