TCK'nın mimarı: İnfaz tasarısı hukukçulara gösterilmedi

12.04.2020 - Bu Yazı 562 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

TCK'nın mimarı: İnfaz tasarısı hukukçulara gösterilmedi

 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, bazı maddeleri TBMM Genel Kurulu’ndan geçen infaz paketinin, “Meclis’e sunulmadan önce akademi dünyasından saklandığını” söyledi.

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) mimarı Prof. Dr. Sözüer, Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı öğretim elemanlarının katkılarıyla hazırlanan ve öğretim üyeleri Selman Dursun ve Serdar Talas tarafından kaleme alınan bilimsel görüşü TBMM’ye gönderdi. Teklifin, birçok konuda “örtülü, fiili af getirdiği” belirtilen görüşte, kapsamlı düzenlemeleri içeren yasa teklif metninin TBMM’ye sunulmadan önce, değerlendirilmek üzere konuyla ilgili akademik kuruluşlarla paylaşılmadığı kaydedildi.

‘KARMAŞIK İFADELER DEĞİL, ADI AÇIKÇA AF OLAN DÜZENLEME YAPILMALIDIR’

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre görüşte, “Bu nedenle teklifin bilimsel açıdan analizini TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeler sürerken yapmak durumunda kaldık” denildi. Görüşte, şu değerlendirme yapıldı: “Mevcut teklifte sırf cezaevlerindeki yoğunluğu azaltma hedefi uğruna, geçici hükümlerle yetinilmekte, koşullu salıverilme ve özel infaz usullerinde bu kurumların niteliğiyle bağdaşmayan, bunların adeta içini boşaltan değişiklikler yapılmaktadır. Oysa cezaevlerindeki kapasite aşımını azaltma noktasında, dönemsel bir yoğunluk söz konusu ise bu sorunun çözümü; örtülü, karmaşık ifadeler içeren ve hukuki esası olmayan istisnalarla dolu geçici maddelerin getirilmesi değil, eşitlik ilkesini gözeten ve adı açıkça af olan bir düzenleme yapılmasıdır. Kalıcı olarak ise cezaevlerinde doluluğa yol açan suçlarla ilgili bütüncül bir yaklaşımla gerekiyorsa yeni bir ceza politikası ve suçu önleme stratejileri geliştirilmeli, bu konuda yeterli akademik tartışma zemini oluşturulmalı, dönemsel geçici tepkilere dayalı düzenleme yapmaktan kaçınılmalıdır.”

‘BU SÜREÇTE TUTUKLAMA USULE AYKIRI’

Bilimsel görüşte, adli kontrol veya tutuklama kararının, mahkûmiyet hükmü verildikten sonra istinaf/temyiz incelemesi devam ederken, ilk derece mahkemesi tarafından da verilebilmesine imkân tanıyan hükmün, ceza muhakemesi sürecinin tüm işleyişine aykırı olduğu vurgulandı. İlk derece mahkemesinin hükmünü verdikten sonra dosya ile bir ilişkisinin kalmadığına işaret edilen görüş yazısında, bu duruma rağmen halen bir tedbire ilişkin karar vermesinin isabetli olmadığı kaydedildi.

‘İKİ YARGI MERCİİ ARASINDA GÖRÜŞ AYRILIĞI RİSKİ’

Yazıda, “Bu durum, iki farklı yargısal merci arasında görüş ayrılığı doğması riskini yaratacaktır. Bu görüş ayrılığı, bir merciin adli kontrol, diğerinin tutuklama kararı verilmesi gerektiğini savunması yönünde olabilir” denildi.

‘TASARIYI MECLİS’TE GÖRDÜK’

Prof. Dr. Adem Sözüer ise TBMM’ye sunulmadan önce tasarıyı görmediklerini belirterek, “İktidar sözcüleri, Meclis’te bu teklifin akademi dünyası ile paylaşıldığını savundu. Oysa biz görmedik. Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Bakanlığı’ndaki toplantılara çağrıldık. Ancak burada sadece infaz hâkimliği sistemi aktarılarak, bu konudaki görüşümüz soruldu. Tasarının tüm halinin verilmesini istedik, ancak bizimle bu paylaşılmadı. Bu nedenle teklifi Meclis’e sunulunca görme imkânımız oldu” dedi.

TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ: BU DÜZENLEMEDEN VAZGEÇİLMELİ

Türk Alman Üniversitesi Ceza Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selami Mahmutoğlu da “Uygulamada ciddi bir karmaşa yaratabilecek ve adliyelere ciddi bir iş yükü getirecek bu düzenlemeden vazgeçilmelidir” çağrısında bulundu.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
11 hukukçudan ‘infaz yasası’ açıklaması: Anayasa Mahkemesi’nin; eşitlik gözetmeyen, toplumsal barışa zarar veren yanlışlıkları düzelteceğine inanıyoruz
...
  
İnfaz paketini hazırlayan MHP Milletvekili, Çakıcı'nın avukatı çıktı
...
  
Yeni infaz düzenlemesi Meclis'ten geçti
...
  
İnfaz paketinde istihbaratçıya özel yetki: Tutuklu ya da hükümleri cezaevinden alabilecekler
...
  
İnfaz tasarısının 30 maddesi Meclis'ten geçti
...
  
TCK'nın mimarı: İnfaz tasarısı hukukçulara gösterilmedi
...
  
Batman'da infaz yasasına tepki gösteren tutuklular cezaevinde bir koğuşu ateşe verdi
...
  
Son dakika... İnfaz düzenlemesi TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi
...
  
İnfaz düzenlemesine geçici madde; 70 bin mahkûm cezasını evde çekecek
...
  
İnfaz düzenlemesinden kaç kişi yararlanacak?
...
  
İnfaz paketi: Uyuşturucu ve cinsel istismar suçlarına indirim, terör ve örgütlü suçlar kapsam dışı
...
  
Yeni infaz paketi: Cezaevi süreleri yarıya indiriliyor; Demirtaş, Kavala, Altan ve benzer durumdakiler kapsam dışında bırakılıyor
...
  
İntihar mı, İnfaz mı?
...
  
Müebbet hapse çarptırılan Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk'ün infazı durduruldu!
İnfazın durdurulması kararı çıktı...
  
...
  
'İmralı Notları' kitabından: Öcalan "Ben affedilecek bir suç işlemedim" diyerek infaz erteleme istemiş
Öcalan: Yaptığımız işlerin hepsi yasa dışı, parlamento beni nasıl tanımlayacak...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive