HDP'li Gergerlioğlu: Erken önlem alınmamasının bedelini ödüyoruz

24.03.2020 - Bu Yazı 221 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

HDP'li Gergerlioğlu: Erken önlem alınmamasının bedelini ödüyoruz

 Artı TV'de Ayşe Yıldırım ve Kemal Göktaş'ın sunduğu '7.Gün' programına katılan HDP İstanbul Milletvekili ve hak savunucusu doktor Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türkiye'de yayıma hızı ve can alma oranı giderek hızlanan koronavirüse (Kovid-19) karşı cezaevlerinde yaşanan son gelişmeleri ve geciken infaz yasasını değerlendirdi.

'KORONAVİRÜS GELMESEYDİ İNFAZ YASASI GECİKECEKTİ'

Koronavirüs olamasaydı infaz yasasının geciktirileceğini belirten Gergerlioğlu, infaz yasasında siyasi mahpusların dahil edilmemesini kabul edilebilecek bir karar olmadığını belirtti:

"Koronavirüs gelmese infaz yasası geciktirilecekti. Mutlak suretle bir İnfaz Yasası gelmesi lazım ve yargı paketiyle de tutuklulara yönelik iyileştirilmeler yapılması lazım ama tabi beklediğimiz gibi bir infaz yasasında siyasi suçlular, ‘terör suçları’ denilerek düşünce suçları dışarıda tutuldu. Bu kabul edilebilecek bir davranış değil. Zaten bunun dışında bir çok kesim yine dışarıda tutuldu. Çocuklu anneler var, onlarla ilgili hiç bir mevzu yok. Anne-baba tutukluluklarla binlerce aile dramı yaşanıyor. Onunla ilgili bir şey yok. Hasta insanların Adli Tıp’a gitmesi çok büyük engellemelerle karşı karşıya."

'CEZAEVLERİNDEKİ KARANTİNA UYGULAMASI DÜZGÜN ÇALIŞTIRILMIYOR'

Cezaevlerinden ve tutuklu yakınlarından bir çok mesaj aldığını belirten Gergerlioğlu, karantina uygulamasının cezaevlerinde düzgün bir biçimde çalıştırımadığına dikkat çekti:

"Cezaevlerinden bir çok ileti geliyor. Tutuklu yakınlarından sosyal medya kanalıyla geliyor. Karantina uygulamasının düzgün bir şekilde çalışmadığını anlıyoruz. Ben bir doktorum, sonuçta karantina ne demektir, insanların belirli bir müddet izole edilmesi diğer insanlardan. Ama baştan beri bir kere cezaevleri karantina kelimesini ifade etmekten kaçındı.

İlk olarak ben Edirne Cezaevi’nde karantina uygulaması olduğunu söylemiştim. Hasta var demedik ama karantina uygulaması var ve ‘diğer cezaevlerindeki gibi yapılmaya başlandı’ dedik. Çok doğru bir sözdü. Hemen alelacele yalanlamaya çalıştılar. Ama hepimiz biliyoruz ki, Edirne Cezaevi’nde de var. Daha sonra müdürüyle de görüştüm, ‘Evet biz yeni gelen mahpusları 14 gün ayrı bir yere karantinaya alıyoruz’ dedi."

'ETKİLİ TEDBİRLERİN ALINMAMASININ FATURASINI ÖDÜYORUZ'

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerindeki karantina uygulamalarının dikkatsizce ve acemice yapıldığına dikkat çekti:

"Silivri Cezaevi’nde yine ve bütün cezaevlerinde bu karantina uygulaması yapılıyor ama acemice, amatörce yapılıyor çünkü hazırlıksız yakalanıldı. Karantinaya alınan kişiler diyelim yemekhaneye çıkıyorlar, diğer mahpuslarla bir arada oluyorlar. Ne anladık biz bu karantinadan. Kolonya veya dezenfektan verilmiyor, ‘siz mahpussunuz kolonyayı içersiniz alkol niyetine veya yangın çıkarırsınız’ gibi nedenlerle verilmiyor."

Türkiye'de diğer ülkelere göre önemli bir gecikme yaşandığını belirten Gergerlioğlu, üç, dört aydır etkili tedbirler alınmamasının faturasını ödediğimizi söyledi.

Cezaevlerinin tahliye edilmesi lazım. Biz virüs salgını Türkiye’de başladığından itibaren bunu hep gündem ettik, bir an evvel olması gerektiğini söyledik ama ancak bu günlerde adım attılar. Biliyorsunuz bazı ülkeler bu konuda geç kalmadılar. İran 80 bin mahpusunu tahliye etti. Bahreyn, ABD’de üç eyalette tahliyeler geldi. Türkiye’de de aslında önemli bir gecikme var. Şu anda biz bunu görüyoruz

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Erken seçim iddiaları: AKP kulislerinde neler konuşuluyor?
...
  
CHP, HDP ve İYİ Parti Erdoğan'ın muhalefete saldırısının nedenini açıkladı: Erken seçime hazırlık
...
  
HDP'li Gergerlioğlu: Erken önlem alınmamasının bedelini ödüyoruz
...
  
Dinçer Demirkent: Ara rejim sona ererken...
...
  
Erdoğan ağustosta erken seçim turlarına, hezimete gidiyor...
...
  
Ekrem İmamoğlu ile yayın yapan Ahmet Hakan’a programı 'erken bitirdi' tepkisi
...
  
"Ekonomik yükü taşımak istemeyen Bahçeli erken seçim talep edebilir"
...
  
Gergerlioğlu: KHK'lar nesilden nesile devam edebilir
...
  
HDP Milletvekili Gergerlioğlu: Şimdi yasa çıkartacak pozisyondayız
...
  
Gergerlioğlu: “Vekilliğin hakkını vereceğiz”
...
  
Konsensus'un son erken seçim anketi
...
  
AK PARTİ, erken seçim öncesi seçmenlerin önceliklerini araştırdı: OHAL, demokrasi ve ekonomi
...
  
MAK Danışmanlık, erken seçim kararı öncesi yapılan son anketi yayınladı
24 Haziran’da MAK Danışmanlık’ın anketine benzer sonuçlar çıkması durumunda, cumhurbaşkanı seçiminin...
  
Abdulkadir Selvi: Gündem ekonomi erken seçim yok
17 Nisan 2017 tarihinde yani 16 Nisan referandumundan 1 gün sonra yapılan Bakanlar Kurulu toplantıs...
  
Erken seçim geliyor! Teklif MHP'den
Milliyetçi Hareket Partisi’nin teklifiyle erken seçim geliyor. İşte flaş gelişmenin ayrıntıları; ...
  
Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı'na aday olacak mı? Erken seçim bekliyor mu?
Gazeteci Gürkan Hacır, geçtiğimiz günlerde eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Maslak'taki ofisinde z...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive