Zizek: Avrupa solu Kürtlere karşı ihanet içinde

23.10.2019 - Bu Yazı 107 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Zizek: Avrupa solu Kürtlere karşı ihanet içinde

 Slovenyalı Marksist düşünür Slovaj Zizek, Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşanan saldırılara ilişkin kaleme aldığı makalede ABD’yle ittifakları nedeniyle Kürtleri reddeden Avrupa solunun durumunu “mide bulandırıcı ihanet” diye tanımlayarak, “Eğer Avrupa yüzünü Kürtlerden başka yöne çevirirse, kendi kendisine ihanet edecek” dedi.

Zizek’in makalesi The Independent Gazetesi’nde yayımlandı.

‘KÜRTLER MÜŞTEREK YAŞAM KONUSUNDA DÜNYAYI ŞAŞIRTTI’

Zizek makalesinde, ‘Kürtlerin müşterek bir yaşamı örgütleme becerisinin geçtiğimiz on yıllarda deneysel açıdan neredeyse ideal koşullarda test edildiğini’ belirterek, “Etraflarındaki devletlerin ihtilaflarının dışında özgürce nefes alacak alan onlara tanınır tanınmaz, dünyayı şaşırttılar” diye yazdı.

Irak’ta Saddam Hüseyin’in devrilmesi sonrası ülkenin tek güvenli, iyi işleyen kurumlara sahip bölgesinin Kürtlerin yönetiminde olduğunu dile getiren Zizek, şunları ifade etti:

“Suriye’nin kuzeyinde, Rojava’yı merkez alan Kürt bölgesi bugünün jeopolitik karmaşasında benzersiz bir yerdi: Kürtlere, normalde kendilerini sürekli olarak tehdit eden büyük komşularından bir mola sağlandığında, gerçekten var olan ve iyi işleyen bir ütopya olarak ancak tasarlanabilecek türden bir toplumu hızla inşa ettiler.Kendi profesyonel ilgi alanımdan baktığımda, Rojava’da, beni tekrar tekrar konuşma yapmak için davet eden, gelişmekte olan bir entelektüel ortamı gördüm – bu planlar, bölgedeki askeri gerilimler nedeniyle vahşice kesintiye uğradı. Fakat beni özellikle üzen şey, Kürtlerin aynı zamanda Amerikan askeri korumasından medet umması gerektiği gerçeğinden rahatsızlık duyan bazı ‘Solcu’ meslektaşlarımın tepkisiydi. Türkiye, Suriye iç savaşı, Irak’taki karmakarışık hal ve İran’ın arasındaki gerilimlerin ortasında ne yapmalıydılar? Başka seçenekleri var mıydı? Kendilerini anti-emperyalist dayanışmanın mihrabında kurban mı etmeliydiler?”

‘AVRUPA KÜRTLERİ TERK EDERSE KENDİNE İHANET EDER’

“Kürtlere de anti-emperyalist solcularımız tarafından aynı darbe mi indirilecek?” diye soran Zizek, yazısının devamında, “Kürtlerin Türk istilasına karşı direnişine tam destek vermek ve Batılı güçlerin onlarla oynadığı kirli oyunları sertçe reddetmek, bu nedenle görevimiz. Onların etrafındaki egemen devletler aşamalı bir biçimde yeni bir barbarlık türüne gömülürken, Kürtler tek umut ışığı. Ve bu mücadelenin verilmesi sadece Kürtlerle ilgili değil, bizim kendimizle, nasıl bir yeni küresel düzenin ortaya çıkacağıyla ilgili. Eğer Kürtler terk edilirse, Avrupa’nın özgürlük mirasının en kıymetli bölümünde yeri olmayan bir yeni düzen olacak bu. Eğer Avrupa yüzünü Kürtlerden başka yöne çevirirse, kendi kendisine ihanet edecek. Kürtlere ihanet eden bir Avrupa olacaktır!” dedi. (MA) 

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Soylu'dan İmamoğlu'na: Avrupa'ya giderek Türkiyeyi şikayet eden ahmağa söylüyorum
...
  
Kayyım atamaları Avrupa Konseyi gündeminde: İnsanlar Kürt diye görevden alınamaz
...
  
Erdoğan: Mülteciler konusunda, Suriye'deki projelerimize destek verilmezse açarız sınırları, yürüsünler Avrupa’ya
...
  
Zizek: Avrupa solu Kürtlere karşı ihanet içinde
...
  
'Seçim sonuçları Avrupa solunda heyecan yarattı'
...
  
Avrupa Birliği çökerse savaş Avrupa’ya geri gelebilir
...
  
Şampiyonlar Ligi'ne veda eden Galatasaray, yoluna UEFA Avrupa Ligi'nde devam edecek
...
  
Avrupa Konseyi'nden Erdoğan'a Demirtaş yanıtı
...
  
Avrupa Adalet Divanı: PKK haksız yere terör örgütü listesine alındı!
...
  
Putin'den 'Avrupa Ordusu'na destek
...
  
"ABD'nin Çin'e yönelik yaptırımlarından Avrupa kazançlı çıkacak"
...
  
Türkiye alkol tüketiminde Avrupa'da sondan ikinci
...
  
Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi play-off'undaki rakibi belli oldu!
...
  
Galatasaray, Avrupa'da ilk 5'te
İlk 4 sırada İngiliz ve İspanyollar var...
  
Burak Bilgehan Özpek:Türk tipi Avrupalılaşma
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası ...
  
Avrupa ile krizin gölgesinde kalan Venedik Komisyonu’nun Türkiye raporunda neler var?
Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin Anayasal konulardaki danışma organı Venedik Komi...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive