Büyük İstanbul depremi için uyarı: "8.7 milyon kişiye ‘acil su ve gıda arzı’ gerekecek"

23.10.2019 - Bu Yazı 131 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Büyük İstanbul depremi için uyarı:

 Su Politikaları Derneği’nce hazırlanan "Depremde Su Temini ve Çevre Sağlığı" başlıklı rapora göre İstanbul’da 7’den büyük deprem olması halinde içme suyu şebekesinin çökmesiyle birlikte 8.7 milyon kişiye ‘acil su ve gıda arzı’ gerekecek. Devlet Su İşleri (DSİ) eski yöneticilerinden Dursun Yıldız’ın öncülüğünde yapılan çalışmada özellikle Avrupa yakasında Marmara Denizi kıyısındaki ve yakınındaki ilçelerin su ve kanalizasyon şebekesine büyük hasar olacağı vurgulandı.

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre depremin, Büyükçekmece Barajı gövde dolgusu ile Küçükçekmece Gölü çevresinde, tsunaminin büyüklüğüne bağlı olarak hasar ve can kaybına neden olabileceği belirtilen raporda; “Bu nedenle bu barajın öncelikle depremin gövdede oluşturacağı yarılma riskine ve daha sonra tsunami dalgası ile gövdenin yıkılması riskine karşı kontrol edilmesi faydalı olacaktır. Bu barajın ve hemen yanındayer alan içme suyu arıtma tesisinin depremde hasar görmemesi ve işletmeye devam edebilmesi çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu baraj ve arıtma tesisi, depremden en fazla zarar göreceği tahmin edilen bölgenin içme suyunu temin edebilecek çok önemli bir yapıdır” denildi.

Raporda şu uyarılar sıralandı: “Depremden sonraki ilk 3 gün 8.7 milyon kişiye ‘acil durum su ve yiyecek arzı’ yapılması gerekecektir. Daha sonra 1-3 hafta içinde çadır kentlerde iskan edilmesi gerekecek depremzede sayısının ise 1 milyon 330 bin kişi olacağı tahmin edilmektedir. Bu nüfusun günlük minimum su ve tuvalet ihtiyacının yanı sıra yiyecek ihtiyacının da nasıl karşılanacağı acil durum eylem planları içinde belirtilmelidir. Deprem anında boru hatları ya da kablolar hasar görecektir. İstanbul’da su şebekesinin önemli bölümü son on yılda yenilenmiştir. Bununla birlikte zemin durumu ve boru malzeme tipine göre birçok hasar noktası hesaplanmıştır. Kanalizasyon arıtma tesislerinin deprem dayanıklılıkları da kontrol edilmeli ve iyileştirmeler yapılmalıdır.” 

"Kuyular araştırılmalı"

Raporda şöyle denildi: “İstanbul’da İSKİ’nin envanterindeki 140 kuyunun dışındaki tüm yeraltı su kuyuları kayıt altına alınmalı, su analizleri yapılmalı ve depremde kullanılabilme imkanı araştırılmalı. Deprem sonrası yangınların söndürülmesinde denizden yararlanılması için altyapı oluşturulmalı, toplanma bölgelerinin su ihtiyacını karşılayabilmek üzere dayanıklı su depoları inşa edilmeli.”

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Hükümet, 'cumhuriyet tarihinin en büyük fişlemesini' Meclis'e sundu
...
  
KONDA Müdürü Ağırdır: AK Parti'nin yaptığı en büyük kötülük alın teriyle başarı zincirini kırması
...
  
'İstanbul'da yedi ve üzeri deprem ihtimali yüzde 65'e çıktı'
...
  
Almanya’da ilk Türkiye kökenli Büyükşehir Belediye Başkanı Seçildi...
...
  
HHDP: AKP-MHP iktidarı büyük bir yenilginin eşiğinde
...
  
Büyük İstanbul depremi için uyarı: "8.7 milyon kişiye ‘acil su ve gıda arzı’ gerekecek"
...
  
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı tutuklandı
...
  
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan "Sosyal Medya" Açıklaması
...
  
CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı ile birlikte 8 kişi gözaltına alındı
...
  
Prof. Naci Görür: 5.8 büyüklüğündeki deprem, büyük depremi öne çekti
...
  
ABD Büyükelçiliği, Babahan'ın Bahçeli tweetini 'yanlışlıkla' beğendi
...
  
Eski AYM Başkanı Haşim Kılıç: Yeni sistemde küçük partiler büyük partileri esir aldı
...
  
KHK’lılar Büyük Buluşması Valilik tarafından yasaklandı
...
  
Akdeniz'de 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi
...
  
İstanbul Üniversitesi: Silivri depremi Marmara fayından farklı; bir uyarıcı ve bilimsel fırsat
...
  
17 Ağustos Depremi’nden sonra ‘deprem vergisi’ adı altında toplanan 66 milyar lira nereye harcandı?
...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive