KONDA Genel Müdürü Ağırdır, İmamoğlu'nun zaferini değerlendirdi: AK Parti, artık sokaktan beslenemiyor

23.06.2019 - Bu Yazı 303 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

KONDA Genel Müdürü Ağırdır, İmamoğlu'nun zaferini değerlendirdi: AK Parti, artık sokaktan beslenemiyor

 KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, tekrarlanan İstanbul seçiminin 31 Mart'a göre 56 kat farkla kazanan CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun zaferini değerlendirirken AKP’deki mekanizmaların felç olduğunu belirtti ve “Yeni fikirlerden beslenemiyorlar, sokaktan da beslenemiyorlar. Paranoyalara teslim olmuş bir mekanizma var karşımızda” yorumunu yaptı. Ağırdır, iktidarın elinde olmayan belediyelerin 'çalıştırılmayabileceği' görüşünü dile getirirken "Seçilen belediye başkanları başarılı olmak istiyorlarsa gerçekten somut başarı üretmek zorundalar" dedi.

23 Haziran seçimlerinden önce duyurdukları son ankette yüzde 9'luk farkla Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanacağı tahminini paylaşan ve bu sonucu tutturan KONDA Genel Müdürü ve T24 yazarı Bekir Ağırdır, T24 canlı yayınında Şirin Payzın'ın sorularını yanıtladı.

Ağırdır'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Önce bir kere KONDA ekibini tebrik ediyorum. Araştırma yapmak abaküsle yapılan tahmin gibi bir şey değildir, ölçümdür, bilimsel yöntemdir. Arkadaşlarım da tebriği hak etti.

(Seçim sonucu) Bu AK Parti’nin 17 yıllık siyasi iktidarı içindeki en net yenilgisi. Bu yenilgi 31 Mart’ta olsaydı bugünkü gibi siyasal sonuç üretmezdi. Sonuç, iktidarın bu kadar bastırmasıyla, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üzerinde oluşturulan havayla, son bir haftada bile Öcalan mektubu gibi akla hayale gelmeyecek devlet olanaklarının kullanması toplumun tepkisini gösteriyor.

Bu kez, adalet duygusu baskın geldi. Bu farkın tek açıklaması var, Ekrem Bey ile CHP ile değil… Özellikle genç seçmenler hayatın bu kadar ahlaki normlara, hukuka göre değil de soyut normlarla yaşanmasına karşı itiraz etti. Bu çok önemli bir şey. Ülke siyasetinde kırılma potansiyeli taşıyor. Uzun vadede göreceksiniz ki ülkenin gençleri farklı bir hayat istiyor.

İmamoğlu ilk açıklamasında Erdoğan ile görüşmek istediğini ve toplumsal barış istediğini söyledi. "Eğer ben çalıştırılmazsam döner vatandaşa sığınırım" dedi, bunları nasıl yorumluyorsunuz? Bundan sonra Recep Tayyip Erdoğan, Ekrem İmamoğlu’nu çalıştırtmamayı göze alır mı?

Bir kere AK Parti iktidarı artık yerel yönetimlerde yok, ya da yok denecek kadar az. AK Parti'nin 2023 seçimlere kadar oyunu değiştirmek için bir başarıya ihtiyacı var ama ne yazık ki bütün kas gücünü kaybetti. Bütün oyunu rakibinin başarısızlığı üzerine kuruyor.

AK Parti'nin şimdi yapmaya çalışacağı şey, parlamento ve kararnameler ile belediye meclislerinin yetkilerini artırmak gibi uygulamalar olacak. Doğrudan Ekrem Bey ile uğraşamlarına gerek yok. 

Başkanlık sistemi diye geçilen sistemde bile birçok şey yapılabilir kararnameler ile ve yapılacağını sanıyorum. Seçilen belediye başkanları başarılı olmak istiyorlarsa gerçekten üretmek zorundalar.

Engellemeler bahane değil. İktidar bloku değişmeyip bu diliyle sadece kendilerine göre bir hayat tasarımıyla bu işi daha fazla sürdüremeyecekler.

AK Parti’de mekanizma felç oldu. Yeni fikirlerden beslenemiyorlar, sokaktan da beslenemiyorlar. Paranoyalara teslim olmuş bir mekanizma var karşımızda.


Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Koca: Vakalar Türkiye geneline yayılmış durumda
...
  
TTB Genel Sekreteri: Önümüzdeki bir-iki hafta çok önemli
...
  
Sağlık Bakanlığı'ndan 12 maddelik pandemi hastanesi genelgesi
...
  
Şener'in 'Abdullah Gül' önerisine Saadet Partisi Genel Başkanı'ndan yanıt
...
  
İBB tarihindeki ilk kadın genel sekreter yardımcısı Yeşim Meltem Şişli oldu
...
  
KONDA Genel Müdürü Ağırdır: AK Parti'nin kendini toparlaması çok zor çünkü felç oldu
...
  
Ekrem İmamoğlu, İBB Genel Sekreteri'ni açıkladı: Yavuz Erkut
...
  
KONDA Genel Müdürü Ağırdır, İmamoğlu'nun zaferini değerlendirdi: AK Parti, artık sokaktan beslenemiyor
...
  
KONDA'dan İstanbul anketi: Aradaki fark açılmış durumda
...
  
KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır'dan 23 Haziran değerlendirmesi: Fark açılacak
...
  
ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu: 23 Haziran'da, 31 Mart’taki katılımın altında bir katılım bekliyorum
...
  
KONDA Genel Müdürü Ağırdır: AK Parti tabanında çözülme var
...
  
HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Temelli hakkında fezleke
...
  
YAŞANMIŞLIKLAR 4 : 1976-1978 TÖB-DER 3. OLAĞAN GENEL KURULU
...
  
DSP Genel Başkanı: Biz de ülkücüyüz
...
  
ORC Araştırma Genel Koordinatörü: AK Parti ilk kez bir seçime bir çok yerde geriden başlıyor
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive