Babacan: Dün gece istifa değil, iflas açıklandı

9.11.2020 - Bu Yazı 4351 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Babacan: Dün gece istifa değil, iflas açıklandı

 DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Bilecik 1. Olağan Kongresinde konuştu. Hazine Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasını değerlendiren Babacan, "Dün gece sosyal medya üzerinden istifa değil, iflas açıklanmıştır" dedi.

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bilecik 1. Olağan Kongresinde konuşan Babacan, Albayrak'ın isitifasını görmeyen medyayı da eleştirdi.

Babacan'ın konuşmalarından satırbaşları şöyle:

BASINDAN ÇIT YOK: 

Hem ekonominin hem de basın özgürlüğünün durumu içler acısı.
Dün biliyorsunuz sosyal medya hesabında bir istifa mektubu paylaşıldı. Bu istifa beğeni rekoru kırdı. Dakikada 3 bin kişi istifayı beğendi. İnsanlar sosyal medyada aldılar bu haberi ve telefonlarının o “like” tuşuna bastılar hemen. Ülkenin bir bakanı kendi sosyal medya hesabından bir istifa mektubu paylaşıyor fakat basından çıt yok. Belli ki bir yerlerden talimat bekleniyor. Basınımız bir istifa haberini talimat almadan veremiyor.

İSTİFA DEĞİL, İFLAS AÇIKLADILAR: 

Akraba kayırmacılığının, basını sansürleme işgüzarlığının kötü sonuçlarına son 24 saatte tekrar şahit olduk. Halkımıza yoksulluğu dayatan beceriksiz ekonomi politikası iflasını canlı canlı izledik. Demokrasiyi, hukuku, insan haklarını askıya alanlar; saatlerdir devleti de askıya almıştır.Dün gece yapılan açıklama bir istifa açıklaması değil, bir iflas açıklamasıdır. Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dün gece sosyal medya üzerinden iflasını açıklamıştır.

DEVLET BÖYLE YÖNETİLMEZ: 

Hazineyi boşalttılar anladık da, şu anda hazinenin başı da boş. Devlet böyle yönetilmez, ciddiyete yakışmaz. Özgürlüklerin olmadığı, adaletsizliğin kol gezdiği bir ülkede ekonomi de iyiye gitmez. Bütün bu çöküşün faturasını bir-iki isim değişikliğiyle kapatmaya çalışıyorlar. Türkiye ekonomisi, içine düştüğü bu çukurdan sadece ekonomi yönetimini değiştirerek çıkamaz. Anayasanın açıkça ihlal edildiği bir ülke hukuk devleti olamaz. Anayasayla kendinizi bağlı hissetmiyorsanız bu ülkenin çivisi çıkmış demektir. İstediğiniz kadar adamları değiştirin; adaleti düzeltmedikçe, demokrasiyi iyileştirmedikçe, özgürlük ortamını genişletmedikçe ekonomi toparlayamaz. Ekonomi sağlam bir temel üzerine inşa edilir. Bu temelde, adalet, demokrasi ve özgürlükler vardır. Bu zihniyet, bu iktidar değişmeden ekonomi düzelmez. 

 NE OLMUŞTU?

Türk Lirası'nın tarihsel rekorlarla değer kaybetme sürecinin ekonomi yönetiminde yarattığı sarsıntı sürüyor. 16 ay önce göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın cuma gece yarısı görevden alınarak yerine Naci Ağbal'ın göreve getirilmesinden yaklaşık 36 saat sonra Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifa etti. Albayrak, Instagram'daki mavi tikli resmi hesabından paylaştığı açıklamada, istifasını "sağlık sorunları nedeniyle artık devam edememe" ifadesiyle gerekçelendirdi. "Artık ailesine zaman ayıracağını" belirterek aktif siyasete de ara verdiğini ima eden Albayrak, "at izinin it izine karıştığı çetin bir dönemden" geçildiğini belirttiği, "ülkeye ve ümmete hizmet ettiğini"  vurguladığı açıklamasını "Cenabı Allah sonumuzu hayreylesin" diyerek noktaladı. Instagram'da paylaşılan istifa duyurusu için saatlerce resmi açıklama yapılmaması "Albayrak'ın tepkisinin ölçüsünün Beştepe'de öngörülmediği" yorumlarına ve "kabine revizyonu" beklentisine neden oldu.

HABER MERKEZİ)

 

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Babacan: Dün gece istifa değil, iflas açıklandı
...
  
Gece yarısından itibaren 81 ilde kafeterya ve restoranlarda müzik yayını sona erecek
...
  
Berin Uyar: 1 Eylül Dünya Barış Günü
...
  
14 ilde sünnet düğünleri, nişan ve kına gecesi yasaklandı
...
  
Babacan: İktidar varoluş mücadelesi veriyor
...
  
Dünyada son durum: Felaket çığ gibi büyüyor
...
  
Daron Acemoğlu koronavirüs sonrasını değerlendirdi: Daha iyi bir dünya mümkün
...
  
Sözcü yazarı Çölaşan: Gazeteler dün anlaştı, bayramda hiçbir gazete çıkmayacak
...
  
Dünya Sağlık Örgütü Direktörü: Bu salgında gideceğimiz daha uzun bir yol var
...
  
Fuat Keyman: Post-korona dünya: Siyasetin değişen parametreleri ve Türkiye
...
  
Emrah Altındiş: Ne başarısı, dünyada yedinci sıradayız!
...
  
Dünya Sağlık Örgütü: Salgın bitme noktasından çok uzak
...
  
Fuat Keyman: Post-Korona dünya: Amerika’nın küresel liderliğinin sonu mu?
...
  
Fuat Keyman: Post-korona dünya: Toplumsal uyum ve ahlaki benlik-erdemli vatandaşlık
...
  
Ali Babacan: Türkiye adına hicap duyuyorum, Türkiye trollerle yönetilmeyi hak etmiyor
...
  
Ali Babacan: Türkiye akıl dışı bir yönetimin bedelini ödüyor
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive