Tutuklu gazeteci Murat Aksoy'un eşinden çocuklarına: Babanız sevdiklerinden ayrı kalma cezası aldı

3.10.2016 - Bu Yazı 935 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Tutuklu gazeteci Murat Aksoy'un eşinden çocuklarına: Babanız sevdiklerinden ayrı kalma cezası aldı

 İstanbul'da gazetecilere yönelik 'FETÖ' soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteci Murat Aksoy'un eşi Şehriban Aksoy,çocuklarına "Babanız sevdiklerinden ayrı kalma cezası aldı" dediğini söyledi. Eş aksoy, çocuklarının "babamız nerede" sorusuna "Uzak bir yere kampa götürdüler, birkaç ay kaldı gelmesine " diye cevap verdiğini de belirtti.

Cumhuriyet'ten Canan Coşkun'un haberine göre, Aksoy’un önceki gün doğum günüydü. Doğum gününü aralarındaki cam panelin ardından kutlamak zorunda kalan Şehriban Aksoy ile eşinin tutukluluğunu konuştuk.

Şehriban Aksoy nemli gözlerle “Doğum günü hediyesi olarak bir gül götürdüm. ‘İçeri almazlar’ diye sadece bir yaprağını cebime sakladım. Onu bile çok gördüler” diyor.

 CHP Grup danışmanlığını da yapan gazeteci Murat Aksoy, 2 Eylül’de Fethullah Gülen cemaatine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konulmuştu. Bir gün önce eşini cam panelin ardından görmek zorunda kalan Şehriban Aksoy’un gözleri nemliydi, sesi titriyordu. Aksoy sorularımızı yanıtlamadan önce eşinin gazetemize bir de mesaj yolladığını söyledi:

Hapis yatma pahasına...

“Fikirlerim zaten yazdıklarım. Hapishaneye kapattıklarında fikirlerimden farklı bir şey beklemesinler. Çıktığımda bunların çok daha netini, çok daha güçlü bir sesle, gerekirse yeniden hapis yatma pahasına yazacağıma emin olsunlar. Ben susmayacağım.”

Eşiniz yeni yaşına cezaevinde, görüş günü girdi. Ne hissettiniz görüşte?

Çok romantikti (gülerek). Kocaman şeffaf bir cam, telefonla konuşuyorsunuz. O kadar. ‘Görüş başlamıştır’ deniliyor, kapılar bir bir kapanıyor. Bir saat sonra ‘biiiip’ sesi ile görüşme kesiliyor. Doğum günü değil de ölüm günü gibi bir şeydi bu. Duru babasına camdan okuması için küçücük bir kâğıda not yazdı. Babasını sevdiğini, doğum gününü kutladığını, sınavdan 100 aldığını yazmıştı. Onu da almadılar, çok gördüler. Sadece ‘doğum günün kutlu olsun.

Sana hediye alamadım, kusura bakma’ dedim. Hediye olarak bir gül götürdüm. İçeri almazlar diye sadece bir yaprağını cebime sakladım. Onu bile çok gördüler. Yanağına bir öpücük kondurmayı çok gördüler. Orada bir kapı var. Kapının ucuna getirseler bir sarılsak, o kadar... O da mümkün değil. Bir gün önce de oğlunun doğum günüydü.

Polisin gelişi ve gözaltı nasıl oldu?

Sabahın 4-5’iydi sanırım. Gümbürtü patırtı... Bir taraftan zile basıyor bir taraftan kapıyı tekmeliyorlar. Çocuklar ağlıyor. Polise “Biraz sessiz olabilir misiniz? Çocuklar uyuyor” diyorum. Bana “Uyusunlar, uyanırlar” diyor. Çocukların odasına dahi girdiler, yataklarını kaldırdılar, hikâye kitaplarına bile baktılar. İğrenç torbalarına Murat’ın elektronik cihazlarını koydular.

Eşinize Gülen cemaati üyeliği iddiası yöneltiliyor. Alevi olduğunuzu biliyorum, doğru mu?

Ben Sivas Hafikliyim. Aleviyim. Murat da Erzincan Çayırlılıdır. Alevidir. Ocakları Kemal bey (Kılıçdaroğlu) ile aynıymış. Tunceli’den gelme Murat’lar. Biz de Malatya’dan göç etmişiz. Cemaat bizim yaşam tarzımıza zıt. Yıllarca Yeni Şafak’ta çalıştı Murat. Alevi olduğunu da hiçbir zaman gizlememiştir.

Morali nasıl? Adapte olabilmiş mi?

Morali kötüydü. Koğuştakiler antidepresan ilaçları kullanmak istiyorlar. Geçen hafta psikoloğa gidiyorlardı. Bu hafta biraz daha kötüydü. Koğuşta Atilla Taş ve Gökçe Fırat ile birlikte kalıyor. En azından bir ses, bir nefes var yanında. Mektupları vermiyorlar, tahliye olduğunda teslim ediyorlar. Mektupların yalnızlığını gidermesine izin vermiyorlar. Kağıt kalem vermiyorlar. Dursun Çiçek “Sabırlı olun, kitap okuyun, kitap yazın” diyor. Öyle kırıldım, öyle üzüldüm ki. “Siz nerede yaşıyorsunuz? Sizin dünyadan haberiniz yok” demek istedim. Bir A4 kâğıdı vermiyorlar insanlara. Umudum kalmadı artık benim. Tutukluluğa yaptığımız itirazlar hep aynı şekilde reddediliyor. Millet gazetesinden teklif geldi ve “ben almayayım” deme lüksü yoktu. Savcı “Neden orada yazdın” diyor. Murat da “İşsizdim, borcum vardı, çocuklarım var benim” dedi. Çok ciddi sağlık sorunları yaşıyordum ben de o dönem. Gözlerim hep nemli benim artık. Böyle de gidecek.

Avukatınız var mı?

Avukatımız Meriç Eyüboğlu idi. Ancak çok yoğun olduğu için bırakmak durumunda kaldı. 1 aydır avukatımız yoktu ama şu an Prof. Dr. Yaman Akdeniz yardım ediyor. Ali Deniz Ceylan ve Sevgi Kalan da avukatlığımızı yapacak. Zaten dosyada gizlilik kararı olduğundan ne olup bittiği ile ilgili bilgim de yok.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Fatih Portakal'a meslektaşlarından destek: Bu, bir gazeteciyi hedef göstermektir; bu sözleri emir telakki edecek bir sürü insan var
...
  
Denge ve Denetleme Ağı: Makul gerekçeden yoksun ve orantısız tutukluluklar, yargıya güveni azaltıyor
...
  
Gazeteci Bağdat’a ‘Kılıç artığı’ diyen profesör ‘muhbir’ çıktı
...
  
Adalet Bakanı Gül, cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklu sayısını açıkladı
...
  
Yıldıray Oğur: Karar'ı çıkaran gazeteciler 28 Şubat'ta bile böyle bir ambargoyla engellenmedi
...
  
Kapanan ANKA Haber Ajansı'nın kurucusu Altan Öymen: Ankara gazeteciliği için üzücü gelişme
...
  
Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın oğulları: Babamızın cesedi bize verilmeden bu konu kapanamaz
...
  
Ece Temelkuran: Erdoğan, birçok şeymiş gibi davranabilir; ‘gazetecilerin en iyi arkadaşı' bile olabilir
...
  
Murat Sabuncu: ürkiye sadece AKP-MHP merkezli politik gündeme sıkışmış durumda
...
  
Murat Muratoğlu: Belli ki İş Bankası işi bitmiş, şimdi de gözü Şişecam'a dikmiş!
...
  
Suudi gazetecinin 'kaybolması' gizemini koruyor, işte son detaylar!
...
  
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yaklaşık iki yıldır Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın partiye yönelik eleştirilerine yanıt verdi.
...
  
Murat Sevinç: Ah o gemide ben de olsaydım…
...
  
Murat Somer: “Ne yapıp edip kazanırlar” algısı nasıl aşılır?
...
  
Murat Somer: Din, toplum ve Cumhurbaşkanı
...
  
Cumhuriyet davasında Murat Sabuncu ve Ahmet Şık'a yaklaşık 500 gün sonra tahliye, Akın Atalay yine tutuklu!
...


Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net