Turkuvaz Yayın Grubu'nu uyaran RTÜK yetkilisi görevden alındı

15.1.2019 - Bu Yazı 484 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Turkuvaz Yayın Grubu'nu uyaran RTÜK yetkilisi görevden alındı

 RTÜK İzin ve Tahsisler Daire Başkanvekili Yasin Yiğit’in, Turkuvaz Yayın Grubu’nu uyardığı 9 Ocak Çarşamsa günü yazdığı yazıdan bir gün sonra, 10 Ocak Perşembe günü İzin ve Tahsisler Daire Başkanvekilliği görevinden alındı.

Samanyolu TV, Bugün TV, Kanaltürk gibi Gülen’e yakın TV ve radyo kanallarının frekanslarının birçoğu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümete yakın Turkuvaz Yayın Grubu’na satıldı. Böylece 35 frekanstan 11’i, bir yayıncının bir bölgede iki frekansa sahip olmasını yasaklayan mevzuata aykırı olarak Turkuvaz Yayın Grubu’nda çakışınca RTÜK’te kriz çıktı. Bir üst düzey bürakrat Turkuvaz Yayın Grubu’nu uyarınca görevden alındı.

TURKUVAZ UYARISI YEDİ 

Sinan Tartanoğlu'nun Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, OHAL KHK’leri ile Gülen cemaatine ait olduğu gerekçesiyle kapatılan şirketlerin idaresi ve elden çıkarılması için her türlü tedbiri alma, usul ve esasları belirleme yetkisi önce Maliye Bakanlığı’na sonra da TMSF’ye devredildi. TMSF de cemaate yakın radyo ve televizyon frekanslarını satışa çıkardı. Bu satışlardan bazıları hükümete yakın Turkuvaz Yayın Grubu’na verildi.

RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcı’nın verdiği bilgilere göre, Turkuvaz’ın satın aldığı 35 frekanstan 11’i önceden sahip olduğu frekanslarla çakıştı. Mevzuat, yayıncı şirketin bir bölgede iki frekansa sahip olmasını yasaklıyor. RTÜK İzin ve Tahsisler Daire Başkanvekili Yasin Yiğit’in, 9 Ocak’ta Turkuvaz Medya Grubu’na gönderdiği yazıda, “Mevzuata uyulması, çakışan frekanslardan bir tanesini iade etmesi gerektiği”ni belirttiği öğrenildi.

Yiğit’in, Turkuvaz Yayın Grubu’nu uyardığı 9 Ocak Çarşamsa günü yazdığı yazıdan bir gün sonra, 10 Ocak Perşembe günü İzin ve Tahsisler Daire Başkanvekilliği görevinden alındığı öğrenildi.

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya’nın amcasının oğlu, üst kurulun İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı Ömer Yerlikaya ile İzin ve Tahsisler Daire Başkan Yardımcısı Ali Sarı ve daha sonra görevden alınan Daire Başkanvekili Yasin Yiğit arasında başka bir konuda hukuki tartışma yaşandı. Tartışmadan sonra İzin ve Tahsisler Daire Başkanvekili Yiğit ile birlikte aynı dairenin Başkan Yardımcısı Ali Sarı da görevinden alındı.

"AYRIMCILIK, HUKUKİ SONUÇLAR DOĞURACAKTIR"

RTÜK üyesi Taşcı, “Her ne kadar ayrıcalıklı davranılsa da Turkuvaz Grubu’nun bir ayrıcalığı yoktur. Mevzuata uyması için yazılmış bir yazı nedeniyle başkanvekilinin görevden alınması son dönemde televizyonculuk ve RTÜK üzerinden yürütülen tartışmalara ışık tutacak niteliktedir. Bu yazının yazılması değil, 2 yıl boyunca çakışan frekanslardan vazgeçilmesinin sağlanamamış olması da ayrı bir tartışma konusudur. Turkuvaz Grubu’na yönelik yasaya aykırı biçimde gösterilen ayrımcılık, korumacılık da hukuki sonuçlar doğuracaktır” değerlendirmesini yaptı.

"RTÜK AİLE ŞİRKETİ DEĞİL" 

Taşcı, “Her ne kadar Ömer Yerlikaya, İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı görevini amcaoğlu İlhan Yerlikaya’nın seçilmesinin öncesinden beri sürdürse de RTÜK’teki algı, ona başkan değil, ‘Başkanın amcaoğlu’ nitelemesinden kurtaramıyor. Keşke İlhan Yerlikaya seçildikten sonra görevini bıraksaydı, en azından görüntü kurtarılmış olurdu. Eğer bir amcaoğlu ile hukuki görüş ayrılıkları nedeniyle yaşanan tartışmadan sonra bir daire başkanı, yardımıcısı veya herhangi bir personel görevinden alınıyorsa kurum içinde iş barışından ve iş güvenliğinden söz etmek olanaksızdır. RTÜK, anayasal bir üst kuruldur. Yerlikaya’nın aile şirketi değildir” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DA DİZİLERİ TAKİP EDİYOR

RTÜK’ten sonra İçişleri Bakanlığı’nın da televizyon dizilerini takip ettiği ortaya çıktı. Televizyon dizilerini takip etmek için özel bir komisyon kurduklarını açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Televizyon dizilerinde kim trafik kurallarına hassasiyet gösteriyor, kim göstermiyor sıralayacağız” dedi. Soylu, Türkiye Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Değerlendirme Merkezleri Derneği’nce düzenlenen etkinlikte konuştu. “Dizilerde kimi trafik kurallarına hassasiyet gösteriyor, kim göstermiyor, bunları sıralayacağız” diyen Soylu, Trafikte slalom yapma gibi işleri gösteri haline getirenlerin bulunduğuna değindi. Bakan Soylu, “En çok hoşuma giden iş, o adamı bulup onun cezasını kesip, arabasını bağlamaktır. Sosyal medyada 3-5 beğeni almak, birilerinin hayatından ve kendi hayatınızdan daha mı kıymetli?” dedi.-

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
15 Temmuz’da AK Parti İl Başkanı olan Temurci: Gece yarısına kadar kimse telefonuma çıkmadı, beni yayına bağlamayan televizyonlar vardı
...
  
Cüneyt Özdemir’den tarihi itiraf: Sivas olaylarında askerden korktuğumuzdan o raporu yayınlamadık! (Video)
...
  
4 anket şirketinin yöneticisi Yıldırım-İmamoğlu yayınını değerlendirdi
...
  
Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına katılacak
...
  
Ekrem İmamoğlu'ndan canlı yayın için "Tek bir şartım var" diyen Binali Yıldırım'a yanıt
...
  
Ekrem İmamoğlu ile yayın yapan Ahmet Hakan’a programı 'erken bitirdi' tepkisi
...
  
Turkuvaz Yayın Grubu'nu uyaran RTÜK yetkilisi görevden alındı
...
  
IMF Türkiye'de ekonomik politika belirsizliği endeksi yayınladı
...
  
Mustafa Hayrullahoğlu Anısına Yapılan Yayın
...
  
İnternette bir ceza tüm yayınları kapsayacak
...
  
Dolar kağıdı vurdu: Yayıncılık krizde
...
  
Seçimlere 11 gün kaldı; işte yayınlanan 23 anketin sonuçları...
Erken seçim açıklamasının ardından neler yaşandı, süreç anketlere nasıl yansıdı?...
  
İlkesi 'tarafsız' yayıncılık: Erdoğan'a 67 saat ayıran TRT'de Demirtaş'a saniyelik bile yer verilmedi!
CHP'nin 2 RTÜK üyesi, cumhurbaşkanı adaylarına yayınlarında eşit sürede yer vermediği gerekçesiyle T...
  
MAK Danışmanlık, erken seçim kararı öncesi yapılan son anketi yayınladı
24 Haziran’da MAK Danışmanlık’ın anketine benzer sonuçlar çıkması durumunda, cumhurbaşkanı seçiminin...
  
Avukattan sosyal medya paylaşımlarında ‘yayın yoluyla örgüt propagandası’ uyarısı
cv...
  
İrfan Değirmenci: Doğan Yayın Holding'e hakkımı helal etmiyorum
"Sosyal medyada yazdığı mesajlarla, açıkça kamuoyu gündeminde tartışılan bir konuda taraf olduğu" i...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive