Türkiye için çarpıcı Kovid-19 raporu: 7 milyon kişi daha işsiz kalacak

5.06.2020 - Bu Yazı 242 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Türkiye için çarpıcı Kovid-19 raporu: 7 milyon kişi daha işsiz kalacak

  ODTÜ'den Prof. Dr. Ebru Voyvoda ile Bilkent Üniversitesi'nden Prof. Dr. Erinç Yeldan, Türkiye'nin Kovid-19 salgınını masaya yatırarak çok çarpıcı bir ekonomi raporu hazırladı. Rapora göre, işsizlik oranı yüzde 14'ten yüzde 33'e yükselecek, işsiz sayısı 4,7 milyon kişiden 11,7 milyona çıkacak. Hane halkı harcanabilir gelirleri de yüzde 46'ya düşecek.

 ODTÜ'den Prof. Dr. Ebru Voyvoda ile Bilkent Üniversitesi'nden Prof. Dr. Erinç Yeldan, Türkiye ile ilgili koronovirüs raporu hazırladı, buna göre salgının gayri safi yurt içi hasılada (GSYH) yüzde 26,7, toplam istihdamda ise yüzde 22,8'lik kayba neden olacağını ortaya kondu.

Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre, işsizlik oranı yüzde 14'ten yüzde 33'e yükselecek. İşsiz sayısı da 4,7 milyon kişiden 11,7 milyona çıkacak. Tüm bu gelişmelerin sonunda hane halkı harcanabilir gelirleri 2019'a görece yüzde 46'ya düşecek.

"DOĞRUDAN DESTEK DAHA MALİYETLİ"

Rapora göre, bu büyük çöküşün gelir eşitsizliklerini daha da derinleştirmemesi için halka dağıtılacak doğrudan bir gelir desteğinin faydası, maliyetinden çok daha fazla olur.

Prof. Voyvoda ve Prof. Yeldan, Kovid-19 virüsünün yol açtığı krizin, Türkiye ekonomisinin makroekonomik dengelerinin zayıf olduğu ve özellikle kamu kesiminde bütçe açığının yüksek ve sabit sermaye yatırım performansının gerilemekte olduğu bir konjonktürde yaşandığını vurguluyor.

"GELİR DESTEĞİ VERİLSİN"

Raporda, Türkiye'nin krize karşı politika önlemlerinin etkinliğini de kısıtlayan bu zayıflıklarla uygulanabilecek alternatif bir politika paketi tasarlanıyor.

Bu paketin önceliği hane halkları emek gelirlerinin desteklenmesi. Bu çerçevede önerilen 'emek gelir desteği' paketinde, ücretliler ortalama ücretin yüzde 50'si kadar bir ödeme ile destekleniyor, küçük ve orta boy şirketler ve kendi hesabına çalışan kesime destek veriliyor ve kamu tüketim harcamaları yüzde 20 düzeyinde artırılıyor.

Model sonuçları emek gelir desteği paketinin mali yükünün 2019 sabit fiyatlarıyla 123,5 milyar TL düzeyinde olacağını ve 2019 milli gelirinin yüzde 2,9'una ulaşacağını gösteriyor.

"BÜTÇE AÇIĞI AZALIR"

Rapora göre, böyle bir paketin uygulanması ile, hane halkları kullanılabilir ücret geliri kayıplarının yüzde 85'i telafi ediliyor ve yurt içi GSYH Covid-19 salgınının yaratması muhtemel düzeye görece yüzde 60'lık bir kazanım sağlıyor. Bunun da ötesinde bu model bütçe açığını yarı yarıya azaltıyor. Model sonuçları, böyle bir programın özellikle ara ve yatırım malları üreten sektörlerde canlanma yaratacağını gösteriyor.

"ÇARPAN ETKİSİ YARATIR"

Voyvoda ve Yeldan, salgının derinleştireceği gelir eşitsizliğine karşı emek gelir desteğine öncelik verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Raporda, emek gelir desteğinin neden gerekli olduğu şu ifadelerle ortaya konuyor: "Toplumun sağlığı nedeniyle faaliyeti durdurulan ve gelirini kaybeden insanlara bizzat öncelikle toplumun destek olması gerekir. İkinci olarak, bu yönde bir gelir desteği ekonomik daralmayı azaltır; dolayısıyla, odaklanmış emek gelir desteği programı sadece destek olunan kişilere değil, çarpan etkisi ile tüm topluma olumlu katkıda bulunur."

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere Covid- 19 talimatı: Yarın Türkiye genelinde Koronavirüs denetimi yapılacak
...
  
Milli Piyango'nun 5 gün içinde düzenlediği 3 çekilişin hepsinde büyük ikramiye aynı ilçeye çıktı!
...
  
Grafiklerle Türkiye’nin ‘corona’ tablosu
...
  
Türkiye, turizm diplomasisinde başarılı olabilecek mi?
...
  
Anayasa Mahkemesi’nden Demirtaş için hak ihlali kararı
...
  
Avrasya Araştırma Başkanı, HDP'nin oyu arttığı için 'kapatılsın' söylemleri arttı
...
  
Türkiye'de son durum: Yeni vaka sayısındaki artış sürüyor
...
  
'Seçimde üçlü baraj geliyor, Babacan ve Davutoğlu'yu engellemek için plan hazırlandı'
...
  
Yeni seçim kanunu çalışmaları başladı: İttifak içinde yüzde 5 barajı getirilecek
...
  
Türkiye için çarpıcı Kovid-19 raporu: 7 milyon kişi daha işsiz kalacak
...
  
Türkiye 1 Haziran'da Normale Dönüyor, Çocuklar ve 65 Yaş Üzeri Hariç
...
  
65 yaş üzeri ve 20 yaş altı için yeni düzenleme yapılacak
...
  
Alman düşünce kuruluşu SWP: Yeni partiler Türkiye’de çığır açabilir
...
  
Türkiye'de son durum: Yeni vaka ve can kaybı sayısında artış
...
  
Türkiye'de Koronavirüs nedeniyle 27 kişi daha hayatını kaybetti; 952 yeni tanı kondu
...
  
Kılıçdaroğlu: Deva ya da Gelecek Partisi için kumpas kurulursa biz kurulan kumpası bozacağız
...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive