Nâzım Hikmet, ölümünün 56. yılında Moskova'da anıldı

3.06.2019 - Bu Yazı 365 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Nâzım Hikmet, ölümünün 56. yılında Moskova'da anıldı

 Büyük şair Nâzım Hikmet, ölümünün 56. yıl dönümünde, Moskova’da anılıyor. Etkinlikler kapsamında artık geleneksel hale gelen "Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü" bu yıl sanatçı Edip Akbayram ve Prof. Dr. Dmitriy Dmitriyeviç Vasilyev’e verildi. Törende Türk rock müziğinin efsane grubu Moğollar da bir konser verdi.

Teatr Russkaya Pesnya Olimpiyskiy Prospekt’te düzenlenen “Nazımı Anıyoruz” etkinliğine Nazım Hikmet Vakfı adına Zeynep Altıok ve İnci Zeynep Oral, Nazım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, Rus Türk İşadamları Birliği Başkanı Naki Karaaslan, gazeteciler Hakan Aksay, Deniz Zeyrek, Rıdvan Akar ile sanatçı Burhan Şeşen, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan katıldı.

Törende ilk olarak söz alan Nazım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır “Bu yıl Nazım Hikmet’in  Rusya’daki Türk toplumunun, Türkiye’deki dostlarımızın desteği ile vatandaşlığının geri verilişinin de 10. yılı. Bu ayıbın düzeltilmesinden mutluyuz. Nazım Hikmet’i hayata bakışı, dünya görüşü ne olursa olsun herkesin ortak değeri yapmak istiyoruz. Nazım Hikmet vicdanımızın vatan severliğin sesi olmaya devam edecek” diye konuştu.

Rus Türk İşadamları Birliği Başkanı Naki Karaaslan ise “Nazım Hikmet yürekli bir sanatçıydı. Memleketine sevdiklerine özgürlüğüne hasreti dinmedi. Sanatından ilkelerimden asla vazgeçmedi. Aydın tavrı bizlere ışık tutacak” ifadelerini kullandı.

Törenlere Nazım Hikmet Kültür Vakfı adına katılan Zeynep Oral ise “Nazım Hikmet le hiç karşılaşmadım ama dünyanın her yerinde ona sarıldım. Dünyanın her yerindeki haksızlığa onunla direndim Nazım romantik bir komünisttir. Onun şiiri ezileni suskunları sesi çıkamayanlar kapsar” sözlerini kaydetti.

Zülfü Livaneli: Edip Akbayram’ın ‘ak’ı sahte değil, gerçek ‘ak’

Konuşmaların ardından "Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü" sahiplerine verildi. Edip Akbayram'a ödülünü veren sanatçı Zülfü Livaneli törende şöyle konuştu:

"Sevilmiş insanların hayatı ve ismi sadece kendilerine ait değildir. Halka aittir onlar. Nazım Hikmet bu ismi onurla taşıdı. Ömrü boyunca direndi. Yaşar Kemal direndi. Sabahattin Ali direndi. Tarık Akan direndi. Birçok arkadaşımız direndi, sapasağlam kaldılar. Onlardan birisi; direnenlerden bir tanesi de Edip Akbayram. İsmi ‘Edip’yani sanatçı soyadı Akbayram. Sahte ‘ak’ değil, gerçek ‘ak’ burada."

Edip Akbayram: Hayatım boyunca sevgiyi dostluğu barışı, kardeşliği savundum

Ödülü Zülfü Livaneli’nin elinden almanın kendisi için ayrı bir önem teşkil ettiğini dile getiren Edip Akbayram ise şu ifadeleri kaydetti:

“Hoşgeldiniz, kendi ülkemin güzel insanlarını ve dost Rus arkadaşlarımızı selamlıyorum. 50 yıllık müzik hayatımda kendi ülkemin ve dünyanın çeşitli sivil toplum örgütlerinden ödüller aldım. Ama bugün bu ödül, benim için gerçekten çok onurlu ve değerli bir ödül. Hem Nazım olduğu için, hem ülkenin en değerli sanatçılarından birinin; Zülfü Livaneli’nin elinden almak sanat hayatımda yaşadığım en güzel enstantenelerden birisi. Hayatım boyunca sevgiyi dostluğu barışı, kardeşliği savundum.

Her şey çok güzel olacak. Böyle gelmiş böyle gitmez. Sanat toplumları bölmez bölmeyecek. Ülkemde oyunlar oynanmak isteniyor. Biz etnisitesi ne olursa olsun kardeşçe yaşadık. Kız alıp verdik. Bölemeyecekler”

Prof. Dr. Dmitriy Dmitriyeviç Vasilyev ise 50 yıldır Türkoloji alanında çalıştığını belirterek şunları söyledi:

“50 yıldan beri Türkoloji alanında çalışıyorum. Böyle yüksek bir ödülü almak benim için gurur verici. Organizatörlere ve Türk meslektaşlarıma çok çok müteşekkirim. Rusya Bilimler Akademisi’nde çalışıyorum. Araştırmalarımın konusu Türk halkının kültürü ve tarihi. Bu aralanda çalışmaya devam ediyorum.”

Moğollar ve Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca birlikte sahne aldı

Etkinlikler kapsamında Türk rock müziğinin efsanevi grubu Moğollar da bir konser verdi. Grup konserde ağırlıklı olarak ‘Selvi Boylu El Yazmalım’, ‘Devlerin Aşkı’ gibi film müziklerine yer verdi.

Etkinlikler 3 Haziran’da Nâzım Hikmet’in mezarı başında düzenlenen anma töreni ile sona erecek.

 

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Ölümünün 57. Yılında Nazım Hikmet
...
  
İznik Gölü kıyısında 'Nazım Hikmet' anması
...
  
Nâzım Hikmet, ölümünün 56. yılında Moskova'da anıldı
...
  
Komonist Masası’ndaki Nâzım Hikmet
...
  
Hikmet Muti: 21.yy.da Çhe Kueveracılık ve idiyo(t)locistik atraksiyonlar ...
...
  
Hikmet Muti: Nabi Yağcı bu toprakların yetiştirdiği çok değerli bir entellektüel
...
  
Nâzım Hikmet 115 yaşında: Kimi insan ezbere sayar yıldızların adını, ben hasretlerin...
En büyük aşkıydı Piraye.....
  
Aydın Engin ve Hikmet Çetinkaya serbest bırakıldı
Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonda savcılığa sevk edilen yazarlar adli kontrol şartıyla serbe...
  
...
  
Demir Gökgöl: O Mavi Gözlü Bir Devdi ( Nazım Hikmet)
Demir Gökgöl: O Mavi Gözlü Bir Devdi ( Nazım Hikmet...
  
Yusuf Nazım: Vatan sizin olsun, oğlumu geri verin bana!
Nazım Hikmet bir dünya şairidir. Emekten, emekçiden, ötesi insandan yanadır; solcudur, sosyalisttir,...
  
Nazım Hikmet Vakfı polis zoruyla tahliye ediliyor
Beyoğlu’nda bulunan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı polis zoruyla tahliye ediliyor....
  
Ali İsmail Korkmaz ölümünün ikinci yılında anılıyor
Eskişehir’de Gezi direnişi sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz, ölümünün ikinci yılınd...
  
Nazım Hikmet'siz 52 yıl
Şair Nazım Hikmet’in bugün ölüm yıldönümü......
  
HDP mitingine katılan SYRIZA üyesinden Nazım’a selam: En güzel günlerimiz henüz yaşamadıklarımız
HDP’nin İzmir Gündoğdu Meydanı’ndaki mitingine katılan SYRIZA Merkez Komite Üyesi Yiannas Bournous, ...
  
...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive