İlaçtaki zam oranı belli oldu

14.2.2019 - Bu Yazı 521 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

İlaçtaki zam oranı belli oldu

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaçta 19 Şubat 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak zam oranını yüzde 26.4 olarak belirlediklerini açıkladı.

Koca, sendika, dernek ve firma temsilcilerinden oluşan ilaç sektörü yetkilileriyle bakanlıkta bir araya geldi. Toplantıda bu yıl ilaca gelecek zam oranı görüşüldü. Görüşme sonrası Bakan Koca, basın mensuplarına açıklamada bulundu.

"BU YILKİ ZAM ORANI YÜZDE 26.4"

Bakan Koca, her yıl Şubat ayının 15'ine kadar tebliğ gereği fiyat güncellemesi yapılması ve 5 gün içinde de bu tebliğin uygulanması gerektiğini anımsattı. Bakan Koca, şöyle konuştu: Bir önceki yılın ortalama Euro kurunun belli bir çarpanla çarpılmasıyla elde edilebilecek bir güncellemeyi aramızda konuştuk. Sektörler özellikle geldiğimiz noktada biz bu yıl için uygulanmak üzere sabit bir oranda anlaşmış olduk. Bu oran bundan sonraki süreçte de özellikle Euro kuru yüzde 70 ile çarpılarak elde edilen bir oran oluyordu. Bundan sonraki süreçte bunu yüzde 60 olarak uygulayıp bu yılki zam oranını yüzde 26.4 olarak uygulanmasını hep birlikte karar vermiş olduk. Önümüzdeki dönemde bu oranların bundan sonraki süreçte uygulanabilirliğiyle hem yabancı özellikle yerli üreticilerin bu oranı uygulama noktasında bir kararlılıkla öngörülebilir bir yatırım sürecine girmelerini arzu ettiğimiz için bu oranı özellikle verdik. Ve bu oranla ilgili de önümüzdeki dönem uygulama noktasında gayret içinde olacağımızı söyleyebilirim.

Yurttaşların son birkaç hafta yer yer ilaç sorunu yaşadığını bildiklerini kaydeden Bakan Koca, "Bu çerçevede de sahada 900 denetim elemanımız aktif, devrede oldu. İdari ceza olarak kestiğimiz epey kuruluş oldu. Denetimleri devam ettiriyor olacağız. Bundan sonraki süreçte üretici paydaşlarımızla görüşmelerimizde ilaç sıkıntısının yaşanacağını düşünmüyoruz" dedi. (DHA)

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Naci Görür’den deprem uyarısı: İstanbul için zaman kalmadı
...
  
Benzin ve motorin fiyatlarına zam
...
  
Trafik cezaları, Pasaport ve ehliyet ücretine yüzde 22 zam
...
  
Konda ve Genar'ın anketlerinde HDP’nin oy oranında artış
...
  
ABD: Suriyeli Kürtlere hiçbir zaman özerklik vaat etmedik
...
  
Bakan Albayrak: Artık yeni bir dönem Türkiye ekonomisini harekete geçirme zamanı
...
  
İstanbul'da suya zam telebi Meclis'den geçemedi
...
  
Tren ve posta ücretlerine yüzde 20 zam geldi
...
  
AKP'li vekiller, son gelen zamlardan ve Erdoğan’ın korumalarından şikayetçi
...
  
Köprü ve otoyol geçişlerine de zam geldi
...
  
Elektrik zammı yargıya taşınıyor
...
  
Ahmet Türk Washington Post’a yazdı: Özgürlüğe değer veren herkesin bize katılma zamanı geldi
...
  
Artık ölmek de pahalı: Mezara da zam
...
  
Doğalgaza gece yarısı yüzde 15 zam geldi
...
  
Seçim sonrası bir zam daha: Elektriğe yüzde 15 zam
...
  
Süt ve süt ürünlerine zam geldi
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive