Aşı bulunmuş olsa da 1-2 yıl içinde virüsle yaşamaya devam edeceğiz

12.08.2020 - Bu Yazı 1183 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Aşı bulunmuş olsa da 1-2 yıl içinde virüsle yaşamaya devam edeceğiz

 Sağlık Bakanlığı Coronavirus Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Rusya'nın aşı açıklaması hakkında değerlendirmelerde bulundu. Özlü, ''Aşı bulunmuş/bulunacak olsa da önümüzdeki 1-2 yıl içinde virüsle yaşamaya devam edeceğiz'' görüşünü savundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen Coronavirus aşısını tescil ettiğini duyurdu. Rusya böylece Koronavirüs aşısını tescil eden ilk ülke oldu.

Özlü, ''Rusya'nın “gerekli tüm testleri geçip Covid 19 aşısını tescil ettiği” açıklaması herkesi heyecanlandırdı. Bu pandemide dönüm noktası olabilir mi? Aşıyla ilgili gerçekleştirilen bilimsel araştırmaların sonuçları açıklanana kadar bu konuda kesin konuşmak mümkün değil'' düşüncesini dile getirdi. 

Özlü, ''Öncelikle aşı ne oranda koruyor; koruma ne kadar sürüyor; güvenli mi; kaç doz yapılması gerekecek; herkese, tüm yaşlara ve risk gruplarına uygulanabilir mi; maliyeti ne olacak, üretim kapasitesi ne kadar gibi soruların cevaplarını öğrenmemiz gerekiyor. Güvenli ve etkili olsa bile, koruma oranına göre aşılanması gereken 4-8 milyar insan söz konusu. Aşının finansmanı, yeterli miktarda üretimi, paylaşımı, dağıtımı, hedef kitleye ulaşılarak uygulanması en iyimser hesapla 1-2 yılı bulacaktır'' ifadelerini kullandı.

Aşının bu kadar hızlı geliştirilmiş olması önemli bir başarı olup, memnuniyet vericidir diyen Özlü, ''Ancak hızlandırılmış süreçte etkinlik ve güvenliğiyle ilgili kuşkuya yer bırakmayacak şekilde bilimsel araştırma fazlarını başarıyla tamamlamış olup olmadığı çok önemli. Rusya'nın açıklaması, diğer ülkelerdeki aşı çalışmalarını hızlandıracaktır. Umarım bu yarış, bilimsel testlerin sayı, kapsam ve niteliğinde yetersizliğe neden olmaz. Aksi halde sadece bir fiyasko yaşamakla kalmayıp, aşıya bağlı zararlı etkilerle yüzleşebileceğimizi unutmayalım. Sonuç: aşı bulunmuş/bulunacak olsa da önümüzdeki 1-2 yıl içinde virüsle yaşamaya devam edeceğiz. Maske, mesafe ve hijyen, salgını kontrol etmek için vazgeçilmez enstrümanlar olmaya devam ediyor'' yorumunu yaptı. 

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
81 yaşında 26 yıldır cezaevinde
...
  
Burak ve Bilal Erdoğan’ın arkadaşı Fatih Basçı bu kez Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden 5 ihale aldı
...
  
Erdoğan, AK Parti MKYK üyeleriyle birlikte aşı oldu
...
  
Perşembe veya cuma aşıya başlanacak
...
  
KONDA Genel Müdürü Ağırdır: Yeni ittifaklar olsa bile seçmen o siyasi bloğa geçmeyecek
...
  
Cevabı yeni yıla sarkan aşı soruları
...
  
Yılmaz Odabaşı tutuklandı
...
  
Çin aşısının 3 milyon dozluk ilk partisi Ankara’ya ulaştı
...
  
Bakan Koca'dan 'aracı firma' açıklaması: Aşı tedarik sürecinde tek muhatabımız üretici firmadır; Keyman İlaç lojistik süreci takip etmiştir
...
  
Türkiye, cumhurbaşkanı maaşı ile asgari ücret arasındaki farkın en büyük olduğu ülke
...
  
Kovid-19 aşılarından yüzde bir KDV alınacak
...
  
İçişleri'nden oteller için yılbaşı genelgesi: Kutlama yasak
...
  
Son anket: 'Bu pazar milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?'
...
  
Erdoğan 4 günlük kısıtlamayı duyurdu; yılbaşında sokağa çıkmak yasak!
...
  
Öğretmenler aşı olacak mı? Yarı yıl tatili öne alınacak mı?
...
  
Bakan Albayrak'tan ortalığı karıştıran istifa paylaşımı
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive