Yandaşa 'öncelikli yayın' dönemi: 'Bedava reklam ve propaganda yolu açıldı'

22.10.2019 - Bu Yazı 133 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Yandaşa 'öncelikli yayın' dönemi: 'Bedava reklam ve propaganda yolu açıldı'

 CHP’nin Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Faruk Bildirici, Üst Kurul’un kamu spotlarına ilişkin hazırladığı yönetmelik değişikliğine tepki gösterdi. RTÜK’ün “Kamu spotu ve zorunlu yayın ifadelerinin izleyicide olumsuz algı oluşmasına sebebiyet verdiği” gerekçesiyle yaptığı değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek. Üst Kurul’da oy çokluğuyla alınan karara karşı çıkan CHP’li Bildirici, hazırladığı muhalefet şerhinde değişikliğin sonuçlarını değerlendirdi.


‘KAMU SPOTLARI AMAÇ DIŞI İSTİSMAR EDİLECEK, YANDAŞA BEDAVA REKLAM YOLU AÇILDI’

Bildirici, “Bedava etkinlik tanıtımı 40-45 saniyelik bir spot filmi radyo ve televizyonlarda ücretli olarak yayımlatmanın maliyeti son derece büyüktür. Ama bu spotlar ücretsiz yayımlanıyor. Bu yüzden de RTÜK’e çok sayıda zorunlu yayın ve kamu spotu başvurusu yapılıyor; başvuruların büyük bölümü de bakanlıklardan geliyor. Son olarak Üst Kurul gündemine gelen Okçular Vakfı’nın hazırladığı Malazgirt zaferinin yıldönümüyle ilgili tanıtım filmi, kamu spotlarının amaç dışı kullanımına ve istismarına somut bir örnek oluşturdu. Üst Kurul, Okçular Vakfı’nın üç tanıtım filminin yayımlanmasına izin vererek iktidara yakın sivil toplum kuruluşlarının tüm reklam ve etkinliklerinin tanıtım faaliyetlerini radyo ve televizyon kanalları üzerinden bedava yapmalarının yolunu açmış oldu” dedi.

‘ÖLÇÜ KAÇTI’

Cumhuriyet’e konuşan Bildirici, değişikliğin ardından “zorunlu yayın” ifadesinin çıkarılacağını belirterek şunları söyledi: “Bu değişiklikle, kamu spotları ve zorunlu yayın spotları hazırlanmasında ölçünün kaçtığı, uyarıcı ve eğitici bilgi verilmediği için toplumda tepkiyle karşılandığı da kabul edilmiş oluyor. Buna rağmen spotların kötüye kullanımının önlenmesi yerine bu şekilde devamı kolaylaştırılmaya çalışılıyor. ‘Zorunlu yayın’ ifadesi hem yönetmelikte hem de yayınlanacak spotlardan kaldırılıyor ve bunlara ‘öncelikli yayın’ denilmek isteniyor. RTÜK yasasında ‘uyarıcı ve eğitici mahiyette yayınlar yapmak zorundadır’ deniyor. Dolayısıyla ‘öncelikli yayın’ ifadesinin kullanılması halinde yönetmelikle yasanın ilgili maddesi ve diğer yasalar arasında çelişki doğacaktır. Yasalar değiştirilmeden yönetmelikteki bu ifade değiştirilemez.”

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Hürriyet’te yeni Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan oldu
...
  
Yandaşa 'öncelikli yayın' dönemi: 'Bedava reklam ve propaganda yolu açıldı'
...
  
34 Yıl Sonra İlk Kez Yayınlanan 12 Eylül Hapishaneleri Belgeseli
...
  
İmamoğlu: Bakalım insanlar pazar sabahı o polemiği mi (Soylu) merak edecek, yoksa canlı yayınlanacak yeşil alan çalışmamızı mı?
...
  
15 Temmuz’da AK Parti İl Başkanı olan Temurci: Gece yarısına kadar kimse telefonuma çıkmadı, beni yayına bağlamayan televizyonlar vardı
...
  
Cüneyt Özdemir’den tarihi itiraf: Sivas olaylarında askerden korktuğumuzdan o raporu yayınlamadık! (Video)
...
  
4 anket şirketinin yöneticisi Yıldırım-İmamoğlu yayınını değerlendirdi
...
  
Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına katılacak
...
  
Ekrem İmamoğlu'ndan canlı yayın için "Tek bir şartım var" diyen Binali Yıldırım'a yanıt
...
  
Ekrem İmamoğlu ile yayın yapan Ahmet Hakan’a programı 'erken bitirdi' tepkisi
...
  
Turkuvaz Yayın Grubu'nu uyaran RTÜK yetkilisi görevden alındı
...
  
IMF Türkiye'de ekonomik politika belirsizliği endeksi yayınladı
...
  
Mustafa Hayrullahoğlu Anısına Yapılan Yayın
...
  
İnternette bir ceza tüm yayınları kapsayacak
...
  
Dolar kağıdı vurdu: Yayıncılık krizde
...
  
CHP'de yeni MYK'nin şifreleri: Ekonomi öncelikli, yerel seçimlerde soldan isimler
...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive