NECATİ KUR: YAŞANMIŞLIKLAR 3

18.2.2019 - Bu Yazı 859 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 NECATİ KUR: YAŞANMIŞLIKLAR 3

ÖĞRETMENLİK YILLARI

Daha önce Konca Yazışmaları kitabında, “Öğretmen Hareketi Üzerine” sayfa 84-96 bölümünde 1980 sonrası öğretmen örgütlenmeleri ile ilgili gelişmeleri aktarmaya çalışmıştım. Bu bölümde 12 Mart 1971 askeri darbeyle TÖS (Türkiye Öğretmenler Sendikası) kapatılmıştı. TÖS üyeleri 3 Eylül 1971 günü TÖB (Türkiye Öğretmenler Birliği)ü kurdular. İçişleri Bakanlığı birlik sözcüğünü uygun bulmadığından tüzük onaylanmadı. 23 Kasım 1971 de bu kez TÖB-DER (Türkiye Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği) olarak adı değiştirildi. Yeni dernekler yasası “Türkiye” sözcünün kullanılmasının Bakanlar Kurulu’nun iznine bağladığından yine kurulamadı. 1973 yılının 4-5 Şubat tarihlerine Ankara’da olağanüstü genel kurulda derneğin adı TÖB-DER (Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği) olarak adını aldı. Böylece TÖB-DER kurulmuş oldu. 21-24 Ağustos 1978 son genel kurulunda adı Tüm Eğitim Öğretim Bilim ve Kültür Emekçileri Birleşme ve Dayanışma Derneği TÖB-DER olarak son biçimini aldı.

Ben çektiğim kura sonucu 1974 yılının 19 Ekim tarihinde İstanbul Silivri Fenerköy ortaokulunda göreve başladım. Okul Müdürü Hasan Kavuklu aynı zamanda Türkçe öğretmeniydi. Bir de yeni atanmış fen bilgisi ve sosyal bilgiler öğretmenleri vardı. Bu iki arkadaş ev kiralamışlardı. Beni de kabul ettiler. Birlikte kalmaya başladık. Öğretmenlik sürecinde çevre tanıma ve hafta sonları Silivri Öğretmenler Derneğine inişler başladı. Bu arada TÖB-DER olmadığını öğrendim.

Yeni tanıştığım öğretmen arkadaşlarımla “TÖB-DERin neden kurulmadığını nasıl kurabiliriz? Dernek bize bir oda verir mi?” diye sorguladık. Dernek yönetimi Adalet Partili öğretmenlerden oluşuyordu. Onlarla konuştuk. Bize “Oda veremeyeceklerini” söylediler. Yine bir araya gelişte dernek kongresinin 1975 yılının Mart ayında yapılacağını öğrendik. Arkadaşlara şöyle bir önerim oldu. Fırsat buldukça bir minibüs kiralayıp köy okullarını dolaşmayı önerdim. Okul gezmeleri başladı. Öğretmenlere TÖB-DERi anlattık. Derneğe üye olup yönetime demokrat arkadaşların gelmesini önerdik. İlgiyle olumlu şekilde karşılandık. Dernek kongresinde iki grup aday çıktı. Ardaşlar beni divan başkanlığına önerdiler. Divan başkanı seçildim. Kongre sonucunda bizim önerdiğimiz grup da yönetime seçildi.

Bir hafta içerisinde yeni seçilen yönetim TÖB-DER kurulduğunda oda verme kararını aldı. Biz de hızla arkadaşların önerdiği isimlerden oluşan beş kişilik bir kurucu yönetim kurulu oluşturduk. Arkadaşlarla Ankara TÖB-DER genel merkezinden yetki belgesi aldık. Şube adresini belirttik. Silivri dönüşünde arkadaşlar şube başkanlığına beni önerdiler. Tüzüğü okuduğumuzda kurucu başkanın de şubenin olduğu ilçe merkezinde öğretmenlik yapıyor olması gerektiğini yazıyordu. Yıllarca Silivri’de öğretmenlik yapan Bayram Yaralı’ya teklif ettik. Kabul etti. Şube kuruluş başvurusunu yaptık. Çalışmalara öğretmenler derneğinin bir odasında başladık. Altı ay içinde birinci olağan kongremizi yaptık. Bu kongrede şube başkanlığına seçildim. Aynı zamanda genel merkez delegeliğine seçildim.

İyi bir çalışma ortamı oluştu. Köyleri de kapsayacak bir örgütlenme çalışması başlattık. Öğretmenlerin TÖB-DER ve derneğe daha sık gelmelerini ve bir arada olmayı sağladık. Ankara’da TÖB-DER eylemlerine katıldık. 12 Mart 1976 dan sonra serbest olan İstanbul’da yapılan 1 Mayıs’a katıldık. Ayrıca Dostlar Tiyatrosu’na gidip Genco Erkal’la tanıştık. Düzenli oyunları izlemek için programlar yaptık. O dönem İstanbul Aksaray TÖB-DER şube başkanı Hüseyin Uysal’dı. Hüseyin’İ İzmir Kiraz’dan tanıyordum. Birlikte ortak çalışmalarımız oldu. Hüseyin Uysal’dan önemli katkılar aldım. Kiraz ortaokulunda benim bir alt sınıftan arkadaşım olan Mehmet Kırlı da İstanbul’da idi. İTÜ de okuyor ya da mezun olmuştu. O’nunla da sık sık görüşüyorduk. Mehmet’in de önerileriyle Silivri TÖB-DER şubesine çok iyi bir kütüphane kurduk.

Bu arada derneğimizi işleten tam bir halk adamı Çarıklı Erkan olarak tanımlayacağımız İsmail’de söz etmeliyim. İyi bir TİP (Türkiye işçi partisi)li olduğunu söylemeliyim. İstanbul’dan sol çevrelerden derneğe birçok insan gelirdi. Beni de tanıştırırdı. Orhan Müstecaplıoğlu ile çok iyi ilişkilerimiz oldu. Yanlış hatırlamıyorsam ilk “Atılım”ı da ondan aldım. Zaman zaman İstanbul’a gittiğimde de görüştük.

Hüseyin ile de görüşmelerimiz devam etti. 1976 yılı başlarında İstanbul TÖB-DER olağan kongresinde Talip Öztürk ve arkadaşları yönetime aday oldu. O kongreden önce Hüseyin ile bir araya geldik. Öğretmen hareketi içerisinde Birlik Dayanışma gurubunda yer almayı kararlaştırdık. Kongreye misafir olarak katıldım. Büyük bir çoğunlukla Talip Öztürk grubu TÖB-DER yönetimine seçildi. Daha sonra Silivri şubesi olarak tanışma ve kutlama ziyaretine gittik.

Bu süreçte TÖB-DER genel merkez 3. olağan kongre yaklaşmıştı. Bunun çalışmaları da hızlandı.

Necati Kur

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Bill Gates: COVID-19’a Nasıl Müdahale Edilir?
...
  
Koronavirüs Korktuğumuz Küreselleşme Çağını Açıyor
...
  
Murat Somer: "Muhalefet" ne yapmalı?
...
  
Irak'ın Haftanin bölgesinde havanlı saldırı: 2 askerimiz şehit oldu, 2 askerimiz yaralandı
...
  
Son dakika haberi... Ölü sayısı 59'a, vaka sayısı ise 2 bin 433’e yükseldi | Türkiye son durum
...
  
Cezaevlerinde tehlike sinyali: Bir mahkumun korona testi pozitif çıktı
...
  
En düşük emekli maaşı 1500 TL oldu
...
  
Koronavirüs nedeniyle borç erteleyen banka sayısı 15'e ulaştı
...
  
İnfaz düzenlemesinden kaç kişi yararlanacak?
...
  
Koronavirüs son durum: 44 ölüm, 1870 vaka
...
  
IMF Başkanı: Küresel finansal krizden de kötüsünü bekliyoruz
...
  
Trump: Virüse ilişkin rakamlar daha da kötü olacak
...
  
Yurt dışından geldiğini saklayan kişi yaşamını yitirdi, virüsü 70 kişiye bulaştırdı
...
  
İnfaz paketi: Uyuşturucu ve cinsel istismar suçlarına indirim, terör ve örgütlü suçlar kapsam dışı
...
  
Yeni infaz paketi: Cezaevi süreleri yarıya indiriliyor; Demirtaş, Kavala, Altan ve benzer durumdakiler kapsam dışında bırakılıyor
...
  
Fatih Terim'e geçmiş olsun mesajı yağdı
Fatih Terim'e geçmiş olsun mesajı yağdı...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive