Sırrı Süreyya Önder tahliye oldu

4.10.2019 - Bu Yazı 334 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Sırrı Süreyya Önder tahliye oldu

Anayasa Mahkemesi tarafından 'ifade özgürlüğünün ihlal edildiği'ne karar verilen HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in tahliyesi yerel mahkeme hakimlerinin adliyeden ayrılarak kararı değerlendirmemesi üzerine bugüne kalmıştı.

TAHLİYE KARARI BİR GÜN GECİKMEYLE UYGULANDI

İstanbul 26'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi bu gün  AYM'nim kararına uyarak Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Sırrı Süreyya Önder için tahliye kararı verdi. 

Önder'in avukatı Arzu Kayaoğlu Artı Gerçek'e verdiği bilgide, UYAP'tan çıkan ve cezaevine gönderilen tahliye kararının, cezaevi yönetimin eline geçmesinin ardından bir kaç saat içinde tahliye işleminin gerçekleşeceğini söyledi.

Açıklamanın ardından Sırrı Süreyya Önder, İstanbul 26'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla tahliye oldu.

ÖNDER: BİR YANIMIZ HEP İÇERDE

Tahliyenin ardından yaptığı ilk açıklamaya kendisini karşılamaya gelenlere teşekkür ederek başlayan Sırrı Süreyya Önder, "İçerdeki arkadaşlarımızın hepinize çok selamları var. Normalde insanın böyle zamanlarda sevinmesi lazım. Fakat bir yanımız hep içerde. Ne zaman ülke de demokratikleşme ve barış yolunda nitelikli bir adım atılırsa o zaman sevincimiz artacak' dedi.    

 

İstanbul 26'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nin Sırrı Süreyya Önder hakkında yazdığı Ek Karar belgesinde, 'Hükümlü Sırrı Süreyya Önder hakkında ilamın mahkememize gönderilen Anayasa Mahkemesi kararı da nazara alınarak infazın durdurulmasına ve adı geçen hükümlünün başka bir suçtan tutuklu ya da hükümlü olmadığı takdirde derhal tahliyesine karar verildi' ifadeleri yeraldı.

26'INCI AĞIR CEZA MAHKEMESİ: SIRRI SÜREYYA ÖNDER'İN DERHAL TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

İstanbul 26'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nin Sırrı Süreyya Önder hakkında yazdığı Ek Karar belgesinin tamamı şöyle: 

"Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçundan hükümlü Sırrı Süreyya Önder hakkında mahkememizce 07/09/2018 tarih, 2017/173 Esas ve 2018/152 sayılı kararı ile 3 Yıl 6 Ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildiği, Verilen kararın İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'ne gönderildiği, anılan Dairenin 04/12/2018 tarih, 2018/2362 Esas 2018/1534 sayılı kararı ile mahkememizce verilen kararın istinaf başvurusunun esastan reddine kesin olarak karar verilerek dosyanın mahkememize gönderildiği anlaşılmıştır.

Başvurucu (hükümlü) Sırrı Süreyya Önder müdafi Av. Benan Molu'nun 31.12.2018 tarihinde Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunduğu, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı Bölümler Başraportörlüğü'nün 03.10.2019 tarih ve 2018/38143 sayılı yazıları ekinde gönderilen Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun 03/10/2019 tarihli 2018/38143 Başvuru numarası ile "İfade Özgürlüğünün ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna, Anayasa'nın 26.maddesinin birinci fıkrasında güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine, kararın bir örneğinin ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere İstanbul 26.Ağır Ceza Mahkemesine (E.2017/173, K.2018/152) gönderilmesine" dair oy birliği ile karar verdiği anlaşılmıştır.

H Ü K Ü M: 1- Hükümlü Sırrı Süreyya Önder hakkında mahkememizden verilen 07/09/2018 tarih, 2017/173 Esas ve 2018/152 karar sayılı ilamı ile Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçundan 3713 sayılı yasanın 7/2 maddesi uyarınca 3 Yıl 6 Ay hapis cezasının infaz edilmek üzere 05.12.2018 tarihinde İstanbul C.Başsavcılığı İnfaz Bürosu Ağır Ceza Masasına gönderildiği ve 2018/1-16032 ilamat no ile hali hazırda infaz gördüğü, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı Bölümler Başraportörlüğü'nün 03.10.2019 tarih ve 2018/38143 sayılı yazıları ekinde gönderilen Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun 03/10/2019 tarihli 2018/38143 Başvuru numarası ile 'İfade Özgürlüğünün ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna, Anayasa'nın 26.maddesinin birinci fıkrasında güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine, kararın bir örneğinin ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere İstanbul 26.Ağır Ceza Mahkemesine (E.2017/173, K.2018/152) gönderilmesine' dair oy birliği ile karar verdiği anlaşılmakla, bu noktada TC Anayasasının 153/6 Maddesinde 'Anayasa Mahkemesi kararları resmi gazetede hemen yayımlanır ve yasama yürütme ve yargı organları, idare makamlarının, gerçek ve tüzel kişileri bağlar' şeklinde yer alan amir hükmü de gözetilerek;

HÜKÜMLÜ SIRRI SÜREYYA ÖNDER HAKKINDAKİ İLAMIN MAHKEMEMİZE GÖNDERİLEN ANAYASA MAHKEMESİ KARARI DA NAZARA ALINARAK İNFAZININ DURDURULMASINA VE ADI GEÇEN HÜKÜMLÜNÜN BAŞKA BİR SUÇTAN TUTUKLU YA DA HÜKÜMLÜ OLMADIĞI TAKDİRDE DERHAL TAHLİYESİNE, bu konuda ilgili Cezaevi Müdürlüğü'ne yazı yazılmasına 2-İnfaz Evraklarının geri istenilmesine ve bu konuda İstanbul C.Başsavcılığı Ağır Ceza Masasına yazı yazılmasına 3-Sanık Sırrı Süreyya Önder hakkında ilgili Anayasa Mahkemesi kararı gözetilerek yeniden yargılama yapılabilmesi için dosyanın yeni bir esasa kayıt edilmesine 4-Kararın bir suretinin gereği için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İnfaz Bürosuna gönderilmesine Dair; dosya üzerinden yapılan inceleme sonucunda 7 gün içerisinde mahkememize verilecek bir dilekçeyle veya zabıt katibine yapılacak beyanın tutanağa geçirilmesi suretiyle itirazı kabil olmak üzere ve Cumhuriyet Savcısının mütalaasına uygun olarak oy birliği ile karar verildi."

HDP'Lİ BEŞTAŞ: KARARIN EMSAL TEŞKİL ETMESİ GEREKİYOR

Artı Gerçek'e konuşan HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş da, 26'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği tahliye kararının cezaevine iletilmesi için UYAP sisteminden yanıt beklendiğini söylemişti.

Meral Danış Beştaş, AYM'nin kararı emsal teşkil etmesi gerektiğini ve aynı dosyada yer alan Selahattin Demirtaş için de aynı kararın verilmesi gerektiğini belirtti.

 

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş (@meraldanis): AYM'nin kararı emsal teşkil etmeli. Aynı dosyada yer alan Selahattin Demirtaş için de aynı karar verilmeli.

Yerleştirilmiş video

 

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Erdoğan'a noterden ihtarname göndermek istedi gözaltına alındı
...
  
Libya'ya Türk askeri gönderilmesine yönelik tezkere kabul edildi: 184 ret oyuna karşı 325 kabul oyu
...
  
'Libya, Türkiye'nin asker gönderme önerisini kabul etti'
...
  
AYM, 'Önderimiz başkanımız Apo'dur' sloganını ifade özgürlüğü kabul etti
...
  
Demirtaş'tan 'Ceren Özdemir' cinayetine gönderme: Ben tahliye talep etmiyorum
...
  
Erdoğan'dan Nobel'e 'Orhan Pamuk' göndermesi: Kalkıp Türkiye'den teröriste ödül verdiler
...
  
Sırrı Sakık: HDP bütün belediyelerden çekilmelidir
...
  
Sırrı Süreyya Önder tahliye oldu
...
  
Sırrı Süreyya Önder için tahliye kararı çıktı
...
  
Diyarbakır Barış Mitingi: Kayyımları göndereceğiz ve yeni sabaha uyanacağız söz veriyoruz
...
  
Suriye sınırındaki il ve ilçelere 'seferberlik emri' gönderildi
...
  
Siyasetin kodları değişti... İşte Yüzde 9'un sırrı
...
  
Rakipleri için "Mezar kazmaya başlasınlar" demişti; Mehmet Bucak'ın ismi Siverek için CHP Parti Meclisi'ne gönderildi
...
  
HDP'li hukuk profesörü Sancar: Eğer Demirtaş ve Önder bu davadan ceza alıyorsa, Beşir Atalay ve Efkan Ala'nın da yargılanması gerekiyor
...
  
Hapis cezası onanan Sırrı Süreyya Önder, cezaevine girdi
...
  
İşçi Sınıfının Unutulmaz Önderi Kemal Türkler Anma Programı...
...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive