İçişleri Bakanlığı'ndan yeni Koronavirüs genelgesi: Sendikaların etkinlikleri 1 Mart 2021'e kadar ertelendi

16.12.2020 - Bu Yazı 1618 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

İçişleri Bakanlığı'ndan yeni Koronavirüs genelgesi: Sendikaların etkinlikleri 1 Mart 2021'e kadar ertelendi

 İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine “Covid-19 Salgını” konulu ek genelge gönderdi. Genelgede Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısının ardından yılbaşına ilişkin açıkladığı sokağa çıkma kısıtlamaları yer alırken; sendikaların yapacağı genel kurul ve etkinliklerin 1 Mart 2021'e kadar ertelenmesine ilişkin karar da yer aldı. 

"Covid-19 Salgını" konulu ek genelgede; avukatların seyahat iznine ilişkin "Yargısal görevlerin icrası gereği avukatların özel araçlarıyla şehirlerarası seyahatlerine de izin verilecek." denildi. 

Genelgede, 14 Aralık’ta Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde, Covid-19 salgınıyla mücadelede gelinen aşamanın değerlendirilmesi sonucunda ek kararlar alındığı ifade edilerek, alınan ek kararlar şu şekilde sıralandı:

Yılbaşında sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin kararlar 

İçişleri Bakanlığı'nın bugün yayımladığı genelgede, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısının ardından açıkladığı yılbaşına ilişkin kararlar da yer aldı. Genelgede, "31 Aralık 2020 - 4 Ocak 2021 tarihleri arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında, 1 Ocak 2021 Cuma gününün resmi tatil olması da göz önünde bulundurularak, 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak." denildi. 

31 Aralık 2020 - 4 Ocak 2021 tarihleri arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında, hafta sonlarında (Cumartesi ve Pazar günleri) uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarına dair daha önce illere gönderdiğimiz genelge kapsamında belirlenen usul ve esasların, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi ve 3 Ocak Pazar günleri için de geçerli olacak.

Hafta sonları balıkçı, balık tezgahları 10.00 ile 17.00 saatleri arasında açık olabilecek

Hafta sonları balıkçı/balıktezgahları 10.00-17.00 saatleri arasında açık olabilecek Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları uygulanan sokağa kısıtlaması süresince balıkçı/balık tezgahı şeklindeki işyerlerinin de Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında vatandaşlara hizmet sunabilecek.

Avukatlar özel araçlarıyla şehirlerarası seyahat edebilecek

Genelgede resmi ve özel kurumlara ilişkin kararda, "Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde müdafi/vekil, duruşma, ifade gibi yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatlar ve yaklaşan yılsonu işlemlerindeki yoğunluğun ticari hayatı olumsuz etkilememesi amacıyla noterler, belirtilen görevlere dair zaman ve güzergahla sınırlı olacak şekilde istisna kapsamındaki kişiler ve yerler arasına eklendi. Yargısal görevlerin icrası gereği avukatların özel araçlarıyla şehirlerarası seyahatlerine de izin verilecek. Yeni bir karar alınıncaya kadar faaliyetlerine ara verilen ana sınıfları ile ilgili uygulamanın devamı sağlanacak. Tam gün hizmet veren resmi ve özel tüm anaokulları ise bugünden itibaren yüz yüze eğitime geçebilecek" ifadeleri yer aldı. 

Sendikaların yapacağı genel kurul ve etkinlikler de ertelendi

Genelgeye göre; sendikalarla ilgili, "Daha önce illere gönderilen genelge ile 1 Mart 2021 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerde genel kurul dahil etkinlikler ertelenmişti. Bu kapsama sendikaların yapacağı genel kurul dahil etkinlikler de eklendi. Şartlandırılmış havalandırma sistemi olmayan konaklama tesislerinde mekanik havalandırma/klima sistemlerine UV filtre takılacak, bakımlarının düzenli ve sık yapılması sağlanacak." kararı yer aldı. 

Klima, havalandırma sistemleri bulunmayan konaklama tesislere HEPA filtre zorunluluğu

Koronavirüsle ilgili genelgede konaklamayla ilgili de karar alındı. Buna göre; "havalandırma/klima sistemi bulunmayan konaklama tesislerinin kapalı genel mahallerinde, mahallin metreküpüne uygun sayıda ve güçte mobil HEPA filtreler kullanılacak. Bakımları düzenli olarak yapılacak ve filtreleri sık sık değiştirilecek. Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca bu kararlar ivedilikle alınacak."

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Fuat Keyman: Yeni Anayasa, Uzay Vatan, Yeni Öykü: Muhalefet Ne Yapmalı?
...
  
Muhalefet, Erdoğan'ın yeni anayasa çıkışıyla ilgili stratejisini belirledi
...
  
HDP’li Bilgen: Yeni muhalefet tarzı iktidar olmadan da değişimin önünü açabilir
...
  
KONDA Genel Müdürü Ağırdır: Yeni ittifaklar olsa bile seçmen o siyasi bloğa geçmeyecek
...
  
Cevabı yeni yıla sarkan aşı soruları
...
  
259 kişi daha hayatını kaybetti; 19 bin 650 yeni 'vaka' tespit edildi
...
  
İçişleri'nden oteller için yılbaşı genelgesi: Kutlama yasak
...
  
Erdoğan: Adı millet olan, zillet durumuna düşmüşlere sesleniyorum; 2023 Cumhur İttifakı'nın yeni bir zafer yılı olacak
...
  
Akşener: 'Erdoğan yeniden seçilemez'
...
  
Erdoğan'ın eski metin yazarından Pelikan açıklaması: Yeni FETÖ'dür
...
  
İçişleri Bakanlığı'ndan yeni Koronavirüs genelgesi: Sendikaların etkinlikleri 1 Mart 2021'e kadar ertelendi
...
  
226 kişi vefat etti, 32 bin 106 yeni vaka tespit edildi
...
  
İçişleri Bakanlığı KDP iddiasını yalanladı
...
  
Türkiye yeni bir ekonomik şokla karşı karşıya
...
  
Fazıl Hüsnü Erdem: Türkiye’yi Herkesin Ülkesi Yapmanın Yolu Yeni Anayasa
...
  
İçişleri’nden ‘kısıtlama’ genelgesi
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive