Kanun ‘Üst kurul üyeleri resmi ve özel hiçbir görev alamaz’ diyor; RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Halkbank Yönetim Kurulu’na atandı

13.06.2020 - Bu Yazı 360 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Kanun ‘Üst kurul üyeleri resmi ve özel hiçbir görev alamaz’ diyor; RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Halkbank Yönetim Kurulu’na atandı

 CHP kontenjanından RTÜK üyeliğine seçilen, ancak mevzuata ilişkin bazı uyarılarının ardından RTÜK üyeliği AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla 3,5 ay sonra düşürülen Faruk Bildirici’nin işaret ettiği kanunun sınırlama hükmü, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine atanmasıyla tekrar gündeme geldi.

RTÜK Kanunu’ndaki “Üst kurul üyeleri, resmi ve özel nitelikte hiçbir görev alamaz” hükmüne rağmen, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bu görevinin yanı sıra Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine atandı.

Faruk Bildirici, “yasa ve etik dışı ek görevleri nedeniyle Ebubekir Şahin’in RTÜK’teki üyeliğinin düşmüş sayılması için” TBMM Başkanlığı ve RTÜK’e dilekçe vermişti. Şahin, tartışma sırasında TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmiş, Basın İlan Kurumu üyeliğini ise sürdürmüştü.

Şahin’le ilgili yeni atama kararı, dün (12 Haziran Perşembe) geldi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, RTÜK Başkanı Şahin’i Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine atadı. Şahin, RTÜK Başkanlığı’nın yanı sıra atandığı bu görev için ayda 12 bin 530 lira alacak.

Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun (RTÜK Kanunu), 38. maddesinde, “Yasaklar ve denetim” başlıklıüst kurul üyelerine ilişkin ek görev yasağını şöyle hükme bağlıyor:

"Üst Kurul üyeleri, aslî görevlerini aksatmayan bilimsel amaçlı eser hazırlama, ders ve konferans verme, jüri ve komisyon üyeliği yapma hariç, resmî veya özel nitelikte hiçbir görev alamaz, özel veya kamu medya hizmet sağlayıcılarının görev ve yetki alanına giren konularda doğrudan veya dolaylı olarak taraf olamaz ve bu konularda hiçbir maddî menfaat sağlayamaz ve siyasî partiye üye olamaz. Faaliyet alanı sosyal yardım ve eğitimle ilgili olan dernekler ve vakıflarda yürütülen görevler ve kooperatif ortaklıkları bu hükmün dışındadır."

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Moskova'dan anlaşma çıktı: Ortak çalışma grubu kurulacak
...
  
AYM Genel Kurulu, Kavala’nın bireysel başvurusunu reddetti
...
  
Bilim kurulu üyesinden ara tatil sonrası için yüz yüze eğitime geçiş sinyali
...
  
2021 yılı bütçesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi
...
  
AYM Kavala için yine karar veremedi, topu Genel Kurul’a attı
...
  
Kabine bugün toplanıyor, gündem Koronavirüs: İşte Bilim Kurulu'nun tavsiye edeceği bazı yeni kararlar
...
  
Kanun teklifi kabul edilmişti; işte 10 soruda borç yapılandırması hakkında merak edilenler
...
  
Basın İlan Kurumu'nun medya kuruluşlarına gönderdiği kitaplarda kadınları aşağılayan ifadeler
...
  
Selahattin Demirtaş: İttifak kurulmadan seçim kazanılabilir ancak demokrasi kazanılamaz
...
  
HDP'li Gergerlioğlu'dan 6-7 Eylül olayları için "Yas ve Anma" kanun teklifi
...
  
Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü: Durumu kontrol altında görmüyorum
...
  
CHP Kurultayı: MYK’dan 5, PM’den 27 isim liste dışı kaldı
...
  
Kanun ‘Üst kurul üyeleri resmi ve özel hiçbir görev alamaz’ diyor; RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Halkbank Yönetim Kurulu’na atandı
...
  
Yeni seçim kanunu çalışmaları başladı: İttifak içinde yüzde 5 barajı getirilecek
...
  
Üç ay süren kısıtlamalar sona erdi; yeni dönemde neler değişecek, Koroanvirüs Bilim Kurulu üyeleri ne diyor?
...
  
Alman düşünce kuruluşu SWP: Yeni partiler Türkiye’de çığır açabilir
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive