NECATİ KUR: YAŞANMIŞLIKLAR 1

1.2.2019 - Bu Yazı 711 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 NECATİ KUR: YAŞANMIŞLIKLAR 1

 16 Mart 1987 tarihinde Nabi Yağcı ve Nihat Sargın yurt dışından döndüler. Ben daha o dönem il dışında sürgünde idim. "TKP Gölcük Operasyonları" sürecinde öğretmenlik yaptığım Tüpraş 50. Yıl Lisesinde derste iken müdür odasına çağrıldım. Gelenler emniyette beş on dakikalık bir ifadem olduğunu söylediler beni götürdüler. 5 Haziran 1981. Alınma sürecini bir başka yazımda daha uzunca yazarım. Emniyet, Gebze Askeri Topçu Birliği kırk dört gün gözaltı. Sonra Tutuklanma. Konca Askeri Tutuklu ve Cezaevi süreci. 20 Nisan 1982 yılında 96 yoldaşımla birlikte tahliye oldum. Dava 1983 Mayıs ayında sonuçlandı. Ben beraat ettim. Eski görevime döndüm. Göreve başladım. Ancak 1402 sayılı yasayla beş gün içerisinde ilişiğimin kesilerek, Konya, Ilgın. Argıthan’ı Lisesine sürüldüğüm, pardon görevlendirildiğim yazılıyordu. 1983 Haziran ayının başlarında Argıthan' a hareket ettim. Gece yolculuğu yapacaktım. Uğurlamaya gelen arkadaşlarım oldu. Arabada Av. Atilla Coşkun da varmış, biraz tanışıyorduk. Oda Konya'da askerliğini yapıyormuş. Yolculuk süresince sohbet ettik. Eşim ve kızım İzmit'te kaldı. Ben olanak buldukça İzmit'e gidip geldim. Oğlum Bilen 1983 30 Ekim'de doğdu. Bu özlem 1988 yılının Şubat ayına dek sürdü. Gittiğim köyde otel falan yok. Öğretmen arkadaşlar çok ilgilendiler. A. Ö. Ev bulana dek beni evinde konuk etti. Bu çok önemli bir dayanışma örneği olarak hala anılarımdadır. Zaman zaman görüşüyoruz. Zaten on gün sonra yaz tatili başladı. Ev tutup yerleşik düzene geçtim. Kaldığım sürece çok güzel ilişkilerimiz oluştu. Köyden, Akşehir ve Ilgın'a liselere gidip gelen öğrenciler vardı. Matematikten sorunu olanlar yardım istediklerinde kimseyi çevirmedim. Ayrıca okul idarecileriyle program yaparak, hiç ücret istemeden hafta sonu üniversiteye hazırlık ve geliştirme kursları açtık. Bu köy de ilişkilerimize çok büyük katkılar yaptı. Tutuklanma ve sürgün yıllarını ayrıca yazmak istiyorum.

    İzmit'e döndükten sonra; Eski öğretmen arkadaşlarım ve Konca'da beraber olduğumuz birçok yoldaşım burada idi. Yavaş yavaş ilişkilerimiz ve bir araya gelişlerimiz başladı. Nabi Yağcı ve Nihat Sargın dönmüştü. Çalışmalar daha yüksek bir tempo kazanmıştı.

   O dönem bir yazıyla düşüncelerimi iletmiştim. Şimdi bizlere daha büyük görevler düşüyor. Demokrasi, insan hak ve özgürlükleri için daha çok çaba harcamalıyız. 141, 142 ve 163. maddelerin kaldırılması için kamuoyu oluşturmak. Sivil Toplum Kuruluşlarıyla, daha geniş çevrelerle ilişkiler geliştirmenin önemini vurgulamıştım. Demokrasiden yana tüm çevrelerle ilişkiler kurmanın bu mücadeleyi en yukarılara taşımanın yollarının yaratılmasına vurgu yapmıştım.

   Dönüşler, 12 Eylül askeri darbesinin yarattığı suskunluk ve korku ortamının kırılmasına çok önemli katkılar yaptı. Önemli karşı duruşlara rağmen tabuların yıkılmasına ve devletin yıllardı sürdürdüğü anti kominizim propagandalarının süreçte kırılmasına önemli katkılar yaptı.

    Bu arada Nabi Yağcı'nın Şubat 2018 yılında birinci baskısının yapıldığı "ELELE ÖZGÜRLÜĞE" kitabının mutlaka iyi okunması gerektiğini belirtmek isterim.

    TBKPnin önüne koyduğu; Birlik, Yasallık, Yenilenme programı idi. Hepsi önemli birbirini geliştiren olgulardı. Nabi Yağcı illegal koşullarda parti yönetmenin zorluğunu belirtip, raporlarla parti yönetilemeyeceğini söylediğini anımsıyorum. O anlamda ben yasallığın çok önemli olduğunu vurgulamak ve dönüşlerin öneminin altını çizmek istiyorum.

    Bu süreç ve daha sonraki yıllarında il genelinde eksikliklerimiz mutlaka vardır. Bazı çalışmalarımız oldu.

    İki binli yıllarda Tüstav (Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı) yazışma grubunda anılarımızı ve yaşadıklarımızı yazmaya başladık. Bizim dışımızdaki arkadaşlar bu süreçte bize bir isim de kazandırdı. Konca Grubu.

    Bu yazışmalar sonucunda KONCA YAZIŞMALARI kitabımız çıktı. Bu yazışmaya katılan 12 yoldaşımızın kolektif çalışma ürünüydü. Aynı zamanda yazılmış tek sözlü tarih çalışmasıydı. 2005 yılının Eylül ayında Tüstav tarafından basıldı.

    Bu çalışmalarla birlikte "Dönüşlerin Yirminci Yılında Yasallaşma Hareketi" konulu bir sempozyum düzenledik. Nabi Yağcı, Erdal Talu ve Muhteşem Özdamar'ın katılımıyla. 16 Kasım 2008 yılına yetiştiremedik. 22 Mart 2008 yılında gerçekleşti. Bu da yirmi bir arkadaşın ortak katkısıyla bir kitap haline getirildi. 2009 yılını Şubat ayında Tüstav tarafından basıldı.

    Ayrıca 2017 yılının Kasım ayında Nabi Yağcı ile Dönüşlerin Otuzuncu yılı için bir araya geldik. Burada "ELELE ÖZGÜRLÜĞE Zarlar Atıldı Geri Dönüş Yok" kitabı baskı sorunları nedeniyle hazır hale gelemedi. Kitap başka bir süreçte tartışıldı.

    21 Ekim de yapılan bu toplantıya katılamadım. İl dışında idim. Arkadaşlardan çok verimli bir toplantı olduğunu öğrendim. Bu toplantı öncesi arkadaşlarla bir araya geldik. Konca Yazışmaları sürecinde katılamayan ya da eksik kalan yazacaklarımızın olduğunu belirtip sözlü tarih çalışmamızı geleceğe taşımamız gerektiğini belirtip, tamamlama kararı aldık.

   Bu girişten sonra;

   Daha önceki yıllarda çalıştığım sivil toplum örgütlerinde, özellikle öğretmen olmam nedeniyle öğretmen alanındaki süreçlerle ilgili yaşadıklarımı Kocaeli ve ulusal bazda anlatmaya çalışacağım..

   Bu çalışmaların ve deneyim aktarımlarının gelecek kuşaklara katkı yapmasını, ayrıca demokratik, çoğulcu ve barış içinde özgür yaşadığımız eşit, adaletli bir ülke özlemiyle. İyi günler dileklerimle 

   Necati Kur

   14. 11. 2018 

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Nakdi ücret desteği ödemeleri başladı
...
  
BDDK: Kredi ödemeleri yıl sonuna kadar ötelenebilir
...
  
İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere Covid- 19 talimatı: Yarın Türkiye genelinde Koronavirüs denetimi yapılacak
...
  
Milli Piyango'nun 5 gün içinde düzenlediği 3 çekilişin hepsinde büyük ikramiye aynı ilçeye çıktı!
...
  
15 Temmuz'da Erdoğan'ın yerini söyleyen 3 yaver tahliye edildi
...
  
Sakarya'daki patlamaya ilişkin flaş gelişme: 4 kişi tutuklandı
...
  
Mehmet Gün: Esas bölücülük çoklu baro sistemidir
...
  
Kıdem tazminatı tavanı 7 bin lirayı aştı
...
  
Çoklu baro sistemi teklifi TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi
...
  
Metropoll'den son anket... Virüs ve yeni partiler AK Parti'yi eritti...
...
  
56 ilde 90 binden fazla esnaf kepenk indirdi
...
  
Grafiklerle Türkiye’nin ‘corona’ tablosu
...
  
Erdoğan duyurdu, Bahçeli ilk adımı attı: Sosyal medya hesaplarımı askıya alıyorum
...
  
Anket: AKP'nin oy oranı düşmeye devam ediyor, DEVA Partisi ikiye katlandı
...
  
Şehir Üniversitesi öğrencileri: ‘Eylemlerde yalnız, medyada görünmezdik’
...
  
Erdoğan'ın kararını eleştiren Yeni Şafak yazarı paylaşımını silip özür diledi
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive