Prof. Dr. Ceyhun Elgin: Türkiye'nin tek çaresi para basmak

24.04.2020 - Bu Yazı 321 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Prof. Dr. Ceyhun Elgin: Türkiye'nin tek çaresi para basmak

 Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ceyhun Elgin, “Türkiye’nin tek çaresi belki de enflasyondaki yükselişi ve TL'nin değer kaybını da göze alarak, ABD’nin de yaptığı gibi, daha fazla para basmak olabilir” dedi.

 Koronavirüs salgını dünya ekonomilerini olumsuz etkilerken, Türkiye'de de endişeler büyüyor. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ceyhun Elgin, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde istihdamda büyük mağduriyetlerin yaşanabileceğini belirtti. Misafir akademisyen olarak çalışmalarını ABD’de Columbia Üniversitesi’nde sürdüren Elgin, Koronavirüs salgınının Türkiye’nin ekonomisi için çok kritik bir dönemde başladığını belirterek, “Maddi açıdan zor durumdaki aile, kurum ve işletmelere yardım yapılıyor. Ancak kaynaklar sınırlı. Türkiye’nin tek çaresi belki de enflasyondaki yükselişi ve TL'nin değer kaybını da göze alarak, ABD’nin de yaptığı gibi, daha fazla para basmak olabilir” diye konuştu.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Ceyhun Elgin, koronavirüs salgınıyla birlikte Türkiye’de önemli ekonomik sorunların yaşanabileceğini vurguladı. Tarım dışında yüzde 25’e yaklaşan kayıt dışı istihdam nedeniyle devlet yardımı olsa bile bundan faydalanamayacak birçok çalışanın olduğunu vurgulayan Elgin, “Türkiye, OECD ülkeleri arasında Meksika ile birlikte en fazla kayıt dışı istihdamın olduğu ülke. Bu nedenle yardımlar olsa da bundan faydalanamayacak büyük bir kesim var" dedi. 

 

“KAYIT DIŞI İSTİHDAMDA OECD’DE ÜST SIRALARDAYIZ”

Türkiye’de tarım dışı istihdamda kayıt dışılık olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhun Elgin, Türkiye ile ilgili şu ekonomik analizleri yaptı: “Bu dünya ortalamasının üstünde. OECD ülkelerinde Meksika ile birlikte en yüksek oranlardan birine sahibiz. İnsanlar çalışsa da kayıtlı değillerse, sigorta da ödenmediği için işsizlik sigortası ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamıyor. Türkiye, kayıtlı ekonomi için önlemler almaya çalışıyor, ancak kayıt dışıysanız görünmüyorsunuz. Ailelere 1000 TL’lik yardım yapılsa da bu kayıt dışı çalışan aile bireylerinin gelir kayıplarını karşılayabilecek bir miktar değil. Bu yardım da bir kere yapıldı. Buna devam edebilmek için mali kaynak olup olmadığı da tartışılan bir husus. Aile yardımlarında mümkün olduğunca kapsayıcı olunmalı. Yurttaşlık geliri uygulaması da bir seçenek olabilir. Yani çalışsın çalışmasın herkes için geçinebileceği kadar düzenli bir yardım. Tabii bu bir maaş kadar olmasa da 1000-1500 TL olabilir.”

IMF DE BİR SEÇENEK OLABİLİR

“Para dağıtmak, ekonomilere büyük bir yük getirir. ABD gibi ülkelerde rezerv kaynak çok fazla. ABD şu an para basıyor ve bu doların değerini etkilemiyor. Türkiye ekonomik açıdan çok zor bir dönemde salgının ortasında kaldı. Ancak para basmak kısa bir dönem için çıkış yolu olabilir” diyen Elgin, “Bu, ekonomistlerde alerji yaratan bir yöntem. Ancak para bastığınızda enflasyonun yükselmesi şu an sahip olabileceğini problemlerin arasında en küçüğü. Başka yöntemler de var ama onlar para basmak kadar etkili olmayabilir. Lüks bazı mallara vergi gelse de bunlardan çok fazla gelir geleceğini düşünmüyorum. IMF de bir yol olabilir. Bu dönemde kamu harcamalarını da kısamazsınız. Para basmak Türk Lirası’nda değer kaybına yol açarak doların TL karşısında yükselmesine ve enflasyonun artmasına neden olsa da şu an için reçete olabilir” diye konuştu. Elgin, “Türkiye’de enflasyonla mücadele etmenin yollarını biliyoruz. Ekonomileri böylesine tehdit eden bir salgınla 100-200 yılda bir karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunu sadece ben değil, Türkiye’de ekonomi alanında tanınan birçok uzman da dile getiriyor” dedi.

 

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: İstanbul'da 250 bin taşıyıcı var
...
  
Prof. Dr. Derya Uludüz'den kuaföre gidecekler için 10 kural
...
  
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Azap: Salgın 20-24 ay daha sürebilir
...
  
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan anlattı: ‘Corona’ testi sayısı neden düştü?
...
  
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü'den Koronavirüs açıklaması: Yeni bir kırılma olmazsa mayıs sonuna kadar yangını söndürürüz
...
  
Prof. Dr. Ceyhun Elgin: Türkiye'nin tek çaresi para basmak
...
  
YÖK Başkanı Saraç: Üniversite hastanelerine 14 bin 500 kadro tahsis edildi
...
  
Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan koronavirüs ilacı paylaşımı: İnsanların hayatını kurtarabilir
...
  
Koronavirüs’ün ülkemizde pik yapmasına ne kadar süre var? Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap açıkladı
...
  
Dr. Adnan Selçuk Mızraklı: Dünyanın sesini dinleyin, cezaevlerini hemen boşaltın!
...
  
Prof. Dr. Ziya Mocan: Koronavirüs nedeniyle Çapa Tıp Fakültesi’nden hayatını kaybeden 3 profesör var
...
  
Enfeksiyon uzmanı Prof. Dr. Ceyhan: Mevcut hızla gidersek 10 günde vaka sayımız 300 bini bulur
...
  
Prof. Başer: Türkiye'de 150 bin ila 600 bin ölüm bekleniyor
...
  
İbrahim Kiras: Şeyh Bedreddin komünist miydi?
...
  
'Bu bir kadro hareketi ve hedef, partiyi 2019'da kurmak'
...
  
Şampiyonlar Ligi'nde sezonun en iyi kadrosu açıklandı
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive