Artvin'de maden aramak için ÇED'e gerek yok

8.3.2016 - Bu Yazı 1284 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Artvin'de maden aramak için ÇED'e gerek yok

Artvin Valiliği, Artvin'in Yusufeli ilçesine bağlı Çevreli köyü ile Tekkale köyü mevkiinde dört ayrı altın, bakır, çinko ve gümüş maden arama projesi için "Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir" kararı verdi

 Akdeniz Resources Madencilik firması, Yusufeli ilçesinin Çevreli ve Tekkale köyünde dört ayrı ruhsat alanında bakır, çinko, gümüş ve altın madeni aramak için başvuruda bulundu. Sondaj yöntemiyle yapılacak olan maden arama projeleri için şubat ayında Çevresel Etki Değerlendirmesi  (ÇED) süreci başlatıldı. Akdeniz Resources Madencilik firması tarafından hazırlanan proje tanıtım dosyası Artvin Valiliği’ne sunuldu. Proje tanıtım dosyalarını inceleyen valilik dört ayrı noktasında yapılması planlanan maden arama projeleri için ‘ÇED gerekli değildir’ kararını verdi.

Valilik tarafından yapılan duyuruda Tekkale köyü mevkiinde yapılacak olan madencilik faaliyetiyle ilgili şu ifadeler kullanıldı: “İlimiz, Yusufeli ilçesi, Tekkale Köyü mevkiinde Akdeniz Resources Madencilik A.Ş. tarafından işletilmesi planlanan ‘16016(EN.2074429) Ruhsat Nolu 4. Grup Maden Arama’ projesi ile ilgili olarak Valiliğimize(İl müdürlüğü) sunulan Proje Tanıtım Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir olup 25.11.2014 tarih ve 29186 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliğinin 17. Maddesi gereğince söz konusu proje için Valiliğimizce(il müdürlüğü) ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı verilmiştir.”

‘MADEN ARAMALARI DOĞU KARADENİZ’İ ÇÖPLÜĞE DÖNÜŞTÜRÜR’

Maden arama projeleri için ‘ÇED gerekli değildir’ kararının verilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın konuyla ilgili, “birkaç gün önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak  Doğu Karadeniz’de 303 şirkete bin 12 ayrı noktada maden arama ruhsatı verileceğini açıkladı. Artvin için farklı firmalara 325 tane Maden arama ruhsatı zaten daha önce verilmişti. Yeni maden arama ruhsatlarının verilmesi ve maden aramalarına başlanması Doğu Karadeniz yok eder. Çünkü maden arama faaliyetleri yaşam alanlarımızı giriyor. Maden arama projelerinin tümünün gerçekleşmesi durumunda Doğu Karadeniz maden çöplüğüne dönüşecek. Öte yandan valiliklerin maden arama projeleri için ‘ÇED gerekli değildir’ kararını vermesi daha büyük suçtur. Çünkü madencilik faaliyetleri çevreye verdiği zararlarla çok riskli sonuçlar doğurur. Madencilik faaliyetinde çevre kirliliğine neden olacak faaliyetlerin önüne geçirilmesi gerekirken, ‘ÇED gerekli değildir’ kararlarıyla maden arama ruhsatı verilmesini yanlış buluyoruz. Dolayısıyla Artvin Valiliği’nin bu tarz kararlarına katılmıyoruz” dedi.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
...
  
Artvin'de maden aramak için ÇED'e gerek yok
Artvin Valiliği, Artvin'in Yusufeli ilçesine bağlı Çevreli köyü ile Tekkale köyü mevkiinde dört ayrı...
  
Artvin Belediyesi: Davutoğlu açıkladı; Cerattepe'de maden projesi durduruldu!
Davutoğlu, Artvin heyetini Çankaya Köşkü'nde kabul etti...
  
Zonguldak’ta maden ocağında göçük, bir işçi hayatını kaybetti
Zonguldak’ta maden ocağında göçük meydana geldi. Göçükte mahsur kalan bir 29 yaşındaki işçi Sezai A...
  
Artvin’de maden projesine karşı çıkanlara soruşturma
Cerattepe ve Genya bölgelerindeki madencilik faaliyetlerine karşı sürdürdükleri mücadele sırasında ...
  
Artvin’de madene direnenlere jandarmadan müdahale hazırlığı
Jandarma, Artvin’de Cerattepe ve Genya Dağı’nda altın madeni açılmasına karşı direnen yurttaşların ...
  
Ukrayna’da 379 madenci yer altında mahsur kaldı
Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donetsk’te 379 madenci yer altında mahsur kaldı....
  
Zonguldak'ta maden ocağında göçük: 1 ölü
Zonguldak'ta, özel bir maden ocağında meydana gelen göçükte bir işçi hayatını kaybetti....
  
Burdur'da maden faciası: 2 işçi yaşamını yitirdi
Burdur Yeşilova ilçesinde krom madeninde gaz zehirlenmesi sonucu 2 işçi yaşamını yitirdi, 3 işçi has...
  
301 madenciye acı anma
301 işçinin ölümüyle yüreklere ateş düşüren facianın üzerinden tam bir yıl geçti. Acılar ilk günkü g...
  
Onbinlerce işçi madenci anıtında toplanmaya başladı
İşçi kenti Zonguldak'ta 1 Mayıs İşçi Bayramı Emek ve Dayanışma Günü şenliği yaşanıyor. On binlerce i...
  
...
  
...


Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net