Mahkeme bile Kavala’nın ne zaman hangi maddeden tutuklandığını karıştırdı

10.10.2020 - Bu Yazı 3275 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Mahkeme bile Kavala’nın ne zaman hangi maddeden tutuklandığını karıştırdı

 Osman Kavala, tutuklu olduğu 1065 gün boyunca 4 kez tutuklandı, 3 kez tahliye edildi, 1 kez de beraat etti. Bu tuhaflık mahkemenin de kafasını karıştırdı. Hakkında hazırlanan ikinci iddianameyi geçtiğimiz günlerde kabul eden mahkemenin tensip kararında Kavala’nın “Anayasa’yı ortadan kaldırma” (TCK 309) suçlamasıyla 19 Şubat 2020’de tutuklandığı yazıldı. Halbuki Kavala, 9 Mart’ta casusluktan tutuklanınca, 20 Mart 2020’de bu suçlamadan tahliye edilmişti.

 Gezi Parkı eylemlerine ilişkin yargılandığı davada 18 Şubat 2020’de beraatine ve tahliyesine karar verilen Osman Kavala, cezaevinden çıkmadan 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen başka bir soruşturmada 19 Şubat 2020’de yeniden tutuklanmıştı.

“Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” (TCK 309) suçlamasıyla tutuklanan Kavala hakkında 20 Mart 2020’de İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği, bu suçtan tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliye kararı vermişti.

Ancak Kavala, 9 Mart 2020’de bu kez “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk için temin etme” (TCK 328) suçlamasıyla tutuklandığı için cezaevinden çıkamamıştı.

Mahkemenin kabul ettiği iddianamede Kavala’ya her iki suçlama da yöneltildi ve iddianameyi kabul eden mahkemenin tensip kararında tutuklanma tarihi -Kavala hakkındaki son tutuklamanın tarihi 9 mart 2020 (TCK 328) olmasına rağmen- 19 Şubat 2020 (TCK 309) olarak yazıldı.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kendi raporu bile zararı gizleyemedi: 'Olağan dışı gelir ve kar düşüşü var'
...
  
11. Cumhurbaşkanı Gül: Anayasa Mahkemesi'nin özgürlükçü kararlarına 'evet' diyen üyeleri saldırı altında, hayretle karşılıyorum!
...
  
Berberoğlu davası: Mahkeme, AYM’nin kararını yok hükmünde saydı
...
  
Mahkeme bile Kavala’nın ne zaman hangi maddeden tutuklandığını karıştırdı
...
  
HDP operasyonu: 20 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi
...
  
Anayasa Mahkemesi’nden KHK’lılar için ”hak ihlali” kararı
...
  
T.C. Sosyal Medya Mahkemeleri
...
  
Mahkeme maske cezasını iptal etti
...
  
Türkiye, turizm diplomasisinde başarılı olabilecek mi?
...
  
Anayasa Mahkemesi’nden Demirtaş için hak ihlali kararı
...
  
Fahrettin Koca: HES kodu ile uçak ve tren seyahatleri yapılabilecek
...
  
Ahmet Altan'ın avukatı Figen Çalıkuşu: Yüksek mahkemelerden hukuk kırımına dur demelerini bekliyoruz
...
  
Kafe ve restoronlar sınırlamalarla açılacak, temmuz ayında tiyatrolar başlayabilecek; işte normale dönüş için 4 aşamalı eylem planı
...
  
11 hukukçudan ‘infaz yasası’ açıklaması: Anayasa Mahkemesi’nin; eşitlik gözetmeyen, toplumsal barışa zarar veren yanlışlıkları düzelteceğine inanıyoruz
...
  
'Soylu da bunu biliyordu, bileti tek gidişmiş'
...
  
İnfaz paketinde istihbaratçıya özel yetki: Tutuklu ya da hükümleri cezaevinden alabilecekler
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive