Anayasa Mahkemesi’nden KHK’lılar için ”hak ihlali” kararı

16.08.2020 - Bu Yazı 1410 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Anayasa Mahkemesi’nden KHK’lılar için ”hak ihlali” kararı

Anayasa Mahkemesi verdiği iki ayrı kararla, OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile, terör örgütleri ile irtibat ve iltisak gerekçesiyle işten çıkarılan taşeron işçilerin açtıkları işe iade davalarının reddedilmesinin adil yargılama hakkını ihlal ettiğine hükmetti.

 Berrin Baran Eker ve Emin Arda Büyük, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında, “terör örgütleri ile irtibat ve iltisakları” gerekçe gösterilerek işten atılmış ve işten çıkarılmalarının haksız olduğunu belirterek konuyu yargıya taşımış ancak sonuç alamamışlardı.

Eker ve Büyük’ün yaptığı başvuruları değerlendiren Anayasa Mahkemesi, ayrı ayrı verdiği kararlarla başvurucuların adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

ANKA’da yer alan habere göre, başvurucu Eker’in o tarihte çalıştığı taşeron şirketin bağlı bulunduğu Diyarbakır’daki belediye, Büyük’ün ise çalıştığı şirketin bağlı bulunduğu Muğla’daki üniversite tarafından işten atılması istendi.

Taşeron şirketler başvurucular Eker ve Büyük’ün iş sözleşmelerini feshetti.

Başvurucu Eker, iş sözleşmesinin feshedilmesine karşı işe iade davası açtı.

Ancak başvurduğu iş mahkemesi davanın reddine karar verdi.

Bunun üzerine istinaf mahkemesine başvuran Eker, buradan da sonuç alamadı.

Ardından Eker, 1 Ağustos 2018’de adil yargılanma hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Eker, başvurusunda, iş akdi feshinin geçerli bir sebebe dayandığının işveren tarafından ispatlanması gerektiğini, kendisine yöneltilen “terör örgütü ile iltisak ve irtibat” iddiasının herhangi bir delile dayanmadığını, bunun adil yargılama hakkını ihlal ettiğini savundu.

Adalet Bakanlığı haksızlığı savundu

Adalet Bakanlığı’nın Yüksek Mahkeme’ye gönderdiği savunmada ise, ret kararının mevzuata ve Yargıtay içtihadına uygun olduğu, dosyanın istinafta da görüşülerek feshin geçerli nedene dayandığı tespit edilerek reddedildiği aktarıldı.

Başvurucu Büyük’ün de iş akdinin tek taraflı feshedilmesine karşı açtığı işe iade davaları reddedildi.

Anayasa Mahkemesi’ne adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini öne sürerek başvuran Büyük, “FETÖ/PDY ile irtibatlı ve iltisaklı” olduğu gerekçesiyle işten çıkarıldığını, ancak bu konuda hiçbir delil bulunmadığını anlattı.

Büyük, başvurusunda kendisi ile aynı durumda olan bir başka iş arkadaşının davasının kabul edildiğini, ancak kendi başvurusunun reddedildiğini aktardı.

AYM: Adil yargılama ihlal edildi

Anayasa Mahkemesi, Eker ve Büyük’ün yaptıkları başvurular sonucu verdiği iki ayrı kararda, hem ilk derece mahkemesinin hem de istinaf mahkemesinin başvurucularla ilgili kararlarında, asıl işveren (kamu kurumu) kanaati ile sözleşmenin feshedildiğini, başvurunun esasının mahkemelerce değerlendirilmediğini, başvurunun esastan görüşülmesi gerektiğini, bu nedenle başvurucuların adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini tespit etti.

Eker ve Büyük hakkında yeniden yargılama yapılmasına karar veren Yüksek Mahkeme, kararların örneklerinin ilgili ilk derece mahkemelerine gönderilmesine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi, bu kararı ile işten çıkarma kararının KHK kapsamında alınmış olmasının işe iade davası açmaya engel olmadığını belirlemiş oldu.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Fuat Keyman: Yeni Anayasa, Uzay Vatan, Yeni Öykü: Muhalefet Ne Yapmalı?
...
  
Muhalefet, Erdoğan'ın yeni anayasa çıkışıyla ilgili stratejisini belirledi
...
  
Prof Kemal Gözler...Elveda Anayasa Mahkemesi: İrfan Fidan olayı
...
  
Fazıl Hüsnü Erdem: Türkiye’yi Herkesin Ülkesi Yapmanın Yolu Yeni Anayasa
...
  
Erdoğan, yargıya talimatı yasaklayan Anayasa maddesini hatırlatarak yargıyı göreve davet etti
...
  
11. Cumhurbaşkanı Gül: Anayasa Mahkemesi'nin özgürlükçü kararlarına 'evet' diyen üyeleri saldırı altında, hayretle karşılıyorum!
...
  
Anayasa Mahkemesi’nden KHK’lılar için ”hak ihlali” kararı
...
  
Anayasa Mahkemesi’nden Demirtaş için hak ihlali kararı
...
  
11 hukukçudan ‘infaz yasası’ açıklaması: Anayasa Mahkemesi’nin; eşitlik gözetmeyen, toplumsal barışa zarar veren yanlışlıkları düzelteceğine inanıyoruz
...
  
KHK ile ihraç edilen akademisyenler için emsal olacak dava: "Anayasa’ya göre savunma almadan disiplin cezası verilemez"
...
  
Erdoğan, eski AKP'li vekili Anayasa Mahkemesi'ne atadı
...
  
Muhalefetten Binali Yıldırım yorumu: Tanımayız, anayasaya aykırı, hukuka meydan okumak
...
  
401 adet dokunulmazlık fezlekesi TBMM Anayasa Komisyonu'na sevk edildi; parti dağılıma göre zirve CHP'de
...
  
Kemal Gözler: Anayasa hukukunda yeni bir dönem mi başlıyor, yoksa anayasa hukuku sona mı eriyor?
...
  
Abdulkadir Selvi: İki maddede pürüz var, Anayasa Mahkemesi'nden bugün seçimlerle ilgili iptal kararı çıkabilir
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne sandıkların taşınması ile ilgili baş...
  
Referandumda Oylanacak Anayasa Değişikliğine Dair 63 Not
.....


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive