Ahmet ve Mehmet Altan'ın avukatları: Hukuk trajedisi yaşanıyor; bir kısım medyada yer alan iddialar yalan

21.9.2016 - Bu Yazı 1195 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Ahmet ve Mehmet Altan'ın avukatları: Hukuk trajedisi yaşanıyor; bir kısım medyada yer alan iddialar yalan

 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde 'subliminal mesaj' vererek darbe girişimine iştirak etmekle suçlanan gazeteci Ahmet Altanve akademisyen Mehmet Altan'ın gözaltı süresi 11. gününe girerken, avukatları Ergin Cinmen ve Veysel Ok'tan müvekkilleriyle ilgili bazı yayın organlarında yer alan iddialara yalanlama geldi. "Müvekkillerimiz Ahmet ve Mehmet Altan’ın şahsında büyük bir hukuk trajedisi yaşanmaktadır" denen açıklamada, Mehmet Altan'ın evinde F serisinden 1 dolar bulunduğu iddialarıyla ilgili olarak "İçinde F serisi bir dolarlık bulunduğu söylenen kırmızı çanta Mehmet Altan’ın aile bireylerine ait eski bir kadın çantasıdır. Bu çanta içinden çıkan yırtık bir dolar, Mehmet Altan ve ailesinin 1990’lardaki bir yurtdışı seyahatinden kalmıştır"ifadelerine yer verildi. 

Açıklamada, Mehmet Altan'a ait Bank Asya banka kartı bulunmasıyla ilgili olarak şöyle dendi: 

"Bank Asya’ya ait olduğu söylenen bankamatik kartı ise Müvekkil Mehmet Altan’ın 2011’de yarım dönem ders verdiği Fatih Üniversitesi tarafından toplam üç ay boyunca yatırılan ders ücretinin çekilmesi için üniversite tarafından verilmiş ve o zamandan bu zamana başka herhangi bir işlem için kullanılmamıştır."

Avukatları, Mehmet Altan'a ait birçok farklı bankadan kredi  ve banka kartlarının fotoğraflarını da paylaştı:

Açıklamada Mehmet Altan'ın evinde Fethullah Gülen'e ait konuşma kayıtları bulunduğu iddiası da yalanlanarak "Fethullah Gülen’in sohbetlerine ait kasetlerin Mehmet Altan’ın çalışma odasında bulunduğu haberleri külliyen yalandır" dendi.

 Ahmet ve Mehmet Altan'ın avukatlarından yapılan açıklama şöyle:

Müvekkillerimiz Ahmet ve Mehmet Altan’ın şahsında büyük bir hukuk trajedisi yaşanmaktadır. Müvekkillerimiz subliminal yolları kullanmak suretiyle 15 Temmuz darbe girişimine iştirak ile suçlanmaktadır. Bu akıl ve hukuk dışı suçlama nedeniyle kendileri, ayrı koğuşlarda on günü aşkın bir süredir tahmini beş metrekarelik yerde üçer kişiyle birlikte tutulmaktadır. Yargıç önüne ne zaman çıkartılacakları henüz belli değildir. 

Soruşturmanın mahiyeti itibarıyla da anlaşıldığı üzere, içinde bulunulan durumun hukuk kuralları ile açıklanması mümkün değildir. Müvekkiller salt muhalif konumları nedeniyle ve siyasi niyetlerle tutulmaktadırlar.

Bu durum yalnızca hukuk ve akıl dışı suçlamayla kendini göstermemektedir. Bizlerden gizlenen dosyanın içinde bulunduğu söylenen belgeler bir bölüm medyaya servis edilmektedir. Son olarak Sabah gazetesi, Yeni Şafak gazetesi, Yeni Akit gazetesi, Aydınlık gazetesi, Hürriyet gazetesi ve Anadolu Ajansı’nda yer alan haberlere göre Mehmet Altan’ın evinde kırmızı bir çanta içinde F serisi 1 dolar ve Bank Asya’ya ait olan bir kredi kartının bulunduğu belirtilmiştir. Aynı haberlerde evin bir başka bölümünde ise biri F serisinden beş adet 1 dolar bulunduğu bilgisi de yer almıştır. Yine bu haberlerde Mehmet Altan’ın çalışma odasında ‘’Fethullah Gülen’in sohbetlerine ait çok sayıda kaset’’ bulunduğu iddia edilmiştir.

Bu haberler maksatlı, çarpıtılmış, müvekkillerimiz hakkında kamuoyunda yanlış bir algı yaratma amaçlı haberlerdir. Bu haberlerde paylaşılan bilgilerin bir kısmı eksik ve çarpık, bir kısmı tümüyle yalandır.

  1. İçinde F serisi bir dolarlık bulunduğu söylenen kırmızı çanta Mehmet Altan’ın aile bireylerine ait eski bir kadın çantasıdır. Bu çanta içinden çıkan yırtık bir dolar, Mehmet Altan ve ailesinin 1990’lardaki bir yurtdışı seyahatinden kalmıştır.
  2. Biri F serisinden olan diğer beş dolar ise Mehmet Altan’ın yurtdışı seyahatlerinden dönüşlerinde artan dövizlerini koyduğu bir kutuda yer alan 100, 20 ve 5 dolarlık banknotlar ve çeşitli miktardaki Euro banknotlar arasından polis tarafından seçilerek alınmış ve servis edilen haberlerde sanki ayrı bir yerde, özel olarak muhafaza edildikleri izlenimi yaratılmak istenmiştir. Böyle bir şey söz konusu değildir.
  3. Amerikan Federal Reserve Bankası’nın resmi verilerine göre 2015 yılı itibariyle dünyada dolaşımda bulunan bir dolarlık banknot sayısı 11 milyar 400 milyondur. Toplam 12 harf serisinden bir dolarlık basılmıştır ve halen dolaşımda en az bir milyar adet F serisi bir dolarlık banknot mevcuttur.
  4. Bank Asya’ya ait olduğu söylenen bankamatik kartı ise Müvekkil Mehmet Altan’ın 2011’de yarım dönem ders verdiği Fatih Üniversitesi tarafından toplam üç ay boyunca yatırılan ders ücretinin çekilmesi için üniversite tarafından verilmiş ve o zamandan bu zamana başka herhangi bir işlem için kullanılmamıştır.
  5. Bank Asya’ya ait kart Mehmet Altan’a ait İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti bankaları dahil çok sayıda Türk bankasının bankamatik ve kredi kartları arasından seçilerek alınmıştır.
  6. Mehmet Altan’ın evinde Fethullah Gülen’in sohbetlerini tamamen ya da kısmen gösteren herhangi bir kasetin bulunması söz konusu değildir. Polis aramasında el konulan kasetler Mehmet Altan’ın kendi katıldığı eski televizyon programlarından bir bölümünün kayıtlarıdır. Fethullah Gülen’in sohbetlerine ait kasetlerin Mehmet Altan’ın çalışma odasında bulunduğu haberleri külliyen yalandır.
  7. Anlaşılan odur ki, müvekkillerimiz Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ın kamuoyu nezdindeki itibarlarını zedelemek amacıyla soruşturmayı yürüten savcının sorumluluğunda bulunan birimler, bize kapalı olan dosyayı bir kısım medyaya servis etmektedir. Bu durum doğrudan soruşturmayı yürüten savcının hukuki ve cezai sorumluluğunu gerektirmektedir.

Müvekkillerimizle ilgili olarak kamuoyunu bu şekilde bilgilendirmeyi gerekli gördük.

Saygılarımızla.         

Avukat Ergin Cinmen

Avukat Veysel Ok

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Batman'da infaz yasasına tepki gösteren tutuklular cezaevinde bir koğuşu ateşe verdi
...
  
Fuat Keyman: Korona Pandemisi Ve Küreselleşme: Nasıl Bir Dünyada Yaşayacağız?
...
  
Elektrik ve doğalgaz faturalarında 3 ay süreyle sayaç okuma yapılmayacak
...
  
Ünlü ekonomist Daron Acemoğlu: ABD ve Avrupa'da devletin beklentileri karşılayacak yapıları yok
...
  
Mekke ve Medine'de sokağa çıkma yasağı
...
  
Bekir Ağırdır: Eşitlik içermeyen af teklifi ve belediyelere yasaklarla mı ‘biz’ duygusu yaratılacak?
KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve T24 Yazarı Murat Sabuncu Sayıların Dili'nde yorumladı...
  
İki aile bir devlet: Sancaklar ve Erbiller
...
  
İnfaz paketi: Uyuşturucu ve cinsel istismar suçlarına indirim, terör ve örgütlü suçlar kapsam dışı
...
  
Yeni infaz paketi: Cezaevi süreleri yarıya indiriliyor; Demirtaş, Kavala, Altan ve benzer durumdakiler kapsam dışında bırakılıyor
...
  
Son dakika! HDP'li Batman, Silvan, Lice ve Ergani belediyelerine kayyum atandı
...
  
İcra ve iflas takipleri 30 Nisan’a kadar durduruldu
...
  
Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi
...
  
CHP: 15 Temmuz gazi ve şehitleri için toplanan bağışlar nerede?
...
  
Okullara kayıt dönemi başladı, ebeveynler yüksek bağış miktarından yakınıyor
...
  
'Bu bir kadro hareketi ve hedef, partiyi 2019'da kurmak'
...
  
Ahmet Hakan 'asla binmem' dediği uçağa bindi
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive