Komünist Başkan Maçoğlu: Borçtan hareket edemiyoruz

6.08.2019 - Bu Yazı 499 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Komünist Başkan Maçoğlu: Borçtan hareket edemiyoruz

  Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “Belediye 2 yıl durdurulacak şekilde borçlandırılmış, hareket edemiyoruz. Bırakın onları işçi maaşlarını, çalışanların özlük haklarını verecek durumda değiliz” dedi. Maçoğlu, bunun çözümünün ise dayanışmayla bulunacağını belirtti.

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Cumhuriyet’ten Tuğba Özer’in sorularını yanıtladı.

Kayyumdan sonra belediyeyi çalışamaz hale getiren borçlarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Maçoğlu, “Belediye 2 yıl durdurulacak şekilde borçlandırılmış, hareket edemiyoruz” dedi.

Maçoğlu geleceğe dönük ise “Biz yapmadan bir şeyi yapacağız demeyiz. Önce yapıp sonra konuşacağız” diye konuştu.

Özer’in soruları ve Maçoğlu’nun verdiği yanıtlar şöyle:

HALKLA ARADAKİ ENGELLERI KALDIRDIK

– Tunceli Belediye Başkanı olarak göreve gelmenizin ardından neler yaptınız?

Halkla belediye arasındaki ilişkilerin gelişmesi adına duvarları, x-ray cihazlarını ortadan kaldırdık. Bu mesele değerliydi bizim için. İşçilerin geçmiş süreçte üzerlerinde yaratılan korku, kaygı yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladı. İl özel idaresine devredilen birkaç park ve belediyeye ait olan mülklerin meclis kararıyla geri alınması sağlanmaya başlandı. Sokak hayvanları için ihtiyaç olan araçlar temin edilmeye başlandı. Mahallelerde kadın, gençlik ve kent etik komisyonları oluşturuldu. Bu komisyonlarla halk meclislerimizi oluşturarak gelecekle ilgili planlamalarımıza bir iki ay içerisinde başlayacağız. Tabii bu süreç içerisinde diğer bütün belediyelerin yaptığı temizlik, su kanalizasyon gibi işler de yapılıyor.

ÜRETİMDEN VAZGEÇMEYİZ, OVACIK’TAKİ GİBİ ÜRETİM İLİŞKİLERİ KURACAĞIZ

– Ovacık modelini Tunceli’ye de taşımayı düşünüyor musunuz?

Ovacık’ta olduğu gibi, toprakları ve doğayı koruyarak ekolojik planlar doğrultusunda üretim alanlarımızı da geliştirmeye başladık. Önümüzdeki dönemle ilgili de bu planlamalar kooperatif üzerindeki üretim güçlendirilerek devam edecek. Bizim bundan vazgeçmeyeceğimizi söylemek istiyorum. Burada da bu üretim ilişkileri gelişecek. Tarıma dayalı çalışmalar olacak. Kuru meyve yapılmasına kadar, bu şehirde üretilen pekmez, reçel, kuru dut gibi 15-16 çeşit ürünün değerlendirildiği ve tüketim kooperatifleri ile pazara sunulduğu bir üretim aracından bahsediyoruz. Artık İstanbul, İzmir, Ankara’nın dışına çıktık.

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR DIŞIRDA DA MAĞAÇALAR AÇTIK

Adana, Mersin, Eskişehir, Bursa, Antalya’da da mağazalar açmaya başladık. Bizim üretimle ilgili politikamız biri kazanırken bir başkasının sömürülmesi şeklinde olmayacak. Biz doğal üretimden vazgeçmeyeceğiz. Bu hem üreticinin hem tüketicinin yediği sağlıklı gıdanın güçlendirilmesi anlamına geliyor. Aradan tefeci ve tüccarı çıkararak çok fazla kâr marjı koymadan tüketiciye de biraz daha ucuza sağlamak adına da bir çalışma olacak.

TÜRKİYE HALKI VİCDANLI BİR HALK

– Yerel seçim sonuçları hâlâ konuşulmaya devam ediyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye halkı vicdanlı bir halk. Bir belediye alındı ya da kaybedildi diye ülkenin kurtulamayacağını biliyoruz. Ama bunlar toplumun, yönetemeyenlere, üstten bakanlara ve tekçi anlayışta olanlara verdiği bir mesaj. Bu anlamıyla belediyeleri almak değerlidir. Ben yerel seçimlerdeki bu sürecin birkaç ayağının olduğunu düşünüyorum. Türkiye halkının ekonomik kaygıları derinleşti, işsizlik sorunu toplumu artık bunalttı. Sınıf çelişkilerinin derinleştirmesinin bir sonucu olarak görüyorum yereldeki seçim sonuçlarını.

‘BORÇLARDAN HAREKET EDEMİYORUZ’

– Göreve geldiğinizde belediyenin 68 milyon lira borcu olduğunu açıklamıştınız. Bu  sizi nasıl etkiliyor?

Gerçekten de kayyımdan sonraki yönetimi çalışamaz hale getiren borçlarla karşı karşıya bırakıldık. Sadece kayyım döneminde 33 milyon lira borçlanmaya gidilmiş. Bu bile belediyenin çalışma alanının engellenmesi ve çalışamaz hale getirilmesi anlamına geliyor. Kayyımlar tarafından yapılan yerlere baktığınızda çok fazla sokağa dokunulmamış, yol yapılmamış. Bazı yerlere park, bahçe yapılmış. Borçlanma da zaten bunlar üzerine.

Başka kamu kurumlarının yapması gereken işler belediye tarafından yapılmış. Örneğin karayollarının ışıklandırılmasının belediye tarafından yapılmış olmaması lazım. Belediye 2 yıl durdurulacak şekilde borçlandırılmış, hareket edemiyoruz. Bırakın onları işçi maaşlarını, çalışanların özlük haklarını verecek durumda değiliz. Ama biz buna dair birkaç çalışma planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bunları açıklayacağız. Özellikle dayanışma üzerinde bir çalışma yürütmek istiyoruz. Belediyenin de üreteceği projelerle bu iki yılı hareket ettirme gibi bir çabamız var.

‘BU OYUNLARA GELMEYECEĞİZ’

– Bir de tartışmalara neden olan tabela meselesi var. Bu konuda son durum nedir?

Bu süreç meclisimizin iradi çalışmasıydı. Türkiye kamuoyunda Dersim meselesine dokunulduğunda gözlerden ateş çıkıyor. Bu bizi birbirimizden uzaklaştıran bir anlayışa götürür. Tersine biz sosyalistler dünyadaki ülkelerin sınırlarının kalkmasını istiyoruz. Dünya haklarının birlikte yaşamasını istiyoruz. Bir halk kendisini inancıyla, diliyle, kültürüyle yaşadığı şehrin ismiyle nasıl görmek istiyorsa aslında böyle bakmaz lazım. Uzakta durup eleştirerek olmayacağını hepimiz biliyoruz. Bu mesele de böyle biraz, halkın genel talebi. Kamuoyunda farklı yerlere çekmeye çalıştılar ama bu oyunlara gelmeyeceğimizi söylemek isteriz

Son olarak yakın zamanda hayata geçirmeyi planladığınız başka projeler var mı?

Belediye kendi işlerini zaten yapacak. Kent estetiğini, kültürel çalışmalarını yapacak. Bu zaten belediyenin görevi. Biz belediyenin yapması gereken asli çalışmalar dışındakileri önemsiyoruz. Ve onu da kendi göreviymiş gibi görmesini. Bu anlamda önümüzdeki dönemi göreceksiniz. Biz yapmadan bir şeyi yapacağız demeyiz. Önce yapıp sonra konuşacağız.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Barış Pınarı desek de akan su değil kandır
...
  
HDP eş genel başkanları ve 2 vekiline Barış Pınarı Harekâtı soruşturması
...
  
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: Kısa süre içinde sınırı geçeceğiz
...
  
CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı ile birlikte 8 kişi gözaltına alındı
...
  
Eski AYM Başkanı Haşim Kılıç: Yeni sistemde küçük partiler büyük partileri esir aldı
...
  
Akşener: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini Türkiye taşıyamıyor, Erdoğan’a da yazık oluyor
...
  
'Erdoğan AKP'yi tasviye edecek, Fuat Oktay başkanlığında yeni parti kurulacak'
...
  
AK Parti eski il başkanı: Nereden geldiğini bilmediğimiz kararlar geliyordu
...
  
Damat Selçuk Bayraktar'ın şirketine, Sabah ile ATV'nin sahibine ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni yapan firmaya 14 milyar liralık teşvik
...
  
Başkanlık sisteminin ilk yılında ifade özgürlüğü: Bir yıl içinde en az 50 gazeteci toplamda 130 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı
...
  
İçişleri Bakanlığı: Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanları görevden alındı
...
  
Komünist Başkan Maçoğlu: Borçtan hareket edemiyoruz
...
  
“Kılıçdaroğlu ne dedi, onlar ne yapıyor?” CHP’li dört belediye başkanının daha akrabalarını işe aldığı ortaya çıktı
...
  
İddia: Erdoğan, Melih Gökçek'i genel başkan yardımcısı yapacak
...
  
Eski AKP Genel Başkan Yardımcısı Özdağ: AKP artık korkulara hitap ediyor, sisteminin değiştirilmesi zorunlu
...
  
Şener'in 'Abdullah Gül' önerisine Saadet Partisi Genel Başkanı'ndan yanıt
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive