Barış yürüyüşçüleri Kocaeli'nden Sakarya'ya geçti...

13.7.2016 - Bu Yazı 1439 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Barış yürüyüşçüleri Kocaeli'nden Sakarya'ya geçti...

 Vedat Çamlı, Resul Kalyoncu, Mustafa Aksoy isimli 3 arkadaşın İstanbul’dan Şemdinli’ye başlattığı bin 826 kilometrelik barış yürüyüşünde bir durağı da Kocaeli oldu. 3 kişilik ekibi burada Kocaeli Barış Platformu üyeleri karşıladı.Mustafa Aksoy ve Resul Kalyoncu isimli iki arkadaş, bir yıl önce 52 günde tamamlanan Beykoz’dan Sarp’a barış yürüyüşü yapmış, birkaç gün önce bir arkadaşlarının daha katılımıyla üç kişi olarak Beykoz’dan Şemdinli’ye yürüyüş yapmak isterken, yürüyüş izinsiz olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmışlardı.Kocaeli Barış Platformu sözcülerinden Ömer Faruk Gergerlioğlu ve üyeler tarafından Sabri Yalım Parkı’nda karşılanan 3 arkadaş burada yürüyüş amaçları ile ilgili açıklamalarda bulundu. İlk açıklamayı ise Kocaeli Barış Platformu Temsilcisi Ömer Faruk Gergerlioğlu yaptı.

HER ALANDA BARIŞ

Gergerlioğlu şu ifadeleri kullandı, “Bugün 3 değerli idealist arkadaşımızı İzmit’te karşıladık. Kendilerine yaptıkları bu barış yürüyüşü için teşekkür ediyoruz. 3 arkadaş birkaç gün önce İstanbul’dan hareket ettiler ve 3 ayda buradan Şemdinli’ye kadar yürüyecekler.  Davaları,  dertleri bu toprakların barışı. Her alanda barışın olabilmesi için son derece idealist, insani bir gayret içerisindeler biz de kendilerini tebrik ediyoruz ve desteklediğimizi belirtmek istiyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın içinde bulunduğu bu ortamda barış için bu tür yürüyüşlerin ne kadar önemli olduğunu vurguluyoruz”

AYNI HAVAYI SOLUYORUZ’

Ardından barış yürüyüşünü gerçekleştiren isimlerden olan Vedat Çamlı yürüyüş amaçları hakkında bilgi vererek şunları söyledi, “Ben Kars Sarıkamış doğumluyum. Bizim bu yolculuğa çıkmamızdaki en büyük sebep dünyanın içinde olduğu durum. Sadece ülkemiz için değil dünya için, sadece insanlar için değil, kediler köpekler için de yürüyoruz. Seslenişimiz tüm insanlığadır. Bu sesleniş sadece bir kesime değil, tüm insanlığadır.  Kanların akmaya, sapkınlıkların sürmeye devam ettiği bugünlerde ihtiyacımız olan ve bizi ayakta tutacak olan şeyler barış ve sevgidir. Aynı topraklarda yaşıyor, aynı gökyüzüne bakıyor, aynı havayı soluyoruz. Nedir bizi farklı kılan? lrkımız mı, dinimiz mi yoksa dilimiz mi?”

‘BİRLİKTE YAŞAMAYI SEVMELİYİZ’

“Hepimiz insanız; ağlıyoruz, gülüyoruz, seviyoruz ve oluyoruz. Daha anlamlı bir Yaşam, daha güze] bir dünya için insanları birbirinden ayıracak, ayrıştıracak tutumlara değil, birleştirecek vicdanlara ihtiyaç vardır. Duyarlılığı uyandıracak her bir adım, kazanılacak bir can olabilir. Geçen yıldan bu yana "barış ile kalın" sözüyle çıkılan bu yolda ülkemizin içinde bulunduğu duruma dikkat çekmek amacıyla başlatılan Barış Yürüyüşü'nü Şemdinli'ye sürdürüyoruz.  Hepimiz aynı gökyüzünü paylaşıyoruz beraberiz ve birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Fakat şiddetin fark ettirmeden hayatlarımıza etki etmesi ile "kanıksamak" kavramı lugatımıza girdi; Öldükçe alışıyor, alıştıkça ölüyoruz” dedi.

‘YÜRÜYENLER BAYRAKLARIYERDEN TOPLUYOR’

Çamlı’nın ardından ise sözü Resul Kalyoncu aldı ve şunları söyledi,“Barış istemek bizi taraf değil insan yapar. İnsan olabilmek için sadece nefes almak değil, her şeyi görebilmemiz gerekiyor. 4 gün önce yola çıktık. Buradan da Şemdinli’ye devam edeceğiz. Belki vardığımızda barışı getiremeyeceğiz ama bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Yol ve otoban kenarlarındaki bayrakları temizleyip arkamızdaki eskort memurlara teslim ediyoruz. Bu ülkede yürüyenler bayrakları yerlerden topluyorlar. Bizim ülke olarak bunu yapmamız gerekiyor ve halk olarak da birbirimizi tutmamız gerekiyor” dedi.  Konuşmaların ardından 3 arkadaş yürüyüşlerine devam etmek üzere Sakarya’ya doğru yola çıktı. n

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Barış Yarkadaş: CHP'nin İzmir adayı Tunç Soyer
...
  
Köprü cezalarına af ve Boğaziçi sahil şeridine 'imar barışı' getiren kanun teklifi TBMM'de kabul edildi
...
  
İmar barışına kaç kişi başvurdu?
...
  
Demirtaş barış için yazdı
...
  
Kılıçdaroğlu: Adaletin olmadığı yerde barış da olmuyor
...
  
Maliye'den 2.8 milyon mükellefe 'vergi barışı' mektubu
...
  
İmar Barışı'na başvuru sayısı 4 milyonu aştı
...
  
Varlık barışının kapsamı genişletildi: Üçüncü kişilerin de para transferinin önü açıldı
...
  
Mahkeme: 'Barış bildirisi'ne imza atmak ihraca gerekçe olamaz!
Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza attığı için sözleşmesi yen...
  
Ahmet Takan: Hakan Fidan, Katar ziyaretlerinde Gülen cemaatinden bazı isimlerle bir araya geldi, barış görüşmeleri yapılıyor
Ahmet Takan: AKP'de çok önemli isimlerden duymasam kaleme almayı hiç düşünmem...
  
Barış akademisyenlerine ihraç
KHK ile üniversitelerde yaprak dökümü yaşandı. Ankara Üniversitesi’ndeki Barış Akademisyenleri’nin t...
  
Tayfun Atay: "İslam barış dinidir" iddianızı ispat edin; IŞİD'i, El Kaide'yi nereye koyacaksınız?
Cumhuriyet yazarı Tayfun Atay, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Biz DEAŞ terör örgütünden dolayı İs...
  
Eski Mazlumder Başkanı Dr. Gergerlioğlu, barış mesajının ardından açığa alındı!
Eski Mazlumder Başkanı ve T24 yazarı Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medyada yaptığı bir paylaş...
  
Nobel Barış Ödülü Kolombiya'ya verildi
Nobel Barış Ödülü, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’a layık görüldü....
  
Mehveş Evin: Barış neden bu kadar korkutuyor?
Geçen hafta Kolombiya’da hükümetleFARC’ın imzaladığı barış anlaşması, Dünya gazetelerinin manşetleri...
  
Kolombiya hükümeti ile FARC arasındaki barış anlaşması referandumda reddedildi!
Kolombiya hükümeti ile FARC arasında imzalanıp halk oylamasına sunulan barış anlaşması, yüzde 50.24 ...


EN ÇOK OKUNANLAR
Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net