Ekonomideki derin bunalımın faturasını halk ödeyecek...

23.12.2018 - Bu Yazı 445 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Ekonomideki derin bunalımın faturasını  halk ödeyecek...

 Ekonominin kriz literatüründe en derin bunalımı olan 'stagflasyon' yaşandığını belirten iktisatçı Gaye Yılmaz, AKP'nin yerel seçimlerden sonra IMF'ye gideceğini, çıkan faturanın da topluma ödettirileceğini söyledi. Almanya Kassel Üniversitesi ICDD Enstitüsü’nde çalışan iktisatçı Gaye Yılmaz, ekonomideki kriz ve olası gelişmeleri Mezopotamya Ajansı'ndan Selman Güzelyüz'e değerlendirdi. Yılmaz, yaşanan krizin kısa vadeli olmadığını vurguladı.

"ÜRETİM DURMA NOKTASINDA"

Sanayi başta olmak üzere diğer alanlarda üretimin durma noktasına geldiğine dikkat çeken Yılmaz, “Üretim sürecinin durma noktasına geldiğini sadece konkordato ilan eden şirket sayısının fazlalığından anlamıyoruz aynı zamanda üretime devam eden bunun karşısında çok sayıda işçi çıkaran işletmelerden anlıyoruz. Şirketlerin serzenişlerinden de anlıyoruz. Kaldı ki üretim ile ilgili aylık veriler açıklandığında, üretim hacimlerinin geçen yılın aynı ayında açıklanan verilerin ciddi oranda küçüldüklerini görüyoruz” diye belirtti.

"BUNUN ADI STAGFLASYON"

“Eğer üretimdeki durgunluğa düşük bir enflasyon eşlik ediyor olsaydı, buna 'resesyon' der ve noktayı koyardık” diyen Yılmaz, enflasyon oranının Türkiye’de ciddi oranlarda yüksek olduğunu anımsatarak, ekledi: “Ekonomi topyekûn küçülürken, yükselen enflasyondan söz ediyorsak, bunun iktisattaki adı 'stagflasyon' dur. Yani durgunluk içerisinde enflasyon. Ve bu iktisadi kriz literatüründe en derin bunalımdır."
 
"KAYNAK KITLIĞI"

Yılmaz, ekonominin stagflasyon içeresine girmesinin nedenlerini ise, "İlk olarak sebebi kaynak kıtlığı. Türkiye bu seneye kadar neden yaşamadı da bugün kaynak krizini yaşıyor, diye sorarsanız, nerdeyse 90’ların sonunda başlayıp, 2018’e kadar dünyadan gelen çok büyük miktarlardan ve çok ucuz krediler vardı. Bizim üretimden kullandığımız paralar bile borç aldığımız paralardı. Ama gözümüzü boyayan barajlar, yollar, köprüler, devasa gökdelenler, büyük hastaneler, gibi durumlar bir şeyleri görmemizi zorlaştırdı. Bu yapılanların kaynağı nerden, diye sorgulamadık. 2013 yılından sonra ABD ile Avrupa Birliği artık Türkiye’nin içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelere kredi vermeyeceklerini açıkladı. Kaynak sağlayan Batı şöyle dedi; ‘Biz 10-15 yıldır sizlere kredi pompalıyorduk, çok ucuz krediler alıyordunuz. Bunun sonuna geldik artık paraya bizim ihtiyacımız var. Şimdiye kadar aldığınız borçları zamanında faiziyle birlikte ödeyeceksiniz.' Ve artık bugün borçlanma 2008’e benzemiyor, maliyeti çok fazla yükseldi" diye açıkladı. 

"KATAR’DAN GELEN PARALARLA KURTULAMAZ"

Stagflasyona girmenin bir diğer nedenin de borç ödeme sürecinden kaynaklandığını ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti: "Borçları geri ödeyemedikleri için döviz kıtlığı yaşayacaklar. Döviz kıtlığı yaşadıklarında ise üretim yapamayacaklar. Üretim yapamadıklarında ise bu ülkelerde devalüasyon olacak ve TL döviz kuru yükselecek. Bu yükseldiğinde bunu durdurmak için faiz arttıracak dolayısı ile bu ülkeler bir kısır sarmala dönecek. Bunu ön gördükleri için hızla TL'den çıkıp, bu paralardan dolara yüklendiler. Bu bizim paralarımızdan çok ciddi değer kaybına neden oldu. Bu aynı zamanda üretim için ithalat yapmanız lazım. Bunun için dövizinizin olması lazım. Alacağınız dövizi borçla alacaksınız.  Borcun faizi yüksek. Bir de devalüasyon bindi onun üzerine. Dövizle borçlanmanın maliyeti 5 yıl öncesine göre nerdeyse 8 kat yükseldi. Yani Türkiye’nin bundan sonraki kurtuluşu, öyle Katar’dan gelen 3 milyon dolar ile AB’den gelen 2 milyarla kurtulacak gibi görünmüyor.”

"SEÇİMDEN SONRA IMF"

Yılmaz, krizden çıkmak için AKP'nin Uluslararası Para Fonu (IMF) ve benzeri kurumlardan büyük kredi anlaşmaları yapabileceğini söyledi. Bunun için de AKP'nin 2019 yerel seçimlerini beklediğini ve seçim sonrası IMF'ye gidebileceğini dile getiren Yılmaz, "Hani zamanında Ecevit için, 'ülkeyi bir cente muhtaç duruma getirdiler' diyorlardı ya, şimdi ise AKP ülkeyi IMF’ye muhtaç hale getirdi” dedi.

"TOPLUMA DAYATILACAK"

Seçimden sonra toplumun emekçi kesimlerini zor günler beklediğini sözlerine ekleyen Yılmaz, şunları söyledi: "Reçete, çalışan kesimlere, emeklilere yazılacak. Sağlık alanında yansıması olacak, devletin harcamaları kısıtlanacak. Hem gelir hem gider kalemleriyle oynayarak, yeni reçeteler hazırlayacaklar. Yani seçimlerden sonra krizin faturası toplumdan istenmeyecek, topluma dayatılacak.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Daron Acemoğlu: Reformlar yapılmazsa kriz derinleşir
...
  
'Adaletsizlik o denli derinleşmiş ki yaşamını yitirdikten sonra tahliye kararı veriliyor'
...
  
Ekonomideki derin bunalımın faturasını halk ödeyecek...
...
  
Putin'den Türkiye açıklaması: Derin işbirliği
...
  
Katırcıoğlu: Ekonomik kriz gelecek günlerde daha da derinleşecek
...
  
'İktidarın derin devlete bu kadar kolay teslim olabileceğini düşünemedim'
...
  
Ahmet Hakan: Solcuysan, Filistin için eylem yapıyor olsan da gözaltına alınmak kaderin
Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından İstanbu...
  
Orhan Gazi Ertekin: Türkiye'de devlet ve İslamcılığın derin krizi
Bu gelen ne “şeriat”dır ne de “Başyücelik devleti”. Bu İslamcılığın devlete dönüşmüş hali değil bild...
  
Sinan Oğan: Ülkenin kaderini 10 MHP'li milletvekili belirledi; ülkücüler bu vebalin hesabını soracak!
MHP, anayasa değişiklik teklifine destek vermişti...
  
Şamil Tayyar: Yeni bir derin devlet oluşturulacak, bunlar milletten emir alacak!
AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Türkiye'nin kendi derin devletinin olması gerektiğini belir...
  
İtalya'da Başbakan Renzi ve AB'nin kaderini belirleyecek referandum için sandık başında
İtalya, Başbakan Matteo Renzi ve ülkenin Avrupa Birliği içindeki kaderinin belirleneceği referandum...
  
Uğur Derin Dondurucu'nun sahiplerinden Takmaklı cezaevinde yaşamını yitirdi
15 Temmuz darbe girişiminin ardında başlatılan ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında 28 Temmuz'da tutuklan...
  
CHP liderinden 10 maddelik Taksim Manifestosu: Ne darbe, ne dikta, yaşasın özgürlükçü demokrasi
Kılıçdaroğlu erleri linç edenlerin yargılanması gerektiğini belirtti...
  
Said Sefa: Türkiye'nin hiçbir zaman 'DERİN DEVLETİ' olmadı
Türkiye'ye, neresinden bakarsanız bakın ilginç bir ülke....
  
Cem Özdemir: Almanya otoriter bir liderin keyfine göre kararlar almak zorunda değil
Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasını 'çağ dışı' olarak değerlendir...
  
60 liderin katıldığı Dünya İnsani Zirvesi İstanbul'da başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuk liderler ve hükümet temsilcileri aile fotoğrafı çektirdi...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive