Röportajı yapan gazeteci: Aslı Erdoğan 'Türkler'e Kürtlerden nefret edilmesi öğretiliyor' demedi

26.10.2019 - Bu Yazı 130 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Röportajı yapan gazeteci: Aslı Erdoğan 'Türkler'e Kürtlerden nefret edilmesi öğretiliyor' demedi

 Son günlerde en çok tartışılan konulardan bir tanesi Yazar Aslı Erdoğan'ın söylediği, 'Türklere okula başlar başlamaz Kürtlerden nefret edilmesi öğretiliyor' iddiası. Ancak Erdoğan'la ilk röportajı gerçekleştiren gazeteci ise Erdoğan'ın böyle bir cümle kullanmadığını söylüyor.

  Yazar Aslı Erdoğan’ın söylediği iddia edilen, “Türklere okula başlar başlamaz Kürtlerden nefret edilmesi öğretiliyor” sözleri sosyal medyada gündem oldu. Yabancı basında yer aldığı belirtilen bir röportaj üzerine başlayan tartışmaya dair iddiaların nasıl ortaya atıldığını araştıran BBC Türkçe’den Övgü Pınar bu sözlerin doğruluğunu, röportajı yapan gazeteciye sordu.

TARTIŞMA NASIL ÇIKTI?

Türkçe yayın yapan haber organlarında son birkaç gündür yayımlanan haberlerde Aslı Erdoğan’ın Belçika’da yayımlanan Le Soir gazetesine bir mülakat verdiği ve bu mülakatta “Türklere okula başlar başlamaz Kürtlerden nefret edilmesi öğretiliyor” dediği iddia edildi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran da dün sosyal medyada bu haberlerle ilgili bir mesaj yayımladı ve “Türklerle Kürtler aynı okullara gidiyor, aynı dersleri işliyorlar. Sıra arkadaşlarına birbirlerinden nefret etmeyi mi öğretiyoruz yani? Tek kelimeyle zırva. Böyle zamanlar için parlatılmış bir zavallının zırvaları. Yazık” dedi.

İDDİANIN KAYNAĞI…

Tartışmaya neden olan iddianın kaynağı ise Belçika’da yayımlanan Le Soir gazetesi değil, İtalya’da yayımlanan La Repubblica gazetesi. Le Soir gazetesinin internet sitesinde, söz konusu mülakatın kaynağı olarak “Marco Ansaldo (La Repubblica)” ifadesi yer alıyor.

Le Soir’ın, La Repubblica’nın 16 Ekim tarihli mülakatını Fransızcaya tercüme ederek 23 Ekim’de yayımladığı anlaşılıyor. Ancak Le Soir’ın başlığı, La Repubblica’nın orijinal haberinin başlığından farklı.

Le Soir internet sitesinde “Biz, Türkler, okula başlar başlamaz Kürtlerden nefret etmeye şartlandırıldık” başlığını kullandı. La Repubblica’nın aynı mülakat için kullandığı başlıkta ise ‘nefret’ sözcüğü yer almıyor, “Aslı Erdoğan: Bize okulda da Kürt düşmanlara karşı doktrin (öğreti) veriliyor” deniliyor.

La Repubblica’daki mülakatın başlığı “Aslı Erdoğan: Bize okulda da Kürt düşmanlara karşı doktrin (öğreti) veriliyor” şeklinde olsa da mülakatın içinde başlıktaki bu ifadeler tam olarak yer almıyor. Gazetenin muhabiri Marco Ansaldo, Aslı Erdoğan’a şu soruyu soruyor: “Suriye’deki işgali eleştirenler neden soruşturmaya, mahkemeye, tutuklamaya maruz kalıyor?” Aslı Erdoğan bu soruya şöyle cevap veriyor: “Bakın, Avrupalılar maalesef Türk basınını takip etmiyor. Bunu yapabilselerdi, yapılan endoktrinasyonun (beyin yıkamanın) nasıl işlediğini anlarlardı.”

Gazetenin muhabiri bu noktada “Endoktrinasyon mu?” diye soruyor. Aslı Erdoğan bu soruya da şöyle yanıt veriyor: “Kesinlikle. Okuldan itibaren, kitaplar aracılığıyla. Türkiye Cumhuriyeti bir ideolojiyle iç içe geçmiştir, Kemalizm ideolojisiyle. Bu, Mustafa Kemal Atatürk döneminde işe yarıyor olabilirdi. Ama sonra aşırı milliyetçiliğe doğru kaydı. Türkiye hep tehdit altında gibi konumlandırılıyor. Bu görüntü bugün dinle birleştiriliyor ve sonuç olarak savaşta ölenler ‘şehit’ haline geliyor. Ölenlere, ‘ülke için öldükleri’ söyleniyor. Hayır, onlara şunu söylemek gerekir: Sen ülken için değil bir hükümet için ölüyorsun’.”

BAŞKA BİR İDDİA: HDP HARİÇ TÜM PARTİLERE TERÖRİST DEDİ

Türkçe yayın yapan haber sitelerindeki bir başka iddia da Aslı Erdoğan’ın, “HDP hariç, CHP de dahil olmak üzere parlamentodaki tüm siyasi güçlerin ‘terörist’ olduğunu” söylediği şeklindeydi. Ancak La Repubblica’da yayımlanan metinde Aslı Erdoğan’ın ağzından böyle bir ifade yer almıyor. Gazetenin muhabiri mülakatın girişinde, “…Aslı Erdoğan, Türkiye gibi bir imparatorluğun varisi olan, önemli bir tarihi geçmişe sahip bir ülkenin tamamının neden ezelden beri Kürtlere karşı olduğunu, onların örgütlenmelerini terörist olarak kabul ettiklerini açıklıyor. Parlamentodaki tüm siyasi güçler (Kürt yanlısı parti haricinde elbette) böyle, solcu cumhuriyetçiler de dahil” diyor.

Burada “terörist” sözcüğünün, TBMM’de yer alan HDP dışındaki diğer tüm partilerin Kürt örgütlenmelerini nasıl değerlendirdiğini aktarmak için kullanıldığı görülüyor.

LA REPUBLLİCA TARTIŞMALARA NE DİYOR?

Tartışmaya yol açan mülakat ve Aslı Erdoğan’a atfedilen sözlerle ilgili olarak, mülakatı yapan La Repubblica muhabiri Marco Ansaldo, Türkçe yayınlarda iddia edildiği gibi Aslı Erdoğan’ın “nefret” ifadesini kullanıp kullanmadığına ilişkin sorulara yanıt verdi. Ansaldo, Erdoğan’ın böyle bir ifade kullanmadığını söyledi. Marco Ansaldo’nun yanıtı şöyle: “Bunu en güçlü biçimde yalanlıyorum. (La Repubblica’daki) makalede de başlıkta da böyle bir ifade yok. Başlık şöyle: ‘Aslı Erdoğan: Bize okulda da Kürt düşmanlara karşı doktrin veriliyor’ Alt başlıkta da böyle bir ifade yer almıyor.”

Gazetenin mülakatta kullandığı alt başlık, “Ülkem aşırı milliyetçilik içinde yaşıyor: Bu yüzden sporcular, entelektüeller ve sıradan insanlar hükümeti destekliyor” şeklinde. Ansaldo’ya, hatanın Le Soir gazetesinin tercümesinden kaynaklanıyor olabileceğini söylendiğinde de yanıtı, “Evet. Tiksinmek ya da nefret etmek, ‘doktrine maruz kalmaktan’ çok farklı kavramlar” şeklinde oluyor.

La Repubblica’nın kullandığı başlıkta “Kürt düşmanlar” ifadesi varken mülakat metninde Aslı Erdoğan’ın böyle bir ifade kullanmadığı da görülüyor. Marco Ansaldo, bu sözcüklerin mülakattaki ifadelerin “sentezi” olarak başlığa taşındığını belirtti.

Sonuç olarak Aslı Erdoğan’a yönelik tepkilere yol açan ifadelerin aslında Erdoğan’a ait olmadığı anlaşılıyor. La Repubblica’nın mülakat için kullandığı başlık, tırnak içinde verilse de aslında Aslı Erdoğan’ın ağzından birebir bu ifadelerin çıkmadığı görülüyor. Esas tepki çeken ifadelerinse Le Soir gazetesinin metnin aslına sadık olmayan tercümesinden kaynaklandığı ve Türkçe yayın organlarının bu ifadeleri haberin kaynağına başvurarak teyit etmek yerine tercümesinin tercümesini yayımlamasından dolayı yayıldığı ortaya çıkıyor. (BBC Türkçe)

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Röportajı yapan gazeteci: Aslı Erdoğan 'Türkler'e Kürtlerden nefret edilmesi öğretiliyor' demedi
...
  
Akşener'den Diyarbakır HDP binası önünde oturma eylemi yapan annelere: Annelerin feryadının çözüm adresi bir partinin kapısı değildir
...
  
Damat Selçuk Bayraktar'ın şirketine, Sabah ile ATV'nin sahibine ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni yapan firmaya 14 milyar liralık teşvik
...
  
Ekrem İmamoğlu ile yayın yapan Ahmet Hakan’a programı 'erken bitirdi' tepkisi
...
  
BBP Genel Başkanı Destici: Fransa'daki eylemleri yapanların en ön saflarında PKK, PYD unsurları var
...
  
Erdoğan: Üç dönem başkanlık yapanlar istirahat edecek
...
  
SPK: Yalan haber yapan ve yayanlar hakkında yasal işlem başlatılacak
...
  
Trump: İran'la iş yapan ABD'yle yapamayacak
...
  
'Evet' çıkarsa 15 yıldır iktidarda görev yapan bakanlar soruşturulamayacak
AKP, MHP’nin de destek verdiği anayasa değişikliğiyle yeni sistemde cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı ya...
  
Referanduma KHK ayarı; YSK, eşitlik ilkesine aykırı yayın yapan özel radyo ve TV'lere ceza veremeyecek
1 Kasım seçim sürecinde cezaların büyük bölümü muhalefete yer vermeyen kanallara verilmişti...
  
İlk ziyaretini CIA'ye yapan Trump medyaya yüklendi: Onlar yeryüzündeki en haysiyetsiz şeyler!
İstihbarat raporları dolayısıyla CIA ile gerilim yaşayan Trump başkan olduktan sonra ilk ziyaret nok...
  
ABD’de görev yapan 35 Rus diplomat sınır dışı edildi!
ABD, 35 Rus diplomat için sınır dışı edilme kararı verdiğini açıkladı....
  
Mustafa Karaalioğlu: Yapılan, yapanın yanına kar kalıyorsa…
Bu noktada terazinin bir kefesine “Başika kampı ve Musul denkleminde olmak” talebini, ötekine de Ira...
  
“Evrensel kapatılıyor” haberini yapan Akit muhabiri ‘FETÖ’den tutuklandı
Yeni Akit’in eski yöneticilerinden Yener Dönmez de tutuklanmıştı...
  
Hükümet Sözcüsü: FETÖ soruşturmalarında asılsız ihbar yapanlar da bedelini ödeyecek!
"Moody's'in kararı siyasi, Türkiye ekonomisinin gerçeklerini yansıtmıyor"...
  
Savcı Bharara: Türkçe öğrendiğim ilk kelime adalet; yolsuzlukları haber yapan gazetecileri hapse atan ülkeler var!
Özgür olmayan bazı basın kuruluşlarının söylediğinin tersine Gezi'de bulunmadım"...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive